reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Rząd odpowiada za dobrą legislację

Rząd odpowiada za dobrą legislację

Jedną trzecią projektów, którymi zajmuje się teraz Sejm, stanowią inicjatywy poselskie. Eksperci uważają, że kluczowe zmiany prawa powinien przygotować rząd, ponieważ posłowie nie dysponują takim zapleczem legislacyjnym i informacyjnym, jakie ma rząd.


Gazeta Prawna kontynuuje przegląd zmian przepisów prawa, które ma przygotować rząd. Niektóre z zapowiadanych przez rząd inicjatyw legislacyjnych mają być kierowane do Sejmu jako propozycje poselskie. Zdaniem ekspertów, w przypadku istotnych zmian prawa może to negatywnie wpłynąć na jakość tworzonego prawa.

W Sejmie są już 23 projekty ustaw, które zgłosili posłowie. Część z nich przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej. Inicjatywa poselska nie jest niczym złym, jednak to rząd dysponuje wieloma instrumentami, które zapewniają odpowiedni poziom legislacji.

Doktor Radosław Zubek, politolog z London School of Economics przyznaje, że praktyka składania rządowych projektów jako poselskich występuje w wielu państwach europejskich. Zaznacza jednak, że z reguły są to drobne, techniczne projekty, a nie ważne, programowe projekty rządowe.

- Komisje sejmowe nie dysponują odpowiednimi procedurami ani zapleczem organizacyjnym, aby skutecznie przeprowadzić uzgodnienia merytoryczne i polityczne bez szkody dla jakości legislacyjnej - uważa dr Zubek.

Jego zdaniem jest ryzyko obniżenia jakości legislacji w przypadku kierowania ważnych zmian do Sejmu przez posłów. Wynika ono z tego, że poselskie projekty nie są poddawane gruntownej, urzędniczej analizie rządowej z punktu widzenia skutków budżetowych, jakości legislacyjnej, zgodności z prawem europejskim czy konsekwencji ekonomiczno-społecznych.

- Tak się składa, że Kancelaria Sejmu nie dysponuje takim zapleczem, jak Ministerstwo Finansów, Rządowe Centrum Legislacji czy Urząd Komitetu Integracji Europejskiej - mówi dr Radosław Zubek.

Zmiany w systemie ochrony zdrowia

Przekształcenie szpitali

Rząd musi uregulować - zwłaszcza po wprowadzeniu nowych przepisów związanych ze skróconym czasem pracy lekarzy - problemy odpowiedzialności za sytuację finansową szpitali i określić w nowych przepisach, kto i w jakim stopniu może być właścicielem szpitala. Dlatego rząd proponuje możliwość przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego (piszemy o tym szerzej na kol. 16).

Przy żądaniach płacowych praktycznie wszystkich grup pracowników medycznych, niezbędne jest określenie czasu, w którym wynagrodzenie pracowników służby zdrowia będzie rosło. Zdaniem Zbigniewa Religi, poprzedniego ministra zdrowia, do systemu ochrony zdrowia, m.in. z tego powodu, muszą trafić dodatkowe środki. W jego opinii, jedynym na to sposobem jest wzrost składki zdrowotnej. Na to jednak nie ma zgody rządu, który w pierwszej kolejności chce lepiej kontrolować obecne wydatki na świadczenia zdrowotne. Rząd chce, aby dodatkowe środki do systemu lecznictwa trafiły dzięki wprowadzeniu ubezpieczeń zdrowotnych. W tym celu musi jednak zostać określona lista tych procedur, za które zapłaci NFZ, a za które samodzielnie pacjent.

TERMIN WYKONANIA

Do końca 2008 r.

ETAP LEGISLACYJNY

Do Sejmu trafiły już trzy projekty ustaw, które mają zmienić system lecznictwa. Jest to ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, która przewiduje przekształcenia szpitali w spółki, projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych oraz projekt ustawy, który tworzy nową instytucję rzecznika praw pacjenta. Pod koniec tego miesiąca ma być gotowy tzw. koszyk świadczeń zdrowotnych. Pierwsze czytanie projektów ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

9,7 mld zł wyniosły zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w 2007 roku

45,2 mld zł przeznaczy NFZ na świadczenia zdrowotne w tym roku

reklama

Czytaj także

Autor:

Dominika Sikora, Łukasz Kuligowski

Źródło:

GP

Zdjęcia


Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama