REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emigrant może liczyć na pomoc konsula honorowego i zawodowego

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Prawa Polaków przebywających za granicą chronią konsul generalny i honorowy. Udzielają im pomocy w razie wypadku, choroby, utraty dokumentów i aresztowania.

Oprócz pracowników polskiej ambasady i konsula generalnego Polacy przebywający za granicą mogą też liczyć na pomoc konsula honorowego. Zapewnia im pomoc bez względu na to, czy są turystami, studiują, pracują legalnie lub na czarno, albo postanowili się tam osiedlić. Wykonuje więc te same funkcje co konsul zawodowy. Natomiast w tych krajach, gdzie Polska nie jest reprezentowana przez misję dyplomatyczną lub przez konsula zawodowego, konsul honorowy jest traktowany jako oficjalny przedstawiciel państwa. Z kolei tam, gdzie Polska ma swoich przedstawicieli, konsul honorowy współdziała z nimi.

REKLAMA

Honorowy działa społecznie

Najczęściej konsulami honorowymi są obywatele państwa przyjmującego, które mają korzenie w Polsce. Na przykład mogą to być osoby, które wyemigrowały z Polski, albo mają z nią związki rodzinne. Powinny być dobrze sytuowane, bo za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, a często nawet na własny koszt muszą wynająć i utrzymać lokal na urząd konsularny i opłacić personel administracyjny. Taka osoba ponosi też opłaty telefoniczne, internetowe, pocztowe i podatkowe. Konsul honorowy powinien mieć dobrą opinię w kraju, w którym pełni funkcję. Wykonuje ją niezależnie od swojej działalności zawodowej.

Zawodowy pomaga

REKLAMA

Jednak na większą opiekę niż konsula honorowego obywatel polski może liczyć ze strony konsula zawodowego. Na przykład Polak aresztowany lub w inny sposób pozbawiony wolności za granicą powinien od razu domagać się, aby umożliwiono mu kontakt z konsulem albo aby przynajmniej zawiadomiono go o jego zatrzymaniu. Konsul czuwa nad tym, aby zatrzymany miał ochronę prawną i był traktowany zgodnie z prawem państwa, w którym został pozbawiony wolności oraz zgodnie z prawem i zwyczajami międzynarodowymi. Może też domagać się, aby udzielono informacji o przyczynach zatrzymania i stawianych zarzutach, odwiedzić ich, porozumiewać się z nimi, a nawet z ich rodziną i bliskimi.

Obywatelowi polskiemu przebywającemu czasowo w innym kraju konsul zawodowy może też udzielić pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Polski. Otrzymaną kwotę trzeba jednak zwrócić. Konsul może też pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy na pokrycie kosztów powrotu do Polski. Pomoc udzielana jest na pisemny wniosek sporządzony na formularzu, który można otrzymać w konsulacie.

Konsul generalny sporządza też i poświadcza wypisy, odpisy, wyciągi i kopie dokumentów, poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych na dokumentach, datę okazania dokumentów, pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu oraz stawiennictwo albo niestawiennictwo osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsul przyjmie od obywateli polskich przebywających za granicą, którzy chcą się pobrać, oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński i oświadczenie o tym, jakie nazwisko będą nosili małżonkowie oraz ich dzieci.

Za mało konsulów

REKLAMA

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił uwagę ministra sprawiedliwości na to, że ostatnio zmniejszyła się liczba konsulów honorowych, którzy udzielają pomocy obywatelom polskim przebywającym za granicą. Na przykład w Wielkiej Brytanii, która pozostaje głównym celem emigracji zarobkowej Polaków, są tylko dwa generalne konsulaty: w Londynie i Edynburgu, oraz dwa konsulaty honorowe. Natomiast trzy konsulaty honorowe pozostają od pewnego czasu nieobsadzone. Zdaniem RPO taka sytuacja wpływa niekorzystnie na poziom ochrony praw obywateli polskich, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik uważa, że do zwiększenia opieki państwa polskiego nad obywatelami polskimi przebywającymi na terenie Wielkiej Brytanii doprowadziłoby utworzenie sieci konsulatów honorowych. Około 20 placówek mogłoby zostać równomiernie rozmieszczonych w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Na podobnych zasadach należałoby też, zdaniem RPO, zwiększyć liczbę konsulatów honorowych w innych krajach, w których znajdują się znaczne skupiska Polaków.

Ważne!

Podczas toczącego się postępowania przed sądem lub innym organem konsul udziela Polakowi informacji o stanie sprawy i o przepisach dotyczących postępowania

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA