reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Emigrant może liczyć na pomoc konsula honorowego i zawodowego

Emigrant może liczyć na pomoc konsula honorowego i zawodowego

Prawa Polaków przebywających za granicą chronią konsul generalny i honorowy. Udzielają im pomocy w razie wypadku, choroby, utraty dokumentów i aresztowania.


Oprócz pracowników polskiej ambasady i konsula generalnego Polacy przebywający za granicą mogą też liczyć na pomoc konsula honorowego. Zapewnia im pomoc bez względu na to, czy są turystami, studiują, pracują legalnie lub na czarno, albo postanowili się tam osiedlić. Wykonuje więc te same funkcje co konsul zawodowy. Natomiast w tych krajach, gdzie Polska nie jest reprezentowana przez misję dyplomatyczną lub przez konsula zawodowego, konsul honorowy jest traktowany jako oficjalny przedstawiciel państwa. Z kolei tam, gdzie Polska ma swoich przedstawicieli, konsul honorowy współdziała z nimi.

Honorowy działa społecznie

Najczęściej konsulami honorowymi są obywatele państwa przyjmującego, które mają korzenie w Polsce. Na przykład mogą to być osoby, które wyemigrowały z Polski, albo mają z nią związki rodzinne. Powinny być dobrze sytuowane, bo za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, a często nawet na własny koszt muszą wynająć i utrzymać lokal na urząd konsularny i opłacić personel administracyjny. Taka osoba ponosi też opłaty telefoniczne, internetowe, pocztowe i podatkowe. Konsul honorowy powinien mieć dobrą opinię w kraju, w którym pełni funkcję. Wykonuje ją niezależnie od swojej działalności zawodowej.

Zawodowy pomaga

Jednak na większą opiekę niż konsula honorowego obywatel polski może liczyć ze strony konsula zawodowego. Na przykład Polak aresztowany lub w inny sposób pozbawiony wolności za granicą powinien od razu domagać się, aby umożliwiono mu kontakt z konsulem albo aby przynajmniej zawiadomiono go o jego zatrzymaniu. Konsul czuwa nad tym, aby zatrzymany miał ochronę prawną i był traktowany zgodnie z prawem państwa, w którym został pozbawiony wolności oraz zgodnie z prawem i zwyczajami międzynarodowymi. Może też domagać się, aby udzielono informacji o przyczynach zatrzymania i stawianych zarzutach, odwiedzić ich, porozumiewać się z nimi, a nawet z ich rodziną i bliskimi.

Obywatelowi polskiemu przebywającemu czasowo w innym kraju konsul zawodowy może też udzielić pomocy finansowej na pokrycie kosztów powrotu do Polski. Otrzymaną kwotę trzeba jednak zwrócić. Konsul może też pośredniczyć w przekazaniu pieniędzy na pokrycie kosztów powrotu do Polski. Pomoc udzielana jest na pisemny wniosek sporządzony na formularzu, który można otrzymać w konsulacie.

Konsul generalny sporządza też i poświadcza wypisy, odpisy, wyciągi i kopie dokumentów, poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych na dokumentach, datę okazania dokumentów, pozostawanie osoby przy życiu lub w określonym miejscu oraz stawiennictwo albo niestawiennictwo osoby.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama