REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretację prawa Unii sądy otrzymają faksem

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na interpretację prawa Unii Europejskiej przez Trybunał w Luksemburgu polskie sądy czekają nawet dwa lata. Od marca odpowiedzi na zadane pytania prawne sądy krajowe mogą otrzymać faksem lub e-mailem.  

Gdy sąd polski ma wątpliwości co do interpretacji czy rozumienia prawa wspólnotowego, to może zwrócić się do ETS w trybie art. 234 Traktatu Europejskiego z tzw. pytaniem prejudycjalnym.

REKLAMA

- Tylko ETS może dokonywać interpretacji prawa wspólnotowego i określać zakres jego obowiązywania; nie może więc czynić tego sąd krajowy, nie może też pytać o zgodność prawa krajowego z prawem wspólnotowym. Konsekwentnie ETS nie ma kompetencji do dokonywania wykładni danego prawa krajowego - wyjaśnia adwokat Tomasz Zbiegiem z Kancelarii Chadbourne & Parke LLP.

Szybka interpretacja

Jak dotąd polskie sądy zadały ok. dziesięciu pytań prejudycjalnych o wykładnię prawa unijnego, głównie sądy administracyjne w sprawach podatku VAT, dwa pytania złożyły sądy cywilne w sprawach cywilnych.

Od marca obowiązuje w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości pilny tryb prejudycjalny. W ten sposób czas oczekiwania sądów pytających Trybunał w Luksemburgu o interpretację prawa wspólnotowego zostanie skrócony do minimum. Takie rozwiązanie umożliwi szybsze orzekanie przez sądy krajowe w sprawach dotyczących wolności, bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości Unii, a także polityki wizowej, azylowej, imigracyjnej, ochrony granic, współpracy sądów i policji. Zwykła procedura prejudycjalna trwa półtora roku, co powoduje, że wyroki nie mogą zapaść w rozsądnym terminie.

Dlaczego pilny tryb

REKLAMA

- Przyspieszenie trybu postępowania przez ETS ma być możliwe dzięki skróceniu terminu składania pism procesowych, ograniczeniu liczby podmiotów, a także przesyłaniu pism pocztą elektroniczną lub faksem - wyjaśnia dr Artur Gruszczak z Centrum Europejskiego Natolin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Reforma procedury ETS, służąca przyspieszeniu trybu prejudycjalnego, dobitnie wskazuje na konieczność rozważenia przez Polskę decyzji o uznaniu jurysdykcji ETS w dziedzinie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, czego dotychczas nasz kraj nie uczynił - wyjaśnia dr Gruszczak.

- Jeśli chodzi o mechanizmy proceduralne w ustawodawstwie państw członkowskich, to często sądy krajowe zobowiązane są przestrzegać terminów albo rozpatrywać w trybie przyspieszonym lub w pierwszej kolejności sprawy z zakresu azylu, imigracji lub małżeńskie i dotyczące odpowiedzialności rodzicielskiej - wyjaśnia Karolina Rokicka, zastępca dyrektora departamentu prawa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

 

Rozstrzygnięcie w pół roku

Pilna procedura prejudycjalna ma być stosowana w przypadkach, gdy konieczność pilnego wydania orzeczenia nie pozwala na dochowanie terminów procedury zwykłej ani przyspieszonej - dodaje.

- Wydanie orzeczenia w sprawie prejudycjalnej zajmowało Trybunałowi około 18 miesięcy. Zgodnie z przyjętymi założeniami zastosowanie pilnej procedury prejudycjalnej powinno spowodować, że rozpatrywanie sprawy skróci się do około pół roku - twierdzi Karolina Rokicka.


katarzyna Żaczkiewicz

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA