REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentalność kierowników i przepisy prawne - to główne bariery informatyzacji

Bożena Sztonyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wdrażanie technologii informatycznych w samorządach napotyka wiele barier. Najważniejszą z nich są urzędnicy nieprzekonani do nowych rozwiązań. Problemem jest też brak wykwalifikowanych informatyków znających zagadnienia funkcjonowania administracji. Samorządy napotykają też trudności w sfinansowaniu informatyzacji.

Poprawa jakości obsługi klientów administracji wyraża się obecnie w dwóch głównych narzędziach:

REKLAMA

1) upowszechnieniu podpisu elektronicznego oraz

2) wykorzystaniu możliwości, jakie niesie Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP).

Za pomocą tych instrumentów mieszkaniec może z własnego domu prowadzić komunikację elektroniczną z urzędem, zgłaszać i załatwiać sprawy urzędowe. Efektywne wykorzystanie e-podpisu i ESP może znacznie przyśpieszyć i ułatwić procesy administracyjne.

Kadra kierownicza bez przekonania

Wdrażanie technologii informatycznych napotyka wiele barier. Najtrudniejszą do pokonania są urzędnicy nieprzekonani do nowych rozwiązań. Jest to szczególnie dotkliwe, jeśli świadomości takiej nie ma kadra zarządzająca urzędem. - Jeśli kierownik urzędu nie zacznie zmian od siebie i swojego stanowiska pracy, czyli od zmiany pióra czy długopisu na kartę certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny), dopóty wydatki na informatyzację urzędu będą w pewnym sensie marnotrawione - przekonywał Paweł Tomczak, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP na konferencji „Informatyka dla przemysłu i administracji”, zorganizowanej 9 czerwca br. w Poznaniu podczas targów INFOSYSTEM 2008. Poważną przeszkodą jest przywiązanie urzędników do papieru i przekonanie, że w nim się wyraża waga dokumentu urzędowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informatycy nie znają postępowania administracyjnego

REKLAMA

Przekonanie o znaczeniu papieru istnieje u starszej grupy społeczeństwa. Nieufnie odnosi się ono do nowych rozwiązań wdrażanych w urzędach. Trzeba jednak zaakceptować fakt, że zawsze będzie istnieć grupa klientów, którzy wybiorą bezpośredni kontakt z urzędnikiem. Rozmowa z konkretną osobą bardziej uwiarygodnia dla nich otrzymywaną informację niż kontakt elektroniczny.

Poważną przeszkodą w informatyzacji administracji jest brak wykwalifikowanej kadry informatycznej znającej merytoryczne zagadnienia administracji. Problem ten dodatkowo wzmacnia bardzo duża rotacja informatyków ze względu na wyższe zarobki w sektorze prywatnym. Brak pełnej kadry w dziale IT urzędu utrudnia przeprowadzenie szkoleń dla urzędników z innych komórek.

Prawo nie nadąża za zmianami

Projektowane rozwiązania IT wciąż napotykają bariery prawne (np. konieczność uiszczania opłaty w formie znaczka skarbowego). Przygotowywanie rozwiązań teleinformatycznych powinno być więc poprzedzone odpowiednimi zmianami w prawie. - Żeby działania były prawomocne, muszą być wcześniej określone literą prawa - uważa Paweł Tomczak.

Innym czynnikiem gwarantującym powodzenie wdrażanych technologii informatycznych w jednostkach samorządowych jest rachunek ekonomiczny.

- Żeby informatyzacja administracji została przeprowadzona z sukcesem, zawsze musi mieć na celu polepszenie jakości obsługi klienta - twierdzi Paweł Tomczak.

Przeprowadzone przez Radę Informatyzacji badania wykazują, że tylko około 100 samorządów w kraju może skutecznie informatyzować swoje urzędy. Pozostałe muszą zdecydować się na etapowy proces wdrażania, bazując na okresach przejściowych. W tym czasie muszą krzewić wśród obywateli chęć do korzystania z najnowszych usług. Dlatego też przy wprowadzaniu nowych koncepcji technologicznych istotne jest zabezpieczenie środków finansowych na szkolenia, zarówno dla urzędników, jak i dla mieszkańców.

Bożena Sztonyk

„Gazeta Samorządu i Administracji” sprawowała patronat medialny nad konferencją „Informatyka dla przemysłu i administracji”.

 

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA