REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możliwe jest wsparcie środkami budżetu lotnisk budowanych przez samorządy

_ ZK

REKLAMA

Kto ma decydujący głos w określeniu lokalizacji lotnisk regionalnych? Na jakie formy wsparcia mogą liczyć inicjatywy związane z powstawaniem lotnisk regionalnych? Jakie wymogi bezpieczeństwa powinny spełniać lotniska regionalne?

Tadeusz Jarmuziewicz

REKLAMA

sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

REKLAMA

Jak wynika z art. 26 ust. 4 ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz.U. z 2006 r. nr 100, poz. 696) istnieje możliwość dofinansowania obowiązku użyteczności publicznej ze środków specjalnych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, o którym mowa w art. 183 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem - na wniosek jednostki samorządu terytorialnego, zawierający propozycję rekompensaty zarządzającego lotniskiem nadwyżki kosztów nad przychodami lub przyznania innych świadczeń, prezes urzędu może zawrzeć z zarządzającym lotniskiem umowę w zakresie wykonywania przez niego obowiązku użyteczności publicznej, zapewniającego funkcjonowanie lotniska o stosunkowo niedużym ruchu lotniczym, lecz ważnym dla miasta lub regionu, z zachowaniem określonych wymagań w zakresie regularności i ciągłości ruchu lotniczego na tym lotnisku. Artykuł 183 ust. 2 i 3 prawa lotniczego precyzują warunki uzyskania pomocy publicznej ze środków specjalnych urzędu.

Kwestia lokalizacji lotniska regionalnego należy do autonomicznych właściwości jednostek samorządu terytorialnego, a rola ministra infrastruktury realizowana poprzez działania prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogranicza się do stwierdzania zgodności projektów lotniskowych z polityką transportową państwa.

REKLAMA

W ubiegłym roku Rada Ministrów zatwierdziła program rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych, w którym zawarte są kierunkowe zasady lokalizacji lotnisk regionalnych. Rolą rządu jest stwarzanie warunków umożliwiających sprawne zakładanie lotnisk. To zadanie realizowane jest głównie poprzez inicjatywę legislacyjną, której celem jest zapewnienie efektywnego procesu projektowego i inwestycyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tytułu nadzoru ministra infrastruktury nad państwowym organem zarządzania przestrzenią powietrzną czynione są działania na rzecz tworzenia procedur podejścia do lotnisk i lądowania opartych na systemach RNAV i GNSS, przy czym dominujący ciężar finansowania zarówno procedur, jak i instalacji tych systemów brać będzie na siebie Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Zamierzeniem tych działań jest uchronienie zakładających i zarządzających lotniskami regionalnymi, zwłaszcza w początkowym etapie ich istnienie, kiedy wydatki inwestycyjne i eksploatacyjne przewyższają przychody z bieżącej działalności przy dopiero powstającym rynku przewozów lotniczych. Należy podkreślić, że założone lotnisko bez odpowiednich i nowoczesnych systemów umożliwiających podejście i lądowanie w prawie wszystkich warunkach meteorologicznych jest lotniskiem nieużytecznym z punktu widzenia potencjalnych przewoźników lotniczych. A zatem systemy i procedury podejść i lądowania są elementem krytycznym wszelkich lotnisk mających spełniać funkcje lotnisk regionalnych. Istniejące obecnie systemy instrumentalne ILS są drogie zarówno przy instalacji, jak i w trakcie bieżącej eksploatacji. Wprowadzenie nowoczesnych systemów podejść i lądowań opartych na RNAV i GNSS w znaczący sposób odciąży finansowo zarządzających lotniskami regionalnymi, które są lotniskami niedochodowymi w pierwszej fazie eksploatacji (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2847).

ZK

Podstawa prawna

• Art. 26 ust. 4 i 183 ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz.U. z 2006 r. nr 100, poz. 696).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

REKLAMA

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

REKLAMA

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

REKLAMA