Zastępca wójta może wydawać decyzje i podpisywać zarządzenia
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Zastępca powinien posiadać stosowne upoważnienie do dokonywania czynności - wydawania decyzji i podpisywania zarządzeń w imieniu wójta.
REKLAMA
Organem, który decyduje zarówno o zakresie, jak i o formach działania swego zastępcy jest wójt. Wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy wójta lub sekretarzowi gminy (art. 33 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym; dalej: ustawa o samorządzie gminnym). Takie powierzenie powinno znaleźć się m.in. w zakresie czynności zastępcy wójta. Zakres działania poszczególnych zastępców jest uregulowany w zarządzeniu organu wykonawczego gminy, którym jest wójt.
Wójt może upoważnić swoich zastępców do wydawania indywidualnych decyzji administracyjnych w swoim imieniu (art. 39 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Upoważnienie takie musi mieć formę pisemną.
Wójt może udzielić pełnomocnictwa swojemu zastępcy do składania samodzielnie oświadczeń woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem komunalnym (art. 46 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).
W przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej jedną z następujących okoliczności (art. 28g ustawy o samorządzie gminnym):
• tymczasowym aresztowaniem,
• odbywaniem kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne,
• odbywaniem kary aresztu,
• niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni
- jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę - pierwszy zastępca.
Procedury i warunki upoważniające zastępcę do przejęcia zadań wójta powinien określać statut gminy.
Z tego względu zastępca może zostać upoważniony do wykonywania zadań i kompetencji wójta.
Z orzecznictwa
Decyzje dotyczące indywidualnych spraw podatkowych należą do wyłącznej kompetencji wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), będących organem podatkowym. Wydanie decyzji w imieniu tego organu przez zastępcę lub innych pracowników może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego upoważnienia wójta, (burmistrza, prezydenta miasta) ustalającego zakres tego upoważnienia (art. 39 ust. 1 i ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 13 ust. 1 pkt 1 i art. 143 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa).
Wyrok NSA w Warszawie z 10 maja 2007 r., sygn. akt. II FSK 621/06, niepublikowany
Sylwia Gortyńska
Podstawa prawna:
• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 173, poz. 1218)
REKLAMA
REKLAMA