REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Członkowie korpusu służby cywilnej bez okresowych ocen

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy członek korpusu służby cywilnej, pracownik (nie urzędnik) podlega okresowej ocenie? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Nie, członek korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku pracowniczym nie podlega ocenie okresowej obowiązującej urzędników służby cywilnej.

REKLAMA

Na podstawie art. 3 ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (dalej: ustawa), pracownikiem służby cywilnej jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zarówno pracownik, jak i urzędnik służby cywilnej, są jednocześnie członkami korpusu służby cywilnej.

Urzędnik służby cywilnej podlega obowiązkowym ocenom okresowym. Oceny dokonuje przełożony urzędnika nie rzadziej niż raz na 24 miesiące i nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Okresowa ocena sporządzana jest na piśmie wraz z wnioskami dotyczącymi indywidualnego programu rozwoju zawodowego ocenianego urzędnika służby cywilnej.

Dodatkowo ocena okresowa sporządzana jest:

• nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia podjęcia pracy na danym stanowisku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przed zmianą stanowiska pracy, wiążącą się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

Podstawowym celem okresowej oceny jest wykonywanie przez urzędnika służby cywilnej obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Ocenę niezwłocznie doręcza się urzędnikowi służby cywilnej.

Dokładne omówienie przeprowadzania oceny urzędników służby cywilnej znajduje się w przepisach rozporządzenia z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ocen urzędników służby cywilnej.

Ocenę urzędnika sporządza się na podstawie obowiązkowych kryteriów i na podstawie wybranych przez bezpośredniego przełożonego kryteriów dowolnych. Katalog obowiązkowych kryteriów ocennych zawiera następujące kryteria:

• rzetelność i terminowość,

• wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania,

• zorientowanie na osiąganie celów,

• doskonalenie zawodowe,

• postawa etyczna

- i stanowi załącznik nr 1 do przywołanego rozporządzenia.

Przełożony może również oceniać pracownika według dowolnie wybranych kryteriów z zestawienia zawartego również w tym załączniku. Wśród tych kryteriów można m.in. oceniać: znajomość języków obcych, skuteczną komunikację i umiejętność współpracy, komunikatywność, umiejętność negocjowania, znajomość zasad zarządzania zasobami i personelem oraz umiejętności analityczne.

Zapamiętaj!

REKLAMA

Bezpośredni przełożony pracownika samorządowego dokonuje oceny na podstawie nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 wybranych kryteriów, najistotniejszych według niego dla prawidłowego wykonywania obowiązków na stanowisku pracy zajmowanym przez ocenianego urzędnika.

W przypadku członka korpusu służby cywilnej niebędącego urzędnikiem, kontroli mogą podlegać jego podstawowe obowiązki wynikające z przepisów ustawy. Członek korpusu służby cywilnej jest obowiązany w szczególności:

• przestrzegać Konstytucji RP i innych przepisów prawa,

• chronić interesy państwa oraz prawa człowieka i obywatela,

• racjonalnie gospodarować środkami publicznymi,

• rzetelnie i bezstronnie, sprawnie i terminowo wykonywać powierzone zadania,

• dochowywać tajemnicy ustawowo chronionej,

• rozwijać wiedzę zawodową,

• godnie zachowywać się w służbie oraz poza nią (art. 47 ustawy).

Dodatkowo, członek korpusu służby cywilnej przy wykonywaniu obowiązków służbowych nie może kierować się interesem jednostkowym lub grupowym. Nie wolno mu również:

• publicznie manifestować poglądów politycznych,

• uczestniczyć w strajku lub akcji protestacyjnej zakłócającej normalne funkcjonowanie urzędu,

• łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego,

• tworzyć partii politycznych ani uczestniczyć w nich,

• pełnić funkcji w związkach zawodowych (art. 49 ustawy).

Te podstawowe obowiązki podlegają ocenie przełożonych członka korpusu niebędącego urzędnikiem. Nie jest to jednak tzw. ocena okresowa, jak w przypadku urzędników służby cywilnej.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne

• Ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 170, poz. 1218; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1242)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ocen urzędników służby cywilnej (Dz.U. Nr 69, poz. 453)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA