REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Członkowie korpusu służby cywilnej bez okresowych ocen

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy członek korpusu służby cywilnej, pracownik (nie urzędnik) podlega okresowej ocenie? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Nie, członek korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku pracowniczym nie podlega ocenie okresowej obowiązującej urzędników służby cywilnej.

REKLAMA

Na podstawie art. 3 ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (dalej: ustawa), pracownikiem służby cywilnej jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Zarówno pracownik, jak i urzędnik służby cywilnej, są jednocześnie członkami korpusu służby cywilnej.

Urzędnik służby cywilnej podlega obowiązkowym ocenom okresowym. Oceny dokonuje przełożony urzędnika nie rzadziej niż raz na 24 miesiące i nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Okresowa ocena sporządzana jest na piśmie wraz z wnioskami dotyczącymi indywidualnego programu rozwoju zawodowego ocenianego urzędnika służby cywilnej.

Dodatkowo ocena okresowa sporządzana jest:

• nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia podjęcia pracy na danym stanowisku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przed zmianą stanowiska pracy, wiążącą się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.

Podstawowym celem okresowej oceny jest wykonywanie przez urzędnika służby cywilnej obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Ocenę niezwłocznie doręcza się urzędnikowi służby cywilnej.

Dokładne omówienie przeprowadzania oceny urzędników służby cywilnej znajduje się w przepisach rozporządzenia z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ocen urzędników służby cywilnej.

Ocenę urzędnika sporządza się na podstawie obowiązkowych kryteriów i na podstawie wybranych przez bezpośredniego przełożonego kryteriów dowolnych. Katalog obowiązkowych kryteriów ocennych zawiera następujące kryteria:

• rzetelność i terminowość,

• wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania,

• zorientowanie na osiąganie celów,

• doskonalenie zawodowe,

• postawa etyczna

- i stanowi załącznik nr 1 do przywołanego rozporządzenia.

Przełożony może również oceniać pracownika według dowolnie wybranych kryteriów z zestawienia zawartego również w tym załączniku. Wśród tych kryteriów można m.in. oceniać: znajomość języków obcych, skuteczną komunikację i umiejętność współpracy, komunikatywność, umiejętność negocjowania, znajomość zasad zarządzania zasobami i personelem oraz umiejętności analityczne.

Zapamiętaj!

REKLAMA

Bezpośredni przełożony pracownika samorządowego dokonuje oceny na podstawie nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 wybranych kryteriów, najistotniejszych według niego dla prawidłowego wykonywania obowiązków na stanowisku pracy zajmowanym przez ocenianego urzędnika.

W przypadku członka korpusu służby cywilnej niebędącego urzędnikiem, kontroli mogą podlegać jego podstawowe obowiązki wynikające z przepisów ustawy. Członek korpusu służby cywilnej jest obowiązany w szczególności:

• przestrzegać Konstytucji RP i innych przepisów prawa,

• chronić interesy państwa oraz prawa człowieka i obywatela,

• racjonalnie gospodarować środkami publicznymi,

• rzetelnie i bezstronnie, sprawnie i terminowo wykonywać powierzone zadania,

• dochowywać tajemnicy ustawowo chronionej,

• rozwijać wiedzę zawodową,

• godnie zachowywać się w służbie oraz poza nią (art. 47 ustawy).

Dodatkowo, członek korpusu służby cywilnej przy wykonywaniu obowiązków służbowych nie może kierować się interesem jednostkowym lub grupowym. Nie wolno mu również:

• publicznie manifestować poglądów politycznych,

• uczestniczyć w strajku lub akcji protestacyjnej zakłócającej normalne funkcjonowanie urzędu,

• łączyć pracy w służbie cywilnej z mandatem radnego,

• tworzyć partii politycznych ani uczestniczyć w nich,

• pełnić funkcji w związkach zawodowych (art. 49 ustawy).

Te podstawowe obowiązki podlegają ocenie przełożonych członka korpusu niebędącego urzędnikiem. Nie jest to jednak tzw. ocena okresowa, jak w przypadku urzędników służby cywilnej.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne

• Ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 170, poz. 1218; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1242)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ocen urzędników służby cywilnej (Dz.U. Nr 69, poz. 453)

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

REKLAMA

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

REKLAMA