REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kredyt dla samorządu, to tylko u specjalisty

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub kredytowym, kredyt inwestycyjny czy kredyt dla projektów współfinansowanych ze środków UE - to tylko niektóre z form finansowania działalności samorządów przez BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest liderem na polskim rynku finansowym pod względem oferty produktowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Wynika to z misji BGK jako instytucji finansowej o dużej wiarygodności, jedynego w Polsce banku państwowego, powołanego m.in. w celu wspomagania i obsługi sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Obecnie BGK współpracuje z ponad 1,2 tys. samorządami w całej Polsce. Spośród szerokiej gamy produktów na szczególną uwagę zasługują produkty finansowania działalności samorządów - w tym segmencie rynku udziały BGK wynoszą obecnie kilkanaście procent.

Potrzeby samorządów

Wszystkie produkty banku, w tym te zapewniające samorządom finansowanie, są zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego klienta. Warunki kredytu dla samorządów (kwota, okres kredytowania, harmonogram transz i spłat, oprocentowanie) są zawsze negocjowane. Samorząd zainteresowany kredytem w BGK musi jedynie określić cel, na jaki potrzebne jest mu zewnętrzne finansowanie - doradcy wybierają wtedy z oferty BGK produkt najlepiej zaspokajający konkretne potrzeby samorządu. Dodatkowo podstawową formą zabezpieczenia kredytu stosowaną w banku jest weksel własny in blanco, najmniej uciążliwa dla kredytobiorcy forma zabezpieczenia kredytu.

Rodzaje kredytów

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje następujące rodzaje kredytów:

kredyt obrotowy w rachunku bieżącym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dowolność w dysponowaniu środkami z kredytu,

- przeważnie kredyt odnawialny.

• kredyt obrotowy w rachunku kredytowym:

- wypłacany jednorazowo lub w transzach, przy czym w każdej z tych dwóch opcji kredyt może być odnawialny lub nieodnawialny,

- uruchomienie każdej transzy wymaga udokumentowania wydatków zgodnych z celem kredytu, np. poprzez okazanie faktury.

• kredyt inwestycyjny oraz inwestycyjny dla wspólnych projektów z UE:

- udzielany na dłuższe terminy niż kredyt obrotowy,

- wypłacany jednorazowo lub w transzach, nieodnawialny,

- uruchomienie każdej transzy wymaga udokumentowania wydatków zgodnych z celem kredytu, np. poprzez okazanie faktury.

Wykup wierzytelności

Istnieje możliwość ograniczenia ilości przetargów, które musi przeprowadzić samorząd, aby wykonać i sfinansować inwestycję. Jeżeli wykonawca inwestycji podpisze wcześniej z BGK promesę wykupu swojej przyszłej wierzytelności wobec JST, samorząd może rozpisać jeden przetarg na wykonanie zlecenia oraz jego sfinansowanie (w tym również finansowanie długoterminowe). Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje w tym przypadku wykup wierzytelności na okres do pięciu lat (dla dostaw towarów lub wykonania usług) oraz do 15 lat (dla przedsięwzięć inwestycyjnych). W efekcie wykonawca inwestycji nie musi czekać wspomnianych pięć lub 15 lat na zapłatę za swoją usługę - BGK wykupuje od niego wierzytelność i wypłaca mu środki od razu, natomiast samorząd spłaca swoje zobowiązanie na rzecz BGK zgodnie z odroczonymi terminami określonymi w kontrakcie oraz umowie wykupu wierzytelności.

Cele, na jakie samorząd może zaciągnąć kredyt w BGK, to:

• pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego,

• finansowanie planowanego deficytu budżetowego,

• spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów,

• uzupełnienie finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych wspieranych środkami z funduszy celowych, programów rządowych oraz instytucji międzynarodowych,

• finansowanie pomostowe - na prefinansowanie kosztów, które po zakończeniu projektu zostaną sfinansowane przez Unię Europejską,

• finansowanie uzupełniające - na finansowanie obowiązkowego przy większości projektach współfinansowanych przez UE wkładu własnego samorządu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA