REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne będą lepiej wykorzystywane

Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ujednolicenie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych, zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania, oraz wprowadzenie procedury odwoławczej mają przyśpieszyć efektywne wydatkowanie środków europejskich.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustaw regulujących wdrażanie funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności ma uporządkować system działań podmiotów uczestniczących w zarządzaniu procesami rozwoju kraju, w tym zaangażowanych we wdrażanie funduszy europejskich. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim zmian w ustawach o finansach publicznych i o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Dzięki nim przepisy obu ustaw będą spójne w zakresie programów wieloletnich i średniookresową strategią rozwoju kraju.

REKLAMA

Dotacje dla samorządów

REKLAMA

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy dotyczące dotacji rozwojowej - aby jasno wynikało z nich, że wszelkie wydatki dokonywane na realizację programów operacyjnych i projektów realizowanych w ramach tych programów, mają formę dotacji rozwojowej. Samorząd województwa otrzyma z budżetu państwa dotację rozwojową na realizację regionalnego programu operacyjnego, w ramach którego działa jako instytucja zarządzająca lub krajowego programu operacyjnego, w ramach którego działa jako instytucja pośrednicząca.

Dotacja ta będzie dochodem samorządu województwa. Władze województwa będą mogły przeznaczyć ją m.in. na realizację projektów samorządu województwa oraz na dotacje rozwojowe dla beneficjentów programów i instytucji pośredniczących. Ponadto uproszczono system obiegu środków finansowych, w tym głównie środków niewygasających. Z kolei instytucjom uczestniczącym w procesie wykorzystania funduszy unijnych przyznano dodatkowe kompetencje, które przyspieszą ich wydawanie. Dzięki nim zarząd województwa będzie mógł dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu samorządu województwa w zakresie środków przeznaczonych na realizację programów operacyjnych, dla których samorząd województwa jest instytucją zarządzającą lub pośredniczącą.

Zmiany planu budżetu

Nowelizacja rozszerza zatem możliwość dokonywania zmian w planie budżetu samorządu województwa przez jego zarząd (bez udziału sejmiku), w tym również w zakresie programów, dla których samorząd jest instytucją pośredniczącą. Obecnie jest to możliwe tylko w przypadku programów, dla których samorząd jest instytucją zarządzającą.

Te zmiany planu nie będą mogły powodować zmniejszenia lub zwiększenia dochodów i wydatków majątkowych budżetu samorządu województwa w zakresie środków na realizację programów operacyjnych przekazanych samorządowi w formie dotacji rozwojowej. Ma zapobiec sytuacji, w której środki dotacji rozwojowej przekazane samorządowi na wydatki bieżące będą wykorzystane na zakupy majątkowe i odwrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój regionalny

Nowelizacja wprowadza do systemu programowania strategicznego długookresową strategię rozwoju kraju. Określa też na nowo cele strategii średniookresowej. Mają być z nią zgodne krajowe i regionalne programy operacyjne.

REKLAMA

Nowością jest wprowadzenie do długookresowej strategii rozwoju kraju aspektu przestrzennego. Głównym celem strategii rozwoju w tym zakresie jest zapewnienie ładu przestrzennego i jednoczesne wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponadto dokument ten będzie określał główne trendy, wyzwania i scenariusze rozwoju społeczno-gospodarczego z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju, obejmujący okres co najmniej 15 lat. Tam znajdziemy również założenia dotyczące kompleksowej koncepcji rozwoju kraju w perspektywie długookresowej z uwzględnieniem wymiaru społecznego, gospodarczego, środowiskowego, terytorialnego i instytucjonalnego.

Nowe przepisy zapowiadają też dodatkowe wytyczne, jak np. zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania czy możliwość wniesienia odwołania do sądu administracyjnego. Poszerzono również zakres porozumień zawieranych między instytucją zarządzającą programem operacyjnym a instytucją pośredniczącą w jego wdrażaniu.

ŁUKASZ SOBIECH

Podstawa prawna

• Art. 5 i 6 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Podpisana przez prezydenta 24 listopada 2008 r. Wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA