REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy od osób powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych zakład pracy nie nalicza składek na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy? Jeżeli pracownica była na urlopie wychowawczym do końca 2008 r. i wróciła do pracy 1 stycznia 2009 r., to czy ten przepis również jej dotyczy? o osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia?

Gdy urlop macierzyński skończył się 20 grudnia 2008 r., a obecnie pracownica jest na urlopie wypoczynkowym, to czy za nią również nie naliczamy składek, czy też może przepis ten dotyczy tylko osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia?

REKLAMA

 

REKLAMA

W przypadku gdy pracownica powróciła z urlopu macierzyńskiego 1 stycznia 2009 r., pracodawca licząc od lutego przez kolejne 36 miesięcy nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracownicę [art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), obowiązujący od 1 stycznia 2009 r.].

Pracownica, która z urlopu macierzyńskiego powróciła w grudniu 2008 r. ale od tego momentu wykorzystuje urlop wypoczynkowy i do pracy faktycznie wróci już w 2009 r., nie będzie jednak podlegała zwolnieniu od składek. Moment powrotu z urlopu macierzyńskiego przypadł jeszcze w 2008 r., pracodawca nie może zatem skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy za taką pracownicę.

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowy przepis ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Artykuł 104 a ustawy zwalnia okresowo pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za wybranych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z jednego z tych urlopów.

Przepis ten dodano do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na mocy ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy ustawy zmieniającej nie zawierają żadnych regulacji w ramach tzw. przepisów przejściowych, a odnoszących się do wprowadzanego przepisu zwalniającego pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Kwestie, jak traktować urlopy, które zakończyły się w roku ubiegłym, a następny miesiąc po ich zakończeniu przypada już w 2009 r., nie zostały odrębnie uregulowane. Jak zatem stosować nowe regulacje?

Z brzmienia nowego art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że pracodawca nie opłaca składek za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego przez okres trzech lat. Okres liczony jest od miesiąca następującego po tym, w którym pracownik z takiego urlopu powrócił. Przepis ten jednocześnie wszedł w życie - czyli zaczął obowiązywać - od 1 stycznia 2009 r.

W związku z brakiem innych regulacji dotyczących stosowania tego przepisu należy uznać, że ma on zastosowanie tylko do sytuacji zaistniałych od 1 stycznia 2009 r. Tym samym powinien być stosowany do przypadków, gdy pracownik powraca z jednego z wymienionych urlopów już w 2009 r. Wówczas wszystkie elementy tego przepisu zostałyby zrealizowane. Chodzi o warunki stosowania omawianego zwolnienia od opłacania składek, a najważniejszym jest fakt powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Przepis nie mówi bowiem o dniu zakończenia jednego z tych urlopów, a jedynie o momencie powrotu do pracy pracownika, który urlop taki zakończył.

W związku z tym, w sytuacjach gdy pracownik powrócił z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego jeszcze w roku ubiegłym (czyli 2008 r.), pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za takiego pracownika. Tym samym art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie ma zastosowania wobec takiego pracownika.

Inaczej sytuacja wyglądałaby w przypadku, gdyby pracownik powrócił z jednego z wymienionych urlopów 1 stycznia 2009 r. lub później. W takich przypadkach warunki określone w art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostałyby spełnione. Za pracownika, który powrócił z urlopu np. macierzyńskiego 1 stycznia 2009 r., licząc od lutego (czyli od pierwszego miesiąca po miesiącu powrotu z urlopu), pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy przez kolejne 36 miesięcy.

Podstawy prawne

• Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

• Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654)

MAGDALENA KASPRZAK
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA