REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy od osób powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych zakład pracy nie nalicza składek na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy? Jeżeli pracownica była na urlopie wychowawczym do końca 2008 r. i wróciła do pracy 1 stycznia 2009 r., to czy ten przepis również jej dotyczy? o osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia?

Gdy urlop macierzyński skończył się 20 grudnia 2008 r., a obecnie pracownica jest na urlopie wypoczynkowym, to czy za nią również nie naliczamy składek, czy też może przepis ten dotyczy tylko osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia?

REKLAMA

 

REKLAMA

W przypadku gdy pracownica powróciła z urlopu macierzyńskiego 1 stycznia 2009 r., pracodawca licząc od lutego przez kolejne 36 miesięcy nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za pracownicę [art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), obowiązujący od 1 stycznia 2009 r.].

Pracownica, która z urlopu macierzyńskiego powróciła w grudniu 2008 r. ale od tego momentu wykorzystuje urlop wypoczynkowy i do pracy faktycznie wróci już w 2009 r., nie będzie jednak podlegała zwolnieniu od składek. Moment powrotu z urlopu macierzyńskiego przypadł jeszcze w 2008 r., pracodawca nie może zatem skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy za taką pracownicę.

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowy przepis ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Artykuł 104 a ustawy zwalnia okresowo pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za wybranych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z jednego z tych urlopów.

Przepis ten dodano do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na mocy ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy ustawy zmieniającej nie zawierają żadnych regulacji w ramach tzw. przepisów przejściowych, a odnoszących się do wprowadzanego przepisu zwalniającego pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Kwestie, jak traktować urlopy, które zakończyły się w roku ubiegłym, a następny miesiąc po ich zakończeniu przypada już w 2009 r., nie zostały odrębnie uregulowane. Jak zatem stosować nowe regulacje?

Z brzmienia nowego art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że pracodawca nie opłaca składek za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego przez okres trzech lat. Okres liczony jest od miesiąca następującego po tym, w którym pracownik z takiego urlopu powrócił. Przepis ten jednocześnie wszedł w życie - czyli zaczął obowiązywać - od 1 stycznia 2009 r.

W związku z brakiem innych regulacji dotyczących stosowania tego przepisu należy uznać, że ma on zastosowanie tylko do sytuacji zaistniałych od 1 stycznia 2009 r. Tym samym powinien być stosowany do przypadków, gdy pracownik powraca z jednego z wymienionych urlopów już w 2009 r. Wówczas wszystkie elementy tego przepisu zostałyby zrealizowane. Chodzi o warunki stosowania omawianego zwolnienia od opłacania składek, a najważniejszym jest fakt powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Przepis nie mówi bowiem o dniu zakończenia jednego z tych urlopów, a jedynie o momencie powrotu do pracy pracownika, który urlop taki zakończył.

W związku z tym, w sytuacjach gdy pracownik powrócił z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego jeszcze w roku ubiegłym (czyli 2008 r.), pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za takiego pracownika. Tym samym art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie ma zastosowania wobec takiego pracownika.

Inaczej sytuacja wyglądałaby w przypadku, gdyby pracownik powrócił z jednego z wymienionych urlopów 1 stycznia 2009 r. lub później. W takich przypadkach warunki określone w art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zostałyby spełnione. Za pracownika, który powrócił z urlopu np. macierzyńskiego 1 stycznia 2009 r., licząc od lutego (czyli od pierwszego miesiąca po miesiącu powrotu z urlopu), pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy przez kolejne 36 miesięcy.

Podstawy prawne

• Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

• Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654)

MAGDALENA KASPRZAK
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA