REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić sprawozdanie z wykonania audytu za rok 2008

Izabela Szczepankiewicz Elżbieta

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 marca 2009 r. audytor wewnętrzny  musi przedstawić kierownikowi jednostki oraz Ministrowi Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu za rok poprzedni. Musi tego dokonać na nowym wzorze, który znacznie różni się od poprzedniego.


REKLAMA


Nowy wzór sprawozdania z wykonania planu audytu opublikowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 kwietnia 2008 r. w sprawie trybu sporządzania oraz wzoru sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprzedni.

Układ i treść nowego wzoru sprawozdania nawiązuje do nowego wzoru planu audytu obowiązującego od 1 maja 2008 r. Zmiany w treści sprawozdania wskazują, że odchodzi się od ilościowego charakteru gromadzonych danych, a dąży do uproszczenia trybu sporządzania tego sprawozdania. Zrezygnowano z gromadzenia danych szczegółowych dotyczących:

• sposobu planowania i organizacji pracy komórki audytu wewnętrznego,

• audytowanych jednostek,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rodzaju przeprowadzonego audytu (F - finansowy, Z - zgodności, D - działalności, IT - systemów informatycznych),

• liczby wydanych zaleceń,

• zgłaszanych wyjaśnień i zastrzeżeń.

Nowy wzór sprawozdania składa się z dwóch głównych części, które zawierają informacje formalne i merytoryczne.

REKLAMA

W części pierwszej (formalnej), w porównaniu do poprzedniego wzoru, znacząco ograniczono część dotyczącą podstawowych informacji o jednostce sektora finansów publicznych oraz komórce audytu wewnętrznego. Ta część sprawozdania obejmuje informacje o jednostkach sektora finansów publicznych, objętych audytem wewnętrznym, a także podstawowe informacje o komórce audytu wewnętrznego. Wymagane jest podanie nazwisk osób zatrudnionych w komórkach audytu wewnętrznego, ich kwalifikacji zawodowych oraz liczby dni szkoleń, w których wzięli udział, a także informacji o przeprowadzonej, udokumentowanej samoocenie audytu wewnętrznego.

W drugiej części (merytorycznej) znacznie zmieniono zakres informacji dotyczących zrealizowanych zadań audytowych i czynności doradczych. W zakresie przeprowadzonych zadań audytowych w roku sprawozdawczym wykazuje się:

• temat zadań zapewniających lub przedmiotu czynności doradczych,

• wykonanie zadań zapewniających lub czynności doradczych,

• zlecone zadania audytowe.

Należy także określić typy obszarów działalności, w których przeprowadzono zadania audytowe. Nowe sprawozdanie powinno wskazywać m.in. ryzyka, do których odnoszą się wydane podczas audytów zalecenia, opinie i wnioski. Wykazuje się także przeprowadzone czynności sprawdzające i niezrealizowane zaplanowane zadania audytowe w roku sprawozdawczym.

W jednostkach sektora finansów publicznych audyt wewnętrzny może prowadzić audytor wewnętrzny zatrudniony w jednostce nadrzędnej lub nadzorującej. Audytor wewnętrzny sporządza jedno sprawozdanie z wykonania planu audytu za rok poprzedni, jeśli audyt wewnętrzny jest prowadzony w jednostkach wymienionych w art. 51 ust. 2-7 i ust. 12 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), tj. w:

• państwowych jednostkach budżetowych działających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,

• państwowych szkołach wyższych,

• sądach rejonowych,

• prokuraturach rejonowych,

• jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej,

• zakładach budżetowych utworzonych przez Ministra Sprawiedliwości,

• jednostkach podrzędnych i nadzorowanych.

Kopie sprawozdania z wykonania planu audytu przekazuje się kierownikom wszystkich wymienionych jednostek, w których prowadzono audyt wewnętrzny.

Przedstawiamy szczegółowe objaśnienia do wzoru sprawozdania z wykonania planu audytu za rok 2008.

Wzór sprawozdania z wykonania planu audytu za rok 2008 z objaśnieniami

 

Sporządzone sprawozdanie podpisuje audytor wewnętrzny (a w przypadku utworzenia w jednostce komórki audytu wewnętrznego podpis składa audytor wewnętrzny koordynujący działalność tej komórki) oraz kierownik jednostki, w której jest zatrudniony audytor.

Audytor wewnętrzny (kierownik komórki audytu wewnętrznego) podpisane sprawozdanie przedstawia we właściwym terminie kierownikowi jednostki oraz Ministrowi Finansów.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1370)

• Ustawa z 8 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 249, poz. 1832)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 kwietnia 2008 r. w sprawie trybu sporządzania oraz wzoru sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprzedni (Dz.U. Nr 61, poz. 378)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 10 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego (Dz.U. Nr 66, poz. 406)

ElŻbieta Izabela Szczepankiewicz
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA