Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerstwo zwiększa szanse na unijne dotacje

Magdalena Pokrzycka-Walczak
inforCMS
Partnerstwo powiatów to doskonały sposób na realizację ważnych przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym. Dzięki współpracy mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Są już dobre przykłady projektów przygotowanych i realizowanych w takim partnerstwie.  

Projekt inwestycyjny „Poprawa wewnętrznej spójności komunikacyjnej województwa lubelskiego poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych zwiększających dostępność do dróg krajowych i wojewódzkich” ma charakter ponadregionalny, obejmując 27 zadań do realizacji na terenie 16 powiatów ziemskich, z powiatem lubelskim jako liderem. Przedsięwzięcie przygotowano w związku z porozumieniem wypracowanym przez Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego.

Projekt uzyskał już wstępną akceptację Zarządu Województwa Lubelskiego i został umieszczony na Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych. Po ostatecznym zatwierdzeniu wykazu tzw. projektów kluczowych rozpoczną się prace zmierzające do merytorycznego przygotowania dokumentacji projektowej.

Dofinansowanie projektu będzie możliwe, gdy:

1) złożony wniosek spełni określone wymagania oceny formalnej i merytorycznej w urzędzie marszałkowskim i - w wyniku postępowania -

2) otrzyma odpowiednią liczbę punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak fakt, że projekt znalazł się już na liście przedsięwzięć kluczowych, oznacza wstępną akceptację i zainteresowanie ze strony władz samorządu województwa - informuje Małgorzata Kotarska, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych Starostwa Powiatowego w Lublinie. - Obecnie w powiatach partnerskich trwa kompletowanie dokumentacji projektowej, techniczno-budowlanej oraz wszelkich pozwoleń, m.in. decyzji środowiskowych. Wszystko musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, w tym procedurami Prawa zamówień publicznych.

Kryteria projektowe

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, w przypadku partnerstwa, bezwzględnie muszą być uregulowane następujące kwestie:

1) zabezpieczenie środków finansowych w budżetach poszczególnych powiatów na tzw. wkład własny (do powiatów należy decyzja, czy istnieje realna możliwość podjęcia większego wysiłku finansowego w postaci wkładu własnego powyżej 15% wartości danego zadania, co przekłada się wprost na zwiększenie liczby kilometrów inwestycji na terenie konkretnego powiatu lub na zakres rzeczowy wykonywanych prac),

2) przygotowanie stosownych uchwał rad powiatów dotyczących wspólnej realizacji projektu (udziale w partnerstwie),

3) przygotowanie umowy partnerskiej regulującej zasady współpracy między liderem - powiatem i powiatami - partnerami,

4) podpisanie umowy wstępnej z województwem reprezentowanym przez zarząd województwa dotyczącej przygotowania projektu indywidualnego.

Nie lada wyzwaniem, w przypadku wspólnego przedsięwzięcia, jest przygotowanie studium wykonalności dla całego projektu. - Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wszystkie przewidziane zadania na terenie kilkunastu powiatów - tłumaczy Małgorzata Kotarska - ale głównie - cel strategiczny, którym jest poprawa wewnętrznej i zewnętrznej dostępności komunikacyjnej Lubelszczyzny poprzez usprawnienie powiązań komunikacyjnych o znaczeniu regionalnym.

Istotną kwestią jest konieczność określenia zasad podziału środków na poszczególne powiaty w ramach partnerstwa. W przypadku projektu lubelskiego podział środków następuje w oparciu o długość sieci drogowej, jaką mają w swym zarządzie samorządy powiatowe. Jest to kryterium najbardziej racjonalne.

Analiza zdolności administracyjnych

Inicjatywa projektowa, złożona do Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej w ramach priorytetu V Dobre Rządzenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (konkurs Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) jest wynikiem analizy potrzeb szkoleniowych, zgłaszanych przez samorządy powiatowe w ramach Konwentu Starostów.

Nie bez znaczenia jest fakt promowania partnerstwa przez organizatora konkursu. - Dzięki partnerstwu wzmocniliśmy szanse zaakceptowania wniosku na etapie oceny merytorycznej - informuje Małgorzata Olechowska, Koordynator Projektu ze strony Starostwa Powiatowego w Lublinie - nie da się ukryć, że była to jednocześnie doskonała motywacja. Partnerstwo to nie tylko większe możliwości, ale także zobowiązania. - Większa liczba partnerów projektu oznacza większą liczbę beneficjentów i zwiększony budżet, w którym znaleźć się musi odpowiednia liczba różnorodnych zadań.

W projekcie, koordynowanym przez Starostwo Powiatowe w Lublinie, oprócz organizacji szkoleń i standardowych zadań (promocja, monitoring, ewaluacja), opracowano analizęex-antezdolności administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego województwa lubelskiego (na poziomie gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i powiatów ziemskich). W przypadku małych przedsięwzięć, przygotowywanych przez pojedynczy powiat, taka analiza jest niecelowa. Nie istnieje dla nich punkt odniesienia, w postaci innych powiatów województwa.

W ramach analizy, która objęła wszystkie powiaty województwa lubelskiego, przeprowadzono badania ankietowe oraz spotkania z kierownictwem urzędów gmin i starostw powiatowych. Wyłania się z niej obraz aktualnego zapotrzebowania na szkolenia i wydatki na poszczególne działania. - Wnioski z analizy nie są optymistyczne. Okazuje się, że wydatki na inwestycje w powiatach województwa lubelskiego maleją od 2004 r., natomiast rosną koszty administracji - mówi Małgorzata Olechowska.

Analiza jest pierwszym z rezultatów projektu, który przyczyni się bezpośrednio do ograniczenia wydatków na administrację. Jego realizacja zakłada bowiem przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń.

Przebieg realizacji projektu

Największym problemem było przygotowanie logistyczne projektu i czas. - W każdym powiecie musiała zapaść decyzja odnośnie do udziału w partnerstwie, a potem należało zebrać pod dokumentami podpisy osób upoważnionych - tłumaczy Małgorzata Olechowska. Oczywiście wszystkie techniczne kwestie można zaplanować, trzeba jednak realizować je zgodnie z harmonogramem. W przypadku dużego partnerstwa, a takim jest współpraca obejmująca 20 starostw powiatowych, wszelkie działania należy planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Szkolenia rozpoczęły się już w 18 powiatach. W samym powiecie lubelskim przeszkoleni zostaną wybrani pracownicy z 16 urzędów gmin. Oferta obejmuje 14 zagadnień z zakresu ogólnego, informatycznego i specjalistycznego (m.in. księgowość i finanse, Kodeks postępowania administracyjnego, prawo wspólnotowe, realizacja lokalnych strategii rozwoju, zarządzanie czasem).

- Projekt finalizujemy w maju 2010 r. Jednak już dziś na bieżąco monitorujemy stan realizacji szkoleń - zapewnia Małgorzata Olechowska. - Przygotowane są anonimowe ankiety dla uczestników, którzy - po każdej zakończonej turze szkoleniowej - dzielą się swoimi opiniami na temat treści i formuły prowadzonych zajęć.

Dzięki uczestnictwie w projekcie koszt funkcjonowania administracji obniża się, ale jednocześnie samorządy inwestują w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Trudno znaleźć lepszą zachętę to korzystania z potencjału szkoleniowego, który jest dostępny dzięki funduszom z UE.

ZALETY PARTNERSTWA:

• jest premiowane w konkursach,

• umożliwia wypracowanie wspólnych celów strategicznych, np. w zakresie infrastruktury drogowej (może to być usprawnienie systemu komunikacyjnego na poziomie województwa poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych, które łączą się z siecią dróg wojewódzkich, czasem - krajowych),

• zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie projektów nie tylko w konkursach ogłaszanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, ale także w programach krajowych, np. Rozwój Polski Wschodniej.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

KOMENTARZ

Wykorzystywanie potencjałów

dr WALDEMAR SŁUGOCKI,

Zakład Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na politykę spójności realizowaną w Polsce w latach 2007-2013 Unia Europejska przeznaczyła ponad 67 mld euro. Skala dostępnych środków jest zjawiskiem bez precedensu w powojennej historii państwa polskiego. Sytuacja ta wymaga od beneficjentów szczególnej aktywności w pozyskiwaniu europejskich środków. Jest to tym istotniejsze w świetle globalnego spowolnienia gospodarczego. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby w szybkim tempie uruchamiać szereg inwestycji. Wymagać to będzie wzmożonej aktywności, także kreatywności, współpracy i innowacyjności, a także środków własnych niezbędnych do realizacji przedsięwzięć.

Jednym z ciekawych rozwiązań w tym zakresie jest podejmowanie szerokiej współpracy pomiędzy wieloma podmiotami. Współpraca ta nie ogranicza się tylko do jednej i najaktywniej współpracującej grupy beneficjentów, tj. samorządów, które de facto podejmują taką współpracę na rzecz maksymalizacji potencjałów i osiągania wspólnych celów. Niejednokrotnie pozwala to na realizację przedsięwzięć w celu maksymalizowania efektywności swej działalności.

Notowała Renata Maciejczak

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Sposób na rekreację ruchową: taniec

    Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

    Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

    Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

    Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

    W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

    Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

    Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

    Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

    Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

    Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

    Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

    Nowe podręczniki HIT dla klasy II

    Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

    Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

    Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

    Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

    Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

    1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

    W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

    Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

    W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

    Od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko HPV

    Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już szczepić się przeciw HPV.

    Pierwsza od 13 lat podwyżka wynagrodzeń konsultantów zdrowia. Rocznie nie więcej niż 17 000 zł - 23 000 zł

    W II kwartale 2023 r. podwyżka wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia. Pierwsza od 13 lat.

    Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

    Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

    Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

    Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

    Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

    Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

    ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

    Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

    DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

    Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

    Nowelizacja: Masz służbowy laptop? Pracodawca musi Ci udostępnić monitor stacjonarny. Może się z tego wykpić podstawką, myszką i klawiaturę

    Pracodawcy będą musieli wyposażyć pracowników korzystających z przenośnych komputerów w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę do laptopa oraz odrębną mysz i klawiaturę.

    Wojsko proponuje: rezerwiści będą ćwiczyć raz na kwartał. Co najmniej

    Aktywni rezerwiści będą ćwiczyć w swoich jednostkach co najmniej raz na kwartał. 

    Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Pacjent chory przez smog

    Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

    30 maja - Światowy Dzień Świadomości SM. Za ryzyko zachorowania aż w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe

    Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20 a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

    Darmowe leki dla dzieci i osób 65+ już od września 2023 r.?

    Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

    Rewolucja w planowaniu przestrzennym: Jak nowe zmiany wpłyną na twoją gminę?

    Sejm przyjął przygotowaną przez MRiT nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

    Analiza trendów: Dlaczego Polska boryka się ze wzrostem śmiertelności z powodu raka piersi?

    Zachodzi wiele pozytywnych zmian w leczeniu raka piersi. Polska wciąż jest jednak w Europie jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z jego przyczyny.