Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudna rola kobiet w samorządzie

Zientek-Varga Jolanta
Struktura zatrudnienia w samorządzie pod kątem płci wypada na korzyść kobiet. Jednak są to przede wszystkim stanowiska urzędnicze, a nie kierownicze. Dlaczego kobiety nie walczą o stanowisko wójta, sekretarza czy naczelnika?

Jak widzą siebie kobiety działające w samorządzie? Co je wzmacnia, a co im przeszkadza w pracy? Jak było na początku, w 1990 r., a jak jest teraz? To część tematów, na które dyskutowały uczestniczki panelu „Kobiety w samorządach”, zorganizowanego w ramach Kongresu Kobiet (20-21 czerwca br. w Warszawie).

Początki nie były łatwe – podkreśliła prowadząca panel prof. Joanna Regulska z Uniwersytetu w Rutgers, reprezentująca Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej (dalej: FRDL). – W pierwszej kadencji w samorządzie znalazło się zaledwie 10,2% kobiet, dokładnie 320 na 4999 osób. Z tych 320 tylko 6,4% zajmowało kierownicze stanowiska – wójta, burmistrza, prezydenta, przewodniczącego rady. Teraz jest nieco lepiej, ale wciąż reprezentacja kobiet w samorządzie jest niewielka.

Przeszkody w politycznej działalności

Jak mówiła prof. Regulska, opierając się na własnych badaniach, i potwierdziły to uczestniczki Kongresu – kobiecie nie jest łatwo zaangażować się w polityczną działalność, a taką jest praca w samorządzie. Wyniki ankiety opracowanej przez Joannę Regulską pokazują, że największą przeszkodą jest brak czasu wynikający z konieczności łączenia pracy zawodowej z domową. Tak uważało 47% badanych. Kolejna trudność wynika z braku zaufania do kobiet na stanowiskach (46,2%). Na kolejnych miejscach znalazły się:

• przekonanie, że kobiety nie są dostatecznie stanowcze (14%),

• brak tradycji udziału kobiet w życiu politycznym (9,5%) oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• brak zainteresowania ze strony kobiet działalnością polityczną (7%).

Równie ciekawe są wyniki badania, jakie problemy – według kobiet – wymagały w gminach w 1990 r. najpilniejszego rozwiązania. Na pierwszym miejscu wymieniano bezrobocie (30% wskazań), a kolejne były:

• materialna poprawa warunków życia (22%),

• polepszenie jakości usług (19%) oraz

• poprawa infrastruktury (12%).

Pojawiła się także – jako sprawa do pilnego rozwiązania – konieczność eliminacji dyskryminacji, czyli równouprawnienie (5,5% wskazań).

W pracy samorządowej nie brakuje przeszkód. Wciąż aktualny jest stereotyp, że kobieta powinna zajmować się domem. Brakuje działań edukacyjnych zmieniających taki sposób myślenia. Barierą jest także brak u kobiet wiary w siebie i własne możliwości. Niestety, istnieje także zjawisko zazdrości o inne kobiety oraz brak współpracy i solidarności. Dlatego ciągle odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest niski.

Kilka rad od kobiet sukcesu

Mimo trudności i przeszkód kobiety coraz częściej pracują w samorządach, są znakomicie wykształcone, doskonale sobie radzą i osiągają sukcesy. Co robić, aby osiągnąć dobre rezultaty w pracy samorządowej, radzi Jolanta Batycka-Wąsik od 1998 r. Wójt Gminy Lesznowola (woj. mazowieckie). – Potrzebne cechy w pracy samorządowej to kompetencja, doskonałe merytoryczne przygotowanie, wiara w siebie, działanie bez kompleksów. Natomiast według Elżbiety Hibner od 2007 r. Radnej sejmiku i Członka zarządu Województwa Łódzkiego: – W polityce najważniejsze jest działanie zespołowe. Praca w samorządzie to przepustka do kariery w administracji rządowej tak ocenia Henryka Strojnowska Wicewojewoda lubelski – zdobyte w samorządzie doświadczenia bardzo się przydają i gwarantują, że da się radę.

Najważniejsze sprawy

Kobiety pracujące w samorządzie w pierwszej kolejności stawiają na wykształcenie pracowników gminy i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. To ich zdaniem bezpośrednio wpływa na zmianę wizerunku gminy, powiatu, województwa. Kolejnym ważnym zadaniem jest dla działaczek samorządowych aktywizacja kobiet. Sposobem na zaangażowanie kobiet w pracę na rzecz lokalnej społeczności, a tym samym na „pobudzenie” swoich ambicji jest udział w organizacji imprez kulturalnych np. festynów czy tworzenie klubów dla mieszkańców itp.

Panelistki spotkania „Kobiety w samorządzie” radziły uczestniczkom, a za ich pośrednictwem wszystkim kobietom, jakie kroki powinny poczynić, aby zaistnieć nie tylko w polityce, ale ogólnie w życiu zawodowym. Przede wszystkim należy:

• jasno określić cele w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym,

• przygotować się merytorycznie,

• być odważną,

• nastawić się na osiągnięcie sukcesu.

Jolanta Zientek-Varga

Zobacz jak samorządy wspierają opiekę zdrowotną kobiet>>

KOMENTARZ

Samorządowiec musi być blisko ludzi

IWONA AGNIESZKA ŁEBEK,

Wójt Gminy Długołęka

– Kilka zasad pomaga mi w pracy samorządowej i sprawia, że moja gmina osiąga sukcesy. Przede wszystkim – kochać i szanować ludzi. Zapomnieć o sobie, o realizacji własnych ambicji i aspiracji, a skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze dla lokalnej społeczności. Stworzyć sprawny, oddany sztab współpracowników, którzy polubią szefa i będą się utożsamiać z gminą. Uczyć się, doskonalić i szukać nowości. Moi pracownicy muszą być pewni, że wiem, o czym ze mną rozmawiają, a ja lubię wiedzieć więcej.

Nauczyć się rozmawiać i słuchać, nie bagatelizując żadnego głosu. Wykorzystywać swój urok osobisty i „broń kobiecą”, ale w sposób naturalny. Być sobą, a nie udawać kogoś, kim się nie jest. Dać się poznać ludziom z każdej strony, nie tylko podczas publicznych oficjalnych wystąpień, ale także prywatnie. Stawiać wysokie wymagania przede wszystkim sobie, wierzyć w siebie i nie bać się mężczyzn. Bardzo ważną kwestią w pracy samorządowca jest odwaga przyznania się do błędów.

Nie zapominać o odpoczynku, mieć odskocznię od pracy, która pozwala się zdystansować i odstresować – dla mnie to kino i tańce.

W samorządzie liczy się wykształcenie

MARIOLA KUTEK,

Sekretarz Miasta i Gminy Bierutów

– Podzielam pogląd, że kobiety w samorządzie stawiają sobie wysokie wymagania i kładą nacisk na wykształcenie pracowników. Sama poświęciłam sporą część życia na zdobycie gruntownego wykształcenia i zawsze doceniam wykształconych kandydatów starających się o pracę w urzędzie. Takie postępowanie wyższego kierownictwa bezpośrednio przedkłada się na wizerunek danej jednostki, a przede wszystkim na efekty pracy i osiągane sukcesy.

O wykształcenie powinny dbać szczególnie kobiety, gdyż jest im trudniej o pracę. Pracodawca, myślący o dobrej organizacji pracy, sprawnym działaniu i ergonomii, tak już wybiera, że jeśli ma 2 kandydatów z takim samym wykształceniem, w 85% przypadków wybierze mężczyznę. To smutna prawda. Ludzie nie lubią dodatkowych problemów. Dlatego warto mieć zawsze asa w rękawie i być bardzo dobrze wyedukowaną kandydatką. Jeśli do tego dodamy pozytywne nastawienie do obywateli, umiejętność słuchania, niekonfliktowość, chęć niesienia pomocy i rozumienia służebnej roli urzędnika względem mieszkańców danej gminy – sukces murowany.

Kobiety na stanowisku kierowniczym charakteryzują się sumiennością i pracowitością. Ważna jest także intuicja kobieca, która pozwala uniknąć wielu problemów. Kobiety, które znam, to gwarancja sukcesu.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach?>>

Sukces jest możliwy dzięki zaufaniu ludzi

ELŻBIETA POLAK,

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego

– W samorządzie jestem praktycznie od zawsze, wcześniej pracowałam w administracji państwowej. To już prawie 30 lat. Moja droga zawodowa nie należy do łatwych. To ciężka i ustawiczna praca – od referenta, inspektora, sekretarza, po stanowisko burmistrza. Przez 22 lata pracowałam w tym samym urzędzie, w małej 6-tysięcznej gminie w Małomicach. Później byłam dyrektorem gabinetu Prezydenta miasta Zielona Góra, a obecnie w samorządzie województwa lubuskiego odpowiadam za zdrowie i fundusze unijne. Przez ten czas zdobywałam doświadczenie zawodowe w pracy samorządowej, ale również doskonaliłam kwalifikacje i umiejętności. Uważam, że awansowałam nie tylko z powodu profesjonalnego przygotowania, ale również dzięki determinacji i zaangażowaniu w realizację projektów społecznych na rzecz środowiska lokalnego. Moim największym sukcesem jest zaufanie ludzi, z którymi pracuję i żyję. Byłam radną gminy, powiatu, a teraz województwa. Zakładałam i prowadziłam organizacje społeczne. Konsekwentnie i z wielkim optymizmem podejmowałam kolejne wyzwania. Odnosiłam sukcesy dzięki uczciwości oraz odpowiedzialności za to, co robię. Ale nie miałabym szans bez wsparcia męża i synów, którzy nie tylko pogodzili się z taką aktywną mamą, ale również mnie wspierają. Gdy awansowałam, mąż wziął urlop wychowawczy. A moi synowie – zakochani w piłce nożnej – przekonali mnie, że wychowanie przez sport kształtuje mocne charaktery, uczy konsekwencji w dążeniu do celu i walki do ostatniego gwizdka. I to się sprawdza i w życiu, i w polityce! I jeszcze przesłanie Wergiliusza: „Żeby zwyciężać, trzeba wierzyć, że można”.

Notowała Renata Maciejczak

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dopłaty do rodzin pszczelich. Wnioski można składać w kwietniu i maju

  Dopłaty do rodzin pszczelich, którym udało się przezimować będą wypłacane na podstawie wniosków, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od 1 kwietnia do 31 maja. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej rodziny pszczelej?

  Zmiany w rozporządzeniu o dokumentacji pracowniczej [Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.]

  Zostanie zmienione rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiana wynika z konieczności dostosowania akt pracowniczych do nowelizacji kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.

  UCHWAŁA Nr 17/2023 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wytycznych dla komisarzy wyborczych

  Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie będą mileli czas na przekazanie komisarzowi wyborczemu informacji o każdej miejscowości w ich gminie, gdzie zamieszkuje co najmniej 200 mieszkańców, a nie było tam dotąd obwodowej komisji wyborczej; wójt musi też wskazać, czy jest tam właściwe miejsce na zorganizowanie lokalu wyborczego.

  MRiPS: Świadczenie wspierające 2024 r. [pytania i odpowiedzi]

  MRiPS udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego świadczenia wspierającego.

  Jaka sankcja za niezłożenie sprawozdania z oszczędzania prądu do 31 marca 2023 r.?

  W piątek, 31 marca upływa termin złożenia przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych pierwszego raportu z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej. Z informacji URE wynika, że duża część zobowiązanych jeszcze tego nie zrobiła. 

  MEiN: Karta Nauczyciela a postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela

  Przepisy Karty Nauczyciela precyzyjnie wskazują ramy czasowe, w których zarówno rzecznicy dyscyplinarni, jak i komisje dyscyplinarne, wszczynają i prowadzą postępowania wobec nauczycieli - oświadczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na interwencję rzecznika Praw Obywatelskich.

  Kiedy świadczenie wspierające, renta socjalna, świadczenie pielęgnacyjne? Co to jest ICF? [wyjaśnienia pełnomocnika rządu Pawła Wdówika]

  Do świadczenia wspierającego uprawnionych będzie około pół miliona osób z niepełnosprawnością. Koszt tego wsparcia to 3,5 mld zł - powiedział PAP wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Zastrzegł, że wciąż trwają pracę nad ostatecznym kształtem tego rozwiązania.

  Regulacja Odry. Nie będzie nowych prac na Odrze, te które są w toku trzeba dokończyć

  Nowe prace regulacyjne na Odrze nie będą rozpoczynane zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych. Te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może nastąpić katastrofa budowlana. Takie jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury.

  Mała retencja. Poznań wspiera gromadzenie deszczówki

  Mieszkańcy Poznania mogą już składać wnioski o dotacje na gromadzenie deszczówki. Miasto Poznań po raz kolejny dofinansuje działania związane z małą retencją; o wsparcie będą mogli starać się mieszkańcy, chcący ponownie wykorzystywać deszczówkę. Nabór do kolejnej edycji programu dotacyjnego rozpocznie się we wtorek 28 marca i potrwa do 27 kwietnia.

  Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

  Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

  Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

  Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

  Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

  Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

  Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

  Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

  Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

  Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

  Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

  Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

  Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

  10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

  Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

  Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

  Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

  Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

  Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

  PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

  Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

  Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
  Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

  Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?

  Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

  Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

  Emerytury nauczycielskie prawem nie przywilejem. Kiedy zostaną przywrócone

  Emerytury nauczycielskie po 20 latach pracy „przy tablicy” lub po 30 latach pracy w ogóle to przedmiot projektu, który – jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – jest na końcowym etapie prac. Zapowiedział, że jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne. 

  Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

  Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.