REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudna rola kobiet w samorządzie

Zientek-Varga Jolanta

REKLAMA

REKLAMA

Struktura zatrudnienia w samorządzie pod kątem płci wypada na korzyść kobiet. Jednak są to przede wszystkim stanowiska urzędnicze, a nie kierownicze. Dlaczego kobiety nie walczą o stanowisko wójta, sekretarza czy naczelnika?

Jak widzą siebie kobiety działające w samorządzie? Co je wzmacnia, a co im przeszkadza w pracy? Jak było na początku, w 1990 r., a jak jest teraz? To część tematów, na które dyskutowały uczestniczki panelu „Kobiety w samorządach”, zorganizowanego w ramach Kongresu Kobiet (20-21 czerwca br. w Warszawie).

REKLAMA

Początki nie były łatwe – podkreśliła prowadząca panel prof. Joanna Regulska z Uniwersytetu w Rutgers, reprezentująca Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej (dalej: FRDL). – W pierwszej kadencji w samorządzie znalazło się zaledwie 10,2% kobiet, dokładnie 320 na 4999 osób. Z tych 320 tylko 6,4% zajmowało kierownicze stanowiska – wójta, burmistrza, prezydenta, przewodniczącego rady. Teraz jest nieco lepiej, ale wciąż reprezentacja kobiet w samorządzie jest niewielka.

Przeszkody w politycznej działalności

Jak mówiła prof. Regulska, opierając się na własnych badaniach, i potwierdziły to uczestniczki Kongresu – kobiecie nie jest łatwo zaangażować się w polityczną działalność, a taką jest praca w samorządzie. Wyniki ankiety opracowanej przez Joannę Regulską pokazują, że największą przeszkodą jest brak czasu wynikający z konieczności łączenia pracy zawodowej z domową. Tak uważało 47% badanych. Kolejna trudność wynika z braku zaufania do kobiet na stanowiskach (46,2%). Na kolejnych miejscach znalazły się:

• przekonanie, że kobiety nie są dostatecznie stanowcze (14%),

• brak tradycji udziału kobiet w życiu politycznym (9,5%) oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• brak zainteresowania ze strony kobiet działalnością polityczną (7%).

Równie ciekawe są wyniki badania, jakie problemy – według kobiet – wymagały w gminach w 1990 r. najpilniejszego rozwiązania. Na pierwszym miejscu wymieniano bezrobocie (30% wskazań), a kolejne były:

• materialna poprawa warunków życia (22%),

• polepszenie jakości usług (19%) oraz

• poprawa infrastruktury (12%).

Pojawiła się także – jako sprawa do pilnego rozwiązania – konieczność eliminacji dyskryminacji, czyli równouprawnienie (5,5% wskazań).

W pracy samorządowej nie brakuje przeszkód. Wciąż aktualny jest stereotyp, że kobieta powinna zajmować się domem. Brakuje działań edukacyjnych zmieniających taki sposób myślenia. Barierą jest także brak u kobiet wiary w siebie i własne możliwości. Niestety, istnieje także zjawisko zazdrości o inne kobiety oraz brak współpracy i solidarności. Dlatego ciągle odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest niski.

Kilka rad od kobiet sukcesu

Mimo trudności i przeszkód kobiety coraz częściej pracują w samorządach, są znakomicie wykształcone, doskonale sobie radzą i osiągają sukcesy. Co robić, aby osiągnąć dobre rezultaty w pracy samorządowej, radzi Jolanta Batycka-Wąsik od 1998 r. Wójt Gminy Lesznowola (woj. mazowieckie). – Potrzebne cechy w pracy samorządowej to kompetencja, doskonałe merytoryczne przygotowanie, wiara w siebie, działanie bez kompleksów. Natomiast według Elżbiety Hibner od 2007 r. Radnej sejmiku i Członka zarządu Województwa Łódzkiego: – W polityce najważniejsze jest działanie zespołowe. Praca w samorządzie to przepustka do kariery w administracji rządowej tak ocenia Henryka Strojnowska Wicewojewoda lubelski – zdobyte w samorządzie doświadczenia bardzo się przydają i gwarantują, że da się radę.

Najważniejsze sprawy

REKLAMA

Kobiety pracujące w samorządzie w pierwszej kolejności stawiają na wykształcenie pracowników gminy i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. To ich zdaniem bezpośrednio wpływa na zmianę wizerunku gminy, powiatu, województwa. Kolejnym ważnym zadaniem jest dla działaczek samorządowych aktywizacja kobiet. Sposobem na zaangażowanie kobiet w pracę na rzecz lokalnej społeczności, a tym samym na „pobudzenie” swoich ambicji jest udział w organizacji imprez kulturalnych np. festynów czy tworzenie klubów dla mieszkańców itp.

Panelistki spotkania „Kobiety w samorządzie” radziły uczestniczkom, a za ich pośrednictwem wszystkim kobietom, jakie kroki powinny poczynić, aby zaistnieć nie tylko w polityce, ale ogólnie w życiu zawodowym. Przede wszystkim należy:

• jasno określić cele w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym,

• przygotować się merytorycznie,

• być odważną,

• nastawić się na osiągnięcie sukcesu.

Jolanta Zientek-Varga

Zobacz jak samorządy wspierają opiekę zdrowotną kobiet>>

KOMENTARZ

Samorządowiec musi być blisko ludzi

IWONA AGNIESZKA ŁEBEK,

Wójt Gminy Długołęka

REKLAMA

– Kilka zasad pomaga mi w pracy samorządowej i sprawia, że moja gmina osiąga sukcesy. Przede wszystkim – kochać i szanować ludzi. Zapomnieć o sobie, o realizacji własnych ambicji i aspiracji, a skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze dla lokalnej społeczności. Stworzyć sprawny, oddany sztab współpracowników, którzy polubią szefa i będą się utożsamiać z gminą. Uczyć się, doskonalić i szukać nowości. Moi pracownicy muszą być pewni, że wiem, o czym ze mną rozmawiają, a ja lubię wiedzieć więcej.

Nauczyć się rozmawiać i słuchać, nie bagatelizując żadnego głosu. Wykorzystywać swój urok osobisty i „broń kobiecą”, ale w sposób naturalny. Być sobą, a nie udawać kogoś, kim się nie jest. Dać się poznać ludziom z każdej strony, nie tylko podczas publicznych oficjalnych wystąpień, ale także prywatnie. Stawiać wysokie wymagania przede wszystkim sobie, wierzyć w siebie i nie bać się mężczyzn. Bardzo ważną kwestią w pracy samorządowca jest odwaga przyznania się do błędów.

Nie zapominać o odpoczynku, mieć odskocznię od pracy, która pozwala się zdystansować i odstresować – dla mnie to kino i tańce.

W samorządzie liczy się wykształcenie

MARIOLA KUTEK,

Sekretarz Miasta i Gminy Bierutów

– Podzielam pogląd, że kobiety w samorządzie stawiają sobie wysokie wymagania i kładą nacisk na wykształcenie pracowników. Sama poświęciłam sporą część życia na zdobycie gruntownego wykształcenia i zawsze doceniam wykształconych kandydatów starających się o pracę w urzędzie. Takie postępowanie wyższego kierownictwa bezpośrednio przedkłada się na wizerunek danej jednostki, a przede wszystkim na efekty pracy i osiągane sukcesy.

O wykształcenie powinny dbać szczególnie kobiety, gdyż jest im trudniej o pracę. Pracodawca, myślący o dobrej organizacji pracy, sprawnym działaniu i ergonomii, tak już wybiera, że jeśli ma 2 kandydatów z takim samym wykształceniem, w 85% przypadków wybierze mężczyznę. To smutna prawda. Ludzie nie lubią dodatkowych problemów. Dlatego warto mieć zawsze asa w rękawie i być bardzo dobrze wyedukowaną kandydatką. Jeśli do tego dodamy pozytywne nastawienie do obywateli, umiejętność słuchania, niekonfliktowość, chęć niesienia pomocy i rozumienia służebnej roli urzędnika względem mieszkańców danej gminy – sukces murowany.

Kobiety na stanowisku kierowniczym charakteryzują się sumiennością i pracowitością. Ważna jest także intuicja kobieca, która pozwala uniknąć wielu problemów. Kobiety, które znam, to gwarancja sukcesu.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach?>>

Sukces jest możliwy dzięki zaufaniu ludzi

ELŻBIETA POLAK,

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego

– W samorządzie jestem praktycznie od zawsze, wcześniej pracowałam w administracji państwowej. To już prawie 30 lat. Moja droga zawodowa nie należy do łatwych. To ciężka i ustawiczna praca – od referenta, inspektora, sekretarza, po stanowisko burmistrza. Przez 22 lata pracowałam w tym samym urzędzie, w małej 6-tysięcznej gminie w Małomicach. Później byłam dyrektorem gabinetu Prezydenta miasta Zielona Góra, a obecnie w samorządzie województwa lubuskiego odpowiadam za zdrowie i fundusze unijne. Przez ten czas zdobywałam doświadczenie zawodowe w pracy samorządowej, ale również doskonaliłam kwalifikacje i umiejętności. Uważam, że awansowałam nie tylko z powodu profesjonalnego przygotowania, ale również dzięki determinacji i zaangażowaniu w realizację projektów społecznych na rzecz środowiska lokalnego. Moim największym sukcesem jest zaufanie ludzi, z którymi pracuję i żyję. Byłam radną gminy, powiatu, a teraz województwa. Zakładałam i prowadziłam organizacje społeczne. Konsekwentnie i z wielkim optymizmem podejmowałam kolejne wyzwania. Odnosiłam sukcesy dzięki uczciwości oraz odpowiedzialności za to, co robię. Ale nie miałabym szans bez wsparcia męża i synów, którzy nie tylko pogodzili się z taką aktywną mamą, ale również mnie wspierają. Gdy awansowałam, mąż wziął urlop wychowawczy. A moi synowie – zakochani w piłce nożnej – przekonali mnie, że wychowanie przez sport kształtuje mocne charaktery, uczy konsekwencji w dążeniu do celu i walki do ostatniego gwizdka. I to się sprawdza i w życiu, i w polityce! I jeszcze przesłanie Wergiliusza: „Żeby zwyciężać, trzeba wierzyć, że można”.

Notowała Renata Maciejczak

 

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA

CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

REKLAMA