REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może zostać sekretarzem szkoły

Bożena Styczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Czy na stanowisku sekretarza szkoły może być zatrudniona osoba z wykształceniem średnim ogrodniczym i z dotychczasowym stażem na stanowisku robotnika gospodarczego? Czy to stanowisko powinno być obsadzane w drodze konkursu?

Osoba, która posiada wykształcenie średnie ogrodnicze i staż na stanowisku robotnika gospodarczego, nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych do objęcia funkcji sekretarza szkoły. Stanowisko to nie musi być jednak obsadzane w drodze konkursu.

REKLAMA

Sekretarz szkoły jest pracownikiem niebędącym nauczycielem, zatrudnionym w placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (art. 5d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; dalej: ustawa o systemie oświaty w związku z ustawą z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Dlatego należy zastosować art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych, który wymaga posiadania kwalifikacji zawodowych do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Wydawanie świadectwa ukończenia szkoły>>

REKLAMA

Konkretyzacja tego ogólnego sformułowania nastąpiła w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Zostało tam wskazane, że sekretarz szkoły musi mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku oraz 5-letni staż pracy - bez określenia, gdzie miał on mieć miejsce (II Tabela stanowisk pracowniczych, V. Jednostki działające w zakresie oświaty. Stanowiska pracownicze, pkt 4, oraz odnośnik ze znaczkiem 3 pod tą tabelą).

Zakresy obowiązków sekretarzy poszczególnych szkół różnią się w szczegółach między sobą, lecz generalnie osoby zajmujące te stanowiska realizują zadania o charakterze administracyjno-ekonomicznym (np. prowadzenie ewidencji uczniów, załatwianie spraw administracyjnych związanych z uczniami czy przygotowywanie sprawozdań GUS). W związku z tym zwykle wymagane jest wykształcenie i doświadczenie zawodowe (staż pracy) w tym kierunku. To oznacza, że osoba posiadająca wykształcenie średnie ogrodnicze, która dotychczas pracowała wyłącznie jako robotnik gospodarczy, nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych, aby objąć funkcję sekretarza szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikacje doradcy zawodowego>>

Warunek przeprowadzenia otwartego i konkurencyjnego naboru (tryb konkursu) dotyczy wyłącznie wolnych stanowisk urzędniczych, w tym kierowniczych (art. 3a ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Tymczasem sekretarz szkoły to stanowisko pracownicze, co wynika z umieszczenia go w puli takich właśnie stanowisk - patrz II Tabela stanowisk pracowniczych, V. Jednostki działające w zakresie oświaty. Stanowiska pracownicze, pkt 4 załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że jego obsadzenie może nastąpić poza konkursem. Ogłoszenie o wakacie i poszukiwaniu kandydatów może zostać umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), ale nie musi. Wymóg ogłaszania w BIP oraz na tablicy informacyjnej w jednostce musi być bowiem spełniony tylko przy naborze na wolne stanowisko urzędnicze.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 145, poz. 917)

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 430)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA