REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może zostać sekretarzem szkoły

Bożena Styczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Czy na stanowisku sekretarza szkoły może być zatrudniona osoba z wykształceniem średnim ogrodniczym i z dotychczasowym stażem na stanowisku robotnika gospodarczego? Czy to stanowisko powinno być obsadzane w drodze konkursu?

Osoba, która posiada wykształcenie średnie ogrodnicze i staż na stanowisku robotnika gospodarczego, nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych do objęcia funkcji sekretarza szkoły. Stanowisko to nie musi być jednak obsadzane w drodze konkursu.

REKLAMA

Sekretarz szkoły jest pracownikiem niebędącym nauczycielem, zatrudnionym w placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego (art. 5d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; dalej: ustawa o systemie oświaty w związku z ustawą z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Dlatego należy zastosować art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych, który wymaga posiadania kwalifikacji zawodowych do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

Wydawanie świadectwa ukończenia szkoły>>

REKLAMA

Konkretyzacja tego ogólnego sformułowania nastąpiła w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Zostało tam wskazane, że sekretarz szkoły musi mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiającym wykonywanie zadań na stanowisku oraz 5-letni staż pracy - bez określenia, gdzie miał on mieć miejsce (II Tabela stanowisk pracowniczych, V. Jednostki działające w zakresie oświaty. Stanowiska pracownicze, pkt 4, oraz odnośnik ze znaczkiem 3 pod tą tabelą).

Zakresy obowiązków sekretarzy poszczególnych szkół różnią się w szczegółach między sobą, lecz generalnie osoby zajmujące te stanowiska realizują zadania o charakterze administracyjno-ekonomicznym (np. prowadzenie ewidencji uczniów, załatwianie spraw administracyjnych związanych z uczniami czy przygotowywanie sprawozdań GUS). W związku z tym zwykle wymagane jest wykształcenie i doświadczenie zawodowe (staż pracy) w tym kierunku. To oznacza, że osoba posiadająca wykształcenie średnie ogrodnicze, która dotychczas pracowała wyłącznie jako robotnik gospodarczy, nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych, aby objąć funkcję sekretarza szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikacje doradcy zawodowego>>

Warunek przeprowadzenia otwartego i konkurencyjnego naboru (tryb konkursu) dotyczy wyłącznie wolnych stanowisk urzędniczych, w tym kierowniczych (art. 3a ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Tymczasem sekretarz szkoły to stanowisko pracownicze, co wynika z umieszczenia go w puli takich właśnie stanowisk - patrz II Tabela stanowisk pracowniczych, V. Jednostki działające w zakresie oświaty. Stanowiska pracownicze, pkt 4 załącznika nr 3 do rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że jego obsadzenie może nastąpić poza konkursem. Ogłoszenie o wakacie i poszukiwaniu kandydatów może zostać umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), ale nie musi. Wymóg ogłaszania w BIP oraz na tablicy informacyjnej w jednostce musi być bowiem spełniony tylko przy naborze na wolne stanowisko urzędnicze.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 145, poz. 917)

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1218)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 430)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA