| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Skutki likwidacji gospodarstwa pomocniczego

Skutki likwidacji gospodarstwa pomocniczego

Czy w przypadku likwidacji gospodarstwa pomocniczego należy wypłacać odprawy i trzynastki? A jeśli tak to kto powinien takie świadczenia wypłacać: gospodarstwo, czy też jednostka przy której ono funkcjonuje? 

Stan faktyczny:

Utworzone przy szkole gospodarstwo pomocnicze zatrudnia 8 pracowników. Na mocy zarządzenia dyrektora szkoły ma zostać zlikwidowane 30 września 2009 r. Jego pracowników obowiązuje regulamin wynagradzania szkoły (szkoła zatrudnia powyżej 20 osób). Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy pracownikom gospodarstwa pomocniczego należy wypłacić odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niezależnych od pracownika? Jeżeli tak, to która jednostka powinna wypłacić odprawy: szkoła czy gospodarstwo pomocnicze?

2. Czy zwalnianym pracownikom należy wypłacić trzynastki? Jeżeli tak – kiedy i która jednostka powinna to zrobić: szkoła czy gospodarstwo pomocnicze?

3. Jednemu z pracowników został udzielony urlop bezpłatny na czas pełnienia obowiązków w samorządzie terytorialnym. Jak rozwiązać z nim stosunek pracy i czy należy wypłacić mu odprawę?

Ad 1.

Jeżeli gospodarstwo pomocnicze ma status samodzielnego pracodawcy, to nie musi wypłacać odpraw pieniężnych z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Nie zatrudnia bowiem co najmniej 20 pracowników (art. 1 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Ale jeśli pracodawcą jest szkoła, to ma ona obowiązek wypłacić te odprawy zwalnianym pracownikom z powodu likwidacji gospodarstwa.

Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników – stanowi art. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Ta definicja dotyczy gospodarstwa pomocniczego, jeżeli to ono (a nie szkoła) zatrudniło wszystkich 8 pracowników. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że „gospodarstwo pomocnicze samorządowej jednostki budżetowej może być uznane za pracodawcę tylko wówczas, gdy jego samodzielność obejmuje uprawnienie do zatrudniania pracowników” (wyrok z 14 grudnia 2004 r., sygn. akt I PK 135/04, OSNP 2005/15/224). W takim przypadku jest bowiem stroną stosunku pracy, uprawnioną do nabywania praw i zobowiązań z zakresu prawa pracy, i tym samym samodzielnym pracodawcą. Gospodarstwo pomocnicze nie staje się nim, gdy wszystkie stosunki pracy zostały nawiązane przez szkołę lub gdy jego kierownik miał jedynie upoważnienie do zatrudniania i zwalniania pracowników (uchwała SN z 16 listopada 1977 r., sygn. akt I PZP 47/77, OSP 1979/7-8, poz. 125).

Ad 2.

Tak, pracownicy, którzy zostaną zwolnieni w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego, powinni otrzymać trzynastki, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne. Nie muszą mieć przy tym przepracowanego w tym roku kalendarzowym minimalnego wymaganego okresu, czyli 6 miesięcy. Ten warunek ich nie dotyczy na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. c lub d (w zależności od tego, czy gospodarstwo jest samodzielnym pracodawcą, czy jednostką organizacyjną szkoły bez tego statusu) ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Trzynastki powinny być naliczone w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego w 2009 r. okresu u pracodawcy. Mają być wypłacone w dniu rozwiązania stosunków pracy (art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Wypłaca je ten podmiot, który jest dla zwalnianych pracowników pracodawcą (patrz: odpowiedź na wcześniejsze pytanie).

Jak wypłacić trzynastkę żonie zmarłego pracownika>>

Ad 3.

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy nie stosuje się art. 38, 39 i 41 k.p. ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Tak stanowi art. 411 § 1 k.p. Bez względu więc na to, na jakiej podstawie został udzielony urlop bezpłatny, i czy osoba, która z niego korzysta, jest w związku z tym chroniona przed utratą pracy, jej umowa o pracę może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Należy jej się odprawa z ustawy ze zwolnień grupowych w zależności od tego, kto jest pracodawcą (patrz: odpowiedź na pierwsze pytanie). A jeżeli ma status mianowanego pracownika samorządowego, powinna otrzymać świadczenie pieniężne za okres pozostawania bez pracy, lecz nie dłuższy niż 6 miesięcy (art. 55 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych).

BoŻena Styczyńska

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958)

• Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654)

• Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 711).

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »