REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowa walka o tytuł ESK 2016 nabiera tempa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Stępowski
Robert Stępowski

REKLAMA

REKLAMA

Dziesięć polskich miast ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W szranki staną takie metropolie jak: Warszawa, Wrocław i Łódź oraz mniejsze miasta jak choćby: Szczecin, Lublin czy Białystok. Po co miastom ten tytuł?

REKLAMA

- Tytuł ESK 2016 byłby uwieńczeniem starań wielu niezwykle aktywnych środowisk artystycznych – twierdzi Dariusz Czapla z biura prasowego katowickiego magistratu. - Dla Katowic ważna jest jeszcze kwestia odkłamania stereotypu krążącego zwłaszcza po Polsce, a być może i dalej, przedstawiającego miasto i region jako ostoję przemysłu ciężkiego - dodaje. Przypomina, że ostatnie czynne kopalnie znajdują się na peryferiach miasta. W starania o przyznanie Katowicom tego prestiżowego tytułu zaangażowała się także metropolia górnośląska, czyli związek miast. Ewentualne zwycięstwo Katowic byłoby więc sukcesem dla całego regionu.

REKLAMA

Jednak nie tylko Katowice ubiegają się o tytuł ESK wraz z miastami ościennymi. Podobnie postępuje Gdańsk. Dlatego od 2007 roku, kiedy to zapadła decyzja o podjęciu starań o ten tytuł wszelkie działania przebiegają pod hasłem „Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016”. - Potrzebujemy tego tytułu, żeby móc jeszcze mocniej mówić poprzez kulturę o znaczeniu wolności i solidarności dzisiaj – mówi Sławomir Czarnecki, odpowiedzialny za działania PR związane z kandydowaniem Gdańska do tytułu ESK2016. - Tematy związane z wolnością kultury są ważne i aktualne dla całej Europy - dodaje. Motto Gdańska i prowadzonej aktualnie kampanii outdoorowej to "Wolność Kultury, Kultura Wolności".

REKLAMA

Niczego odkłamywać nie musi natomiast Toruń, który jest dobrze identyfikowany jako miasto przesiąknięte kulturą, historią i tradycją. Po co więc starania o ten tytuł? - Toruń potrzebuje tytułu ESK aby potwierdzić to, co wiedzą wszyscy torunianie i wszyscy ci, którzy zetknęli się z naszym miastem – wyjaśnia Jarosław Jaworski, PR & Press Manager TORUŃ 2016. Jego zdaniem promocja związana ze zdobyciem miana ESK pozwoli miastu na wyeksponowanie wszystkich osiągnięć na niwie kultury, zarówno w sferze dziedzictwa wieków, jak i osiągnięć współczesności.

Przedstawiciele Poznania, twierdzą zaś, że tytuł ESK to przede wszystkim nobilitacja dla miasta, które go posiada. - W każdym większym mieście, a zwłaszcza tak dużym jak Poznań, każdego dnia w zakresie kultury mają miejsce znaczące wydarzenia. Chcemy, aby o tym dowiedziało się jak najwięcej osób – twierdzi Paweł Napieralski z Biura Programu Poznań - Europejska Stolica Kultury 2016. W swoich staraniach o ten tytuł poznaniacy odwołują się także do historii naszego kraju i pierwszych władców. - W stolicy Wielkopolski zapoczątkowało swoje funkcjonowanie Państwo Polskie. A w poznańskiej Archikatedrze pw. Apostołów Piotra i Pawła spoczywają szczątki pierwszych władców – księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Akurat w 2016 roku obchodzić będziemy 1050. rocznicę Chrztu Polski – przypomina Napieralski.

- Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to dla nas szansa na ponowne zaistnienie na mapie Europy, ukazanie naszej wyjątkowości. Jest to także narzędzie do społeczno-ekonomicznej rewitalizacji miasta, które zbyt długo i niezasłużenie było w drugiej połowie XX wieku niezauważane – twierdzi Dana Jesswein zastępca dyrektora  samorządowej instytucji kultury Szczecin 2016. Przypomina, o tym, że jest to wysunięte najdalej na zachód polskie miasto, współpracujące na płaszczyźnie kulturowej z wieloma miastami europejskimi. Z racji tego, iż Szczecin jest największym miastem w tym regionie, stał się również sercem Euroregionu Pomerania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wstępie do wydanego niedawno przez UM Lublina folderu, na pytanie: czemu miasto stara się o tytuł ESK2016, odpowiada prezydent Adam Wasilweski. Jego zdaniem Lublin położony na granicy Wschodu i Zachodu Europy od wieków ukazuje różnorodność i pokrewieństwo kultur europejskich, dlatego jest idealnym miejscem dialogu i pobudzania świadomej przynależności do tej samej społeczności europejskiej. „Pozytywne zmiany, na które liczymy, nie zależą tylko od zewnętrznych inwestorów, lecz od nas samych. To my jesteśmy naszym własnym bogactwem, naszym kapitałem, który możemy zainwestować w ten projekt” – pisze prezydent Lublina.

Białystok czuje się natomiast reprezentantem ligi mniejszych, jednak bardzo twórczych, miast europejskich. - Zdobycie przez Białystok tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 będzie promocją postawy "współtworzenia", a nie "importu" zjawisk kulturalnych, promocją działań artystycznych o wydźwięku społecznym, jednym ze sposobów na wsparcie aktywności obywatelskiej – mówi Sławomir Mojsiuszko, pełnomocnik prezydenta miasta ds. ESK2016. Dodaje, że to co dzieje się w Białymstoku wypływa "od dołu" i ma specyficzny, inny niż to co można zobaczyć na co dzień w telewizji, kulturalny smak.

Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych>>

Pojedynek gigantów

Warszawa, Łódź i Wrocław to miasta, które na działania promocyjne, w tym także dotyczące swoich kandydatur do tytułu ESK 2016 wydają najwięcej pieniędzy. Zapewne dzięki temu będzie im dużo łatwiej walczyć choćby z takimi miastami jak Białystok, czy Toruń, który już posiada silną pozycję na kulturalnej mapie polski i europy. - Tytuł ESK to promocja, rozwój, identyfikacja, szansa na wejście kultury w życie codzienne, by stała się dobrym nawykiem, językiem, którym żyje miasto – wyjaśnia Dominika Ostrowska-Augustyniak, dyrektor wydziału promocji łódzkiego magistratu.

- Wrocław, z powodów historycznych, jest miastem poszukującym tożsamości; strategia miasta zakłada budowę europejskiego oblicza miasta i społeczności Wrocławia, stąd wywodzą się aspiracje Wrocławia do tytułu ESK – wyjaśnia z kolei Jan Wais, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą UM Wrocławia.

Warszawa korzyści płynąc z posiadania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury rozpatruje na wielu płaszczyznach. Dzięki niemu miasto przestanie być postrzegane w europie, jedynie jako centrum biznesowo-polityczne. Władze stolicy liczą, że dzięki temu tytułowi Warszawa miałaby szanse stać się także centrum kulturalnym Europy. - Trzeba również zaznaczyć, że tytuł ESK 2016 jest Warszawie potrzebny, ponieważ spowoduje integrację środowisk twórczych oraz pomoże w wypracowaniu długofalowej wizji rozwoju kultury w mieście - Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik m.st. Warszawy ds. uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. To jednak nie jedyne korzyści płynące z posiadania tytułu ESK. Dla Warszawy ważny jest także aspekt ekonomiczny. Z danych stołecznego magistratu wynika, że zwycięskie miasto zwiększy o 12 proc. swoje dochody z turystyki. - Wszystkie powyższe zalety składają się na argumenty Warszawy w kandydowaniu o tytuł ESK 2016. Ponadto stolica dzięki tytułowi poszerzy wizerunek miasta o aspekt kultury – podkreśla Czeszejko-Sochacka.

Jakie są kompetencje kierowników instytucji kultury>>

Kandydować, czy wygrać?

Miasta, takie jak chociażby Łódź, uważają, że już samo ubieganie się o tytuł ESK jest świetną promocją dla miasta i pozwala wyraźnie zaistnieć w świadomości Polaków. Jak to jednak z konkursami bywa, mimo wszystko, każdy z kandydatów chce wygrać.

Przedstawiciele Torunia przedstawiają trzy płaszczyzny, na których miasto może skorzystać biorąc udział w tym konkursie. Po pierwsze to aktywizacja mieszkańców, uświadomienie im, że kultura jest także ich własnością i powodem do dumy. Druga płaszczyzna to stymulowanie inwestycji w infrastrukturę kultury. Trzecia - to nieustanne działanie promocyjne. Miasto i jego kultura stają się bowiem bohaterem wielu analiz, artykułów, relacji w mediach. Samo biuro Toruń 2016 organizuje i koordynuje dziesiątki wydarzeń o dużym ładunku promocyjnym.

- Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w konkursie jest stworzenie długofalowej strategii kulturalnej miasta. Jest to osiągnięcie ważniejsze nawet niż samo zdobycie tytułu – przekonuje Sławomir Mojsiuszko z Białegostoku. - My już odczuwamy pozytywne efekty zaangażowania magistratu i to jest pierwsze zwycięstwo mieszkańców Białegostoku - dodaje.

Przedstawiciele warszawskiego magistratu uważają, że rywalizacja miast sprawia, iż samorządy podwyższają poprzeczkę w ofercie kulturalnej miasta co przekłada się na korzyści dla mieszkańców. - W przypadku Warszawy udział w konkursie sprawia, że już dziś powołaliśmy trzy nowe festiwale mające na celu podejmowanie tematów ważnych dla miasta oraz dotarcie do pewnych grup społecznych – tłumaczy Ewa Czeszejko-Sochacka.

Robert Stępowski

samorzad.infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA