Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wystawianym w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy wykazać dodatek stażowy
21 gru 2018
Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Po wypłacie wynagrodzenia za czas choroby za 33 dni przekazaliśmy wypłatę jej zasiłku chorobowego do ZUS (zakład pracy zatrudniający mniej niż 21 osób). Pracownica jest uprawniona do dodatku stażowego, którego się nie pomniejsza, za czas choroby. W czasie wypłaty zasiłku wypłaca go zakład pracy. Po zwolnieniu lekarskim pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Czy przekazując do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, powinnam wykazać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy również dodatek za wysługę lat?
Ustawa kominowa - termin wdrożenia przepisów
30 mar 2017
Jakie obowiązki wynikają z nowej ustawy kominowej? Jak stosować zasady wynagradzania członków zarządu i rady nadzorczej zgodnie z ustawą?
Najważniejsze elementy stosunku pracy
25 lut 2011
Znajomość podstawowych zasad prawa pracy oraz sposobu formułowania poszczególnych elementów treści stosunku pracy pozwoli pracodawcy uniknąć w przyszłości wielu sporów między pracownikiem a pracodawcą.
Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania
21 lut 2011
Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68 § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji.
Prywatne uroczystości w miejscu pracy
13 sie 2010
W jaki sposób reagować na uroczyste wydarzenia z prywatnego życia
naszych współpracowników? Czy obchodzić w pracy imieniny i urodziny?
Czy świętować ze współpracownikami urodzenie się dziecka albo ślub?
Odpowiedzi na te pytania zależą od dwóch czynników: decyzji samego
zainteresowanego i przyjętych w instytucji obyczajów.
Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy
19 lip 2010
Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Syndrom wypalenia zawodowego
24 lut 2010
Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło
z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się
w stan trwały.
Jak zorganizować dobre szkolenie
14 wrz 2009
Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.
Czy można powierzać pełnienie obowiązków
13 mar 2009
Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Kiedy możliwe zatrudnienie pracownika na czas zastępstwa
18 lip 2007
Umowa na czas zastępstwa jest szczególną postacią umowy o pracę na czas określony. Może być zawarta, gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.
Jak oceniane są kwalifikacje urzędników administracji samorządowej
26 kwi 2007
Na jakim etapie powinny być sprawdzane kwalifikacje pracowników samorządowych? Jak procedury administracyjne mogą pomóc w ocenie działalności poszczególnych pracowników samorządowych?