reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Konkurs na dyrektora szkoły

Konkurs na dyrektora szkoły

Czy organ prowadzący szkołę może ograniczyć nabór kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły wyłącznie do nauczycieli? Czy też musi dopuścić do konkursu osoby niemające statusu nauczyciela?

Odpowiedź: Możliwość przystąpienia do konkursu na dyrektora szkoły powinny mieć osoby ze statusem nauczycielskim i bez niego. Oznacza to, że organ prowadzący szkołę nie może zastosować w tym zakresie ograniczeń.

Uzasadnienie: Ogólna zasada jest taka, że szkołą powinien kierować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora (art. 36 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie o oświaty; dalej: ustawa o systemie oświaty). Jednak przepisy dopuszczają również pełnienie tej funkcji przez osoby niebędące nauczycielami (art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Żeby zatrudnić na stanowisko dyrektora szkoły osobę niebędącą nauczycielem, organ prowadzący taką placówkę musi zasięgnąć opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny (kuratora oświaty, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub ministra sprawiedliwości – w zależności od rodzaju szkoły). Prawo do wyrażenia opinii nie daje jednak możliwości wykluczenia z procedury konkursowej osób niemających statusu nauczycielskiego. Organ nadzoru pedagogicznego nie wydaje bowiem zgody, a jedynie opinię.

Taką tezę potwierdza art. 36a ust. 15 ustawy o systemie oświaty, z którego wynika, że kandydata na dyrektora szkoły wyłania się w drodze konkursu, a osobie, która go wygra – nie można odmówić powierzenia tego stanowiska. Dotyczy to zarówno:

• nauczycieli, którzy muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek, a także warunki formalne zapisane w ogłoszeniu o konkursie,

• osób niebędących nauczycielami (które muszą odpowiadać warunkom im postawionym w ogłoszeniu o konkursie).

Sposób ogłoszenia konkursu, jego przeprowadzenia oraz zakończenia określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej (dalej: rozporządzenie o konkursie). Tu też został zamieszczony wzór ogłoszenia o konkursie, który uwzględnia fakt uczestniczenia w nim osób niebędących nauczycielami.

Wśród dokumentów, które powinny być składane w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie, znajduje się dyplom ukończenia studiów wyższych oraz dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganego stażu pracy, wykształcenia i przygotowania zawodowego – wymagany od osoby niebędącej nauczycielem (ust. 2 pkt 4 załącznika do rozporządzenia o konkursie). Świadczy to o tym, że zostało przyjęte założenie, ze takie osoby będą uczestniczyć w procedurze konkursowej.

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych>>

ZAPAMIĘTAJ!

Nie przeprowadza się konkursów na dyrektorów szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, ministra obrony narodowej i ministra sprawiedliwości oraz organy im podporządkowane.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne:

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U z 2009 r. nr 56, poz. 458)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. nr 189, poz. 1855)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz.U. nr 89, poz. 826; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. nr 189, poz. 1854)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama