Kategorie

Dni miast - przegląd inicjatyw i sposobów finansowania

Anna Rubinkowska
Dni miast to imprezy otwarte, bezpłatne, które zapewniają turystom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Mają integrować społeczność, ale też przypominać o historii danego regionu czy kultywować tradycje. Spójrzmy jakie atrakcje miasta zapewniają uczestnikom obchodów i skąd biorą na nie środki.

Samorządy organizują je w odmienny sposób – jedne korzystają z własnych zasobów kadrowych, inne wynajmują profesjonalne agencje artystyczne. Różne są też grupy docelowe – w zależności od specyfiki miasta – jedni chcą organizować imprezy tylko dla mieszkańców, inni chcą przyciągnąć turystów, a nawet mieszkańców sąsiednich województw.

 

Z myślą o mieszkańcach

 

Reklama

W Pile informacje o dniach miast zamieszczane są nie tylko na stronie internetowej urzędu oraz pilskiego domu kultury, który jest ich głównym organizatorem, ale również w portalach i mediach lokalnych, na plakatach i banerach. Dyrekcja domu kultury czasami wynajmuje specjalistyczną firmę do obsługi technicznej, jednak trud organizacji w dużej mierze biorą na siebie pracownicy. Finanse w 90 proc. pochodzą z kasy miasta, a pozostałe środki zapewniają sponsorzy.

Imprezy mają jednak charakter lokalny i są skierowane głównie do mieszkańców. - Staramy się organizować imprezy o różnorodnym charakterze, dla różnych odbiorców. Są to m.in. koncerty – w 2009 r. zagrało Stare Dobre Małżeństwo, Bajm, Czesław Śpiewa, odbył się koncert muzyki żydowskiej, czy koncert najpiękniejszych arii świata – informuje Mirosław Dziuba z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Pile. Nie zabrakło teatrów ulicznych, imprez sportowo-rekreacyjnych, czy typowo gospodarczych.

Również w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody dni miasta skierowane są do mieszkańców. Organizatorzy starają się zapewnić koncerty gwiazd każdego pokolenia i gatunku muzycznego.

Reklama

W tym roku zagrały m.in. Ira, Jamal i Lao Chae. W 2010 r. będzie można posłuchać Patrycji Markowskiej, Ewy Farny, ale również koncertu chopinowskiego. - Koncerty te stanowią finał każdego dnia pełnego innych atrakcji. W czasie Dni Ostrowca odbywa się też Noc Otwartych Muzeów i Galerii, do której włączyły się Galeria Fotografii MCK, Galeria „Uwaga Schody” MCK, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Historyczno – Archeologiczne czy Maraton Filmowy w kinie „Etiuda” – mówi Grzegorz Patryka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ostrowiec Świętokrzyski.

Nieodzownym elementem imprez jest prezentacja dorobku artystów – wokalistów, zespołów muzycznych, orkiestr, tancerzy, ale także tkaczy, plastyków, fotografików, poetów działających w sekcjach Miejskiego Centrum Kultury i poza nimi.

Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Sportowy KSZO przygotowują zawody i rozgrywki sportowe. W 2009 r. były to turnieje piłki nożnej rozegrane wśród drużyn młodzieżowych. Jak podkreśla Grzegorz Patryka, ogromną popularnością cieszą się programy opracowane przez dwa największe fitness kluby funkcjonujące w Ostrowcu. – Pokazy fitness, stepu, power - rowery, pokazy kulturystyczne i bokserskie oraz konkursy dla publiczności przyciągają setki osób. Jest to forma propagowania zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Nieodłącznym punktem programu jest także otwarty turniej szachowy rozgrywany, jeżeli pogoda na to pozwala, na świeżym powietrzu.

Organizatorzy są otwarci na propozycje mieszkańców. W tym roku na wniosek miłośników historii zorganizowano Święto Ulicy „A jak Aleja”. W ramach tej akcji odbyła się wystawa plenerowa przedstawiająca dzieje Alei 3 Maja, konkurs historyczny, można było też posłuchać wspomnień mieszkańców Alei.

W przypadku Ostrowca, promocją dni miast zajmują się pracownicy Miejskiego Centrum Kultury. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w lokalnych dodatkach ogólnopolskich dzienników, a także w prasie lokalnej, radiu oraz portalu województwa świętokrzyskiego Wrota Świętokrzyskie. Kolejny rok w zakresie dni miasta ma być ekspansją na sąsiadujące powiaty województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i małopolskiego. - W 2010 r. planujemy intensywną akcję promocyjną – zdradza Grzegorz Patryka. Co ciekawe, główni wykonawcy koncertów w przyszłym roku zostali wyłonieni w ankiecie internetowej umieszczonej na stronie MCK. Uczestniczyło w niej 2018 osób.

Głównym źródłem finansowania Dni Ostrowca jest budżet gminy. Wpływy stanowią wynajem terenu pod działalność gospodarczą podczas imprezy oraz reklama firm i wpłaty sponsorów, np. banków. W 2008 r. było to ok. 40 proc. budżetu imprezy, z kolei w 2009 r. już tylko ok. 10 proc.

Nowoczesne metody promocji miast i regionów>>


W rękach profesjonalistów

 

Od dwóch lat organizacją Dni Pszczyny zajmuje się profesjonalna agencja artystyczna Studio Verde z Katowic. Pracownicy Pszczyńskiego Centrum Kultury są zaangażowani bezpośrednio w organizację oraz produkcję imprez towarzyszących, np. Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla 2009”, a także w zabezpieczenie imprezy (transport, montaż płotków zaporowych). W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęło PKP Przewozy Regionalne, dzięki czemu na dworach kolejowych pojawiło się 300 plakatów, rozdano 1000 ulotek, emitowano także spot reklamowy. – Uważam, że impreza jest dobrze promowana, co potwierdza frekwencja. W każdym dniu było to ok. kilkunastu tysięcy osób – informuje Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Pszczyny.

Środki na organizację Dni Pszczyny pochodzą w 75 proc. z budżetu Pszczyńskiego Centrum Kultury, a 25 proc. od sponsorów. W tym roku były to głównie banki i browary.

Urząd Gminy Wieliczka do organizacji imprezy również wynajmuje profesjonalną firmę, a środki, oprócz tych z kasy gminy, pozyskuje od sponsorów oraz od współorganizatora – kopalni soli.

Atrakcje podczas dni miasta i gminy to m.in. zwiedzanie kopalni soli, ale również zajęcia plastyczne, zajęcia w bibliotece dla dzieci, zawody sportowe (biegi, wędkarstwo, szachy). Jednym z elementów obchodów tego święta jest też promocja miast partnerskich. -  Korzyści z organizacji takiej imprezy są wielopłaszczyznowe: to zarówno promocja miasta i gminy, ale też okazja do zabawy dla mieszkańców, możliwość prezentacji miast partnerskich Wieliczki, a także lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych – mówi Renata Gawlik, p.o. kierownika Zespołu ds. Informacji Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. - Z informacją staramy się dotrzeć zarówno do mieszkańców miasta i gminy, ale też powiatu, województwa, a także powiatów ościennych - nawet w sąsiednich województwach. Są to tradycyjne metody promocji, takie jak informacje w prasie lokalnej i regionalnej, plakaty, zaproszenia, ale też informacja na stronie internetowej gminy oraz innych portalach informacyjnych.

 Jak pozyskać inwestora>>


Z nastawieniem na turystów

 

O obchodach dni gminy Kołobrzeg organizatorzy chcą powiadomić mieszkańców całego kraju. Są świadomi, że taka wiedza może wpłynąć na podjęcie decyzji o wyborze właśnie tego nadmorskiego kurortu jako miejsca wypoczynku.

Do imprez wpisujących się w dni gminy należą m.in. festyn integracyjny w Dźwirzynie, rodzinny rajd rowerowy w Starym Borku, turniej squasha o Puchar Wójta w Budzistowie oraz mecze piłkarskie. Turyści mogą uczestniczyć w licznych konkursach sprawnościowych, kiermaszach, loteriach, mogą skosztować ciast własnego wypieku czy wybrać się na zabawę taneczną.

Organizacją zajmuje się Gminny Zespół Oświaty i Kultury w Kołobrzegu.

Jak informuje Ryszard Słomczewski, sekretarz gminy Kołobrzeg, dni gminy to nie tylko promocja, ale też umożliwienie spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców i turystów w sposób aktywny. – Ważna jest przyjemność zabawy i nawiązywanie więzi międzyludzkich – zaznacza.

Dodatkowe środki finansowe na organizację imprezy pochodzą nie tylko od sponsorów, ale i z poszczególnych sołectw i lokalnych grup działania.

Z kolei Dni Chełmna co roku organizowane są w pierwszej połowie czerwca i trwają trzy dni - od piątku do niedzieli. Promocja koncentruje się na województwie lubelskim, ale relacje z ciekawych wydarzeń trafiają do mediów ogólnopolskich. - Już na kilka tygodni przed wyznaczoną datą w lokalnych i regionalnych mediach (radio, prasa) ukazują się informacje o przygotowaniach i programie. Zaproszenie trafia również na plansze informacyjne ośrodka TVP w Lublinie i na stronę internetową miasta – mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta Chełmna.   

Od kilku lat Dni Chełma mają wymiar transgraniczny – wiele punktów programu realizowanych jest wspólnie z partnerskimi miastami Kowel na Ukrainie i Utena na Litwie. Turyści mają więc również okazję do spotkania z kulturą ukraińską i litewską - jest możliwość m.in. zwiedzenia unikatowych chełmskich podziemi kredowych z królującym w ich korytarzach duchem Bieluchem, Galerii 72 mającej w swoich zbiorach uznaną na całym świecie kolekcję sztuki geometrycznej, obiektów sztuki sakralnej, podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego na wysokiej na kilkadziesiąt metrów dzwonnicy na górze chełmskiej.

To również szansa zaprezentowania dorobku, osiągnięć miasta, zwłaszcza w sferze kultury, sztuki, sportu i turystyki. - Świąteczne spotkania wypełniają także koncerty zespołów, również ukraińskich i litewskich, prezentujących rozmaitą muzykę, występy gwiazd polskiej estrady - w Chełmie gościły już m.in. Budka Suflera, Kombi, Perfect, Lombard, Wilki, a gwiazdą tegorocznego spotkania była chełmianka, Ania Dąbrowska, zawody sportowe w różnych dyscyplinach, spływy kajakowe płynącą przez miasto rzeką Uherką – zaznacza Teresa Wolik-Dubaj. Dniom Chełmna towarzyszą kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, charakterystycznego w tradycji miasta i regionu pogranicza polsko-ukraińskiego.

Od lat głównym organizatorem Dni Chełma jest Chełmski Dom Kultury w ścisłej współpracy z miejskimi jednostkami - Muzeum Ziemi Chełmskiej, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Chełmską Biblioteką Publiczną i wydziałami urzędu miasta (np. kultury, promocji, infrastruktury).

Imprezy zwykle finansowane są z czterech źródeł: fundusze własne Chełmskiego Domu Kultury, dotacja unijna (wspólne projekty z Kowlem na Ukrainie), sponsorzy i budżet miasta.

Jak podkreśla Teresa Wolik-Dubaj, święto miasta gromadzi zawsze wielu znakomitych gości, naszych przyjaciół, partnerów w rozmaitych działaniach, ludzi życzliwych miastu, bliskich sprawom jego mieszkańców. - Wspólne świętowanie to okazja do podzielenia się radością z efektów dotychczasowej współpracy oraz nagrodzenia i wyróżnienia lokalnych liderów. Każdego roku przyznawany jest honorowy tytuł Chełmianina Roku – otrzymuje go chełmianin wyróżniający się szczególną aktywnością zawodową, pracą społeczną, zaangażowanym działaniem na rzecz innych –  a także doroczne Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w dziedzinie działalności artystycznej, animacji kultury i mecenatu kultury.

Dni Chełma to nie tylko doskonała promocja miasta, ale jak podsumowuje Teresa Wolik-Dubaj, przede wszystkim integracja. - Takie wspólne świętowanie daje możliwość miłego, interesującego spędzenia czasu wolnego, oderwania, choć na chwilę, od rytmu codzienności.

Anna Rubinkowska

samorzad.infor.pl

 

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?