REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni miast - przegląd inicjatyw i sposobów finansowania

Anna Rubinkowska

REKLAMA

REKLAMA

Dni miast to imprezy otwarte, bezpłatne, które zapewniają turystom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Mają integrować społeczność, ale też przypominać o historii danego regionu czy kultywować tradycje. Spójrzmy jakie atrakcje miasta zapewniają uczestnikom obchodów i skąd biorą na nie środki.

Samorządy organizują je w odmienny sposób – jedne korzystają z własnych zasobów kadrowych, inne wynajmują profesjonalne agencje artystyczne. Różne są też grupy docelowe – w zależności od specyfiki miasta – jedni chcą organizować imprezy tylko dla mieszkańców, inni chcą przyciągnąć turystów, a nawet mieszkańców sąsiednich województw.

REKLAMA

 

Z myślą o mieszkańcach

 

REKLAMA

W Pile informacje o dniach miast zamieszczane są nie tylko na stronie internetowej urzędu oraz pilskiego domu kultury, który jest ich głównym organizatorem, ale również w portalach i mediach lokalnych, na plakatach i banerach. Dyrekcja domu kultury czasami wynajmuje specjalistyczną firmę do obsługi technicznej, jednak trud organizacji w dużej mierze biorą na siebie pracownicy. Finanse w 90 proc. pochodzą z kasy miasta, a pozostałe środki zapewniają sponsorzy.

Imprezy mają jednak charakter lokalny i są skierowane głównie do mieszkańców. - Staramy się organizować imprezy o różnorodnym charakterze, dla różnych odbiorców. Są to m.in. koncerty – w 2009 r. zagrało Stare Dobre Małżeństwo, Bajm, Czesław Śpiewa, odbył się koncert muzyki żydowskiej, czy koncert najpiękniejszych arii świata – informuje Mirosław Dziuba z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Pile. Nie zabrakło teatrów ulicznych, imprez sportowo-rekreacyjnych, czy typowo gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody dni miasta skierowane są do mieszkańców. Organizatorzy starają się zapewnić koncerty gwiazd każdego pokolenia i gatunku muzycznego.

REKLAMA

W tym roku zagrały m.in. Ira, Jamal i Lao Chae. W 2010 r. będzie można posłuchać Patrycji Markowskiej, Ewy Farny, ale również koncertu chopinowskiego. - Koncerty te stanowią finał każdego dnia pełnego innych atrakcji. W czasie Dni Ostrowca odbywa się też Noc Otwartych Muzeów i Galerii, do której włączyły się Galeria Fotografii MCK, Galeria „Uwaga Schody” MCK, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Historyczno – Archeologiczne czy Maraton Filmowy w kinie „Etiuda” – mówi Grzegorz Patryka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ostrowiec Świętokrzyski.

Nieodzownym elementem imprez jest prezentacja dorobku artystów – wokalistów, zespołów muzycznych, orkiestr, tancerzy, ale także tkaczy, plastyków, fotografików, poetów działających w sekcjach Miejskiego Centrum Kultury i poza nimi.

Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Sportowy KSZO przygotowują zawody i rozgrywki sportowe. W 2009 r. były to turnieje piłki nożnej rozegrane wśród drużyn młodzieżowych. Jak podkreśla Grzegorz Patryka, ogromną popularnością cieszą się programy opracowane przez dwa największe fitness kluby funkcjonujące w Ostrowcu. – Pokazy fitness, stepu, power - rowery, pokazy kulturystyczne i bokserskie oraz konkursy dla publiczności przyciągają setki osób. Jest to forma propagowania zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Nieodłącznym punktem programu jest także otwarty turniej szachowy rozgrywany, jeżeli pogoda na to pozwala, na świeżym powietrzu.

Organizatorzy są otwarci na propozycje mieszkańców. W tym roku na wniosek miłośników historii zorganizowano Święto Ulicy „A jak Aleja”. W ramach tej akcji odbyła się wystawa plenerowa przedstawiająca dzieje Alei 3 Maja, konkurs historyczny, można było też posłuchać wspomnień mieszkańców Alei.

W przypadku Ostrowca, promocją dni miast zajmują się pracownicy Miejskiego Centrum Kultury. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w lokalnych dodatkach ogólnopolskich dzienników, a także w prasie lokalnej, radiu oraz portalu województwa świętokrzyskiego Wrota Świętokrzyskie. Kolejny rok w zakresie dni miasta ma być ekspansją na sąsiadujące powiaty województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i małopolskiego. - W 2010 r. planujemy intensywną akcję promocyjną – zdradza Grzegorz Patryka. Co ciekawe, główni wykonawcy koncertów w przyszłym roku zostali wyłonieni w ankiecie internetowej umieszczonej na stronie MCK. Uczestniczyło w niej 2018 osób.

Głównym źródłem finansowania Dni Ostrowca jest budżet gminy. Wpływy stanowią wynajem terenu pod działalność gospodarczą podczas imprezy oraz reklama firm i wpłaty sponsorów, np. banków. W 2008 r. było to ok. 40 proc. budżetu imprezy, z kolei w 2009 r. już tylko ok. 10 proc.

Nowoczesne metody promocji miast i regionów>>


W rękach profesjonalistów

 

Od dwóch lat organizacją Dni Pszczyny zajmuje się profesjonalna agencja artystyczna Studio Verde z Katowic. Pracownicy Pszczyńskiego Centrum Kultury są zaangażowani bezpośrednio w organizację oraz produkcję imprez towarzyszących, np. Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla 2009”, a także w zabezpieczenie imprezy (transport, montaż płotków zaporowych). W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęło PKP Przewozy Regionalne, dzięki czemu na dworach kolejowych pojawiło się 300 plakatów, rozdano 1000 ulotek, emitowano także spot reklamowy. – Uważam, że impreza jest dobrze promowana, co potwierdza frekwencja. W każdym dniu było to ok. kilkunastu tysięcy osób – informuje Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Pszczyny.

Środki na organizację Dni Pszczyny pochodzą w 75 proc. z budżetu Pszczyńskiego Centrum Kultury, a 25 proc. od sponsorów. W tym roku były to głównie banki i browary.

Urząd Gminy Wieliczka do organizacji imprezy również wynajmuje profesjonalną firmę, a środki, oprócz tych z kasy gminy, pozyskuje od sponsorów oraz od współorganizatora – kopalni soli.

Atrakcje podczas dni miasta i gminy to m.in. zwiedzanie kopalni soli, ale również zajęcia plastyczne, zajęcia w bibliotece dla dzieci, zawody sportowe (biegi, wędkarstwo, szachy). Jednym z elementów obchodów tego święta jest też promocja miast partnerskich. -  Korzyści z organizacji takiej imprezy są wielopłaszczyznowe: to zarówno promocja miasta i gminy, ale też okazja do zabawy dla mieszkańców, możliwość prezentacji miast partnerskich Wieliczki, a także lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych – mówi Renata Gawlik, p.o. kierownika Zespołu ds. Informacji Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. - Z informacją staramy się dotrzeć zarówno do mieszkańców miasta i gminy, ale też powiatu, województwa, a także powiatów ościennych - nawet w sąsiednich województwach. Są to tradycyjne metody promocji, takie jak informacje w prasie lokalnej i regionalnej, plakaty, zaproszenia, ale też informacja na stronie internetowej gminy oraz innych portalach informacyjnych.

 Jak pozyskać inwestora>>


Z nastawieniem na turystów

 

O obchodach dni gminy Kołobrzeg organizatorzy chcą powiadomić mieszkańców całego kraju. Są świadomi, że taka wiedza może wpłynąć na podjęcie decyzji o wyborze właśnie tego nadmorskiego kurortu jako miejsca wypoczynku.

Do imprez wpisujących się w dni gminy należą m.in. festyn integracyjny w Dźwirzynie, rodzinny rajd rowerowy w Starym Borku, turniej squasha o Puchar Wójta w Budzistowie oraz mecze piłkarskie. Turyści mogą uczestniczyć w licznych konkursach sprawnościowych, kiermaszach, loteriach, mogą skosztować ciast własnego wypieku czy wybrać się na zabawę taneczną.

Organizacją zajmuje się Gminny Zespół Oświaty i Kultury w Kołobrzegu.

Jak informuje Ryszard Słomczewski, sekretarz gminy Kołobrzeg, dni gminy to nie tylko promocja, ale też umożliwienie spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców i turystów w sposób aktywny. – Ważna jest przyjemność zabawy i nawiązywanie więzi międzyludzkich – zaznacza.

Dodatkowe środki finansowe na organizację imprezy pochodzą nie tylko od sponsorów, ale i z poszczególnych sołectw i lokalnych grup działania.

Z kolei Dni Chełmna co roku organizowane są w pierwszej połowie czerwca i trwają trzy dni - od piątku do niedzieli. Promocja koncentruje się na województwie lubelskim, ale relacje z ciekawych wydarzeń trafiają do mediów ogólnopolskich. - Już na kilka tygodni przed wyznaczoną datą w lokalnych i regionalnych mediach (radio, prasa) ukazują się informacje o przygotowaniach i programie. Zaproszenie trafia również na plansze informacyjne ośrodka TVP w Lublinie i na stronę internetową miasta – mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta Chełmna.   

Od kilku lat Dni Chełma mają wymiar transgraniczny – wiele punktów programu realizowanych jest wspólnie z partnerskimi miastami Kowel na Ukrainie i Utena na Litwie. Turyści mają więc również okazję do spotkania z kulturą ukraińską i litewską - jest możliwość m.in. zwiedzenia unikatowych chełmskich podziemi kredowych z królującym w ich korytarzach duchem Bieluchem, Galerii 72 mającej w swoich zbiorach uznaną na całym świecie kolekcję sztuki geometrycznej, obiektów sztuki sakralnej, podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego na wysokiej na kilkadziesiąt metrów dzwonnicy na górze chełmskiej.

To również szansa zaprezentowania dorobku, osiągnięć miasta, zwłaszcza w sferze kultury, sztuki, sportu i turystyki. - Świąteczne spotkania wypełniają także koncerty zespołów, również ukraińskich i litewskich, prezentujących rozmaitą muzykę, występy gwiazd polskiej estrady - w Chełmie gościły już m.in. Budka Suflera, Kombi, Perfect, Lombard, Wilki, a gwiazdą tegorocznego spotkania była chełmianka, Ania Dąbrowska, zawody sportowe w różnych dyscyplinach, spływy kajakowe płynącą przez miasto rzeką Uherką – zaznacza Teresa Wolik-Dubaj. Dniom Chełmna towarzyszą kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, charakterystycznego w tradycji miasta i regionu pogranicza polsko-ukraińskiego.

Od lat głównym organizatorem Dni Chełma jest Chełmski Dom Kultury w ścisłej współpracy z miejskimi jednostkami - Muzeum Ziemi Chełmskiej, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Chełmską Biblioteką Publiczną i wydziałami urzędu miasta (np. kultury, promocji, infrastruktury).

Imprezy zwykle finansowane są z czterech źródeł: fundusze własne Chełmskiego Domu Kultury, dotacja unijna (wspólne projekty z Kowlem na Ukrainie), sponsorzy i budżet miasta.

Jak podkreśla Teresa Wolik-Dubaj, święto miasta gromadzi zawsze wielu znakomitych gości, naszych przyjaciół, partnerów w rozmaitych działaniach, ludzi życzliwych miastu, bliskich sprawom jego mieszkańców. - Wspólne świętowanie to okazja do podzielenia się radością z efektów dotychczasowej współpracy oraz nagrodzenia i wyróżnienia lokalnych liderów. Każdego roku przyznawany jest honorowy tytuł Chełmianina Roku – otrzymuje go chełmianin wyróżniający się szczególną aktywnością zawodową, pracą społeczną, zaangażowanym działaniem na rzecz innych –  a także doroczne Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w dziedzinie działalności artystycznej, animacji kultury i mecenatu kultury.

Dni Chełma to nie tylko doskonała promocja miasta, ale jak podsumowuje Teresa Wolik-Dubaj, przede wszystkim integracja. - Takie wspólne świętowanie daje możliwość miłego, interesującego spędzenia czasu wolnego, oderwania, choć na chwilę, od rytmu codzienności.

Anna Rubinkowska

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA