REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni miast - przegląd inicjatyw i sposobów finansowania

Anna Rubinkowska

REKLAMA

REKLAMA

Dni miast to imprezy otwarte, bezpłatne, które zapewniają turystom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Mają integrować społeczność, ale też przypominać o historii danego regionu czy kultywować tradycje. Spójrzmy jakie atrakcje miasta zapewniają uczestnikom obchodów i skąd biorą na nie środki.

Samorządy organizują je w odmienny sposób – jedne korzystają z własnych zasobów kadrowych, inne wynajmują profesjonalne agencje artystyczne. Różne są też grupy docelowe – w zależności od specyfiki miasta – jedni chcą organizować imprezy tylko dla mieszkańców, inni chcą przyciągnąć turystów, a nawet mieszkańców sąsiednich województw.

REKLAMA

 

Z myślą o mieszkańcach

 

REKLAMA

W Pile informacje o dniach miast zamieszczane są nie tylko na stronie internetowej urzędu oraz pilskiego domu kultury, który jest ich głównym organizatorem, ale również w portalach i mediach lokalnych, na plakatach i banerach. Dyrekcja domu kultury czasami wynajmuje specjalistyczną firmę do obsługi technicznej, jednak trud organizacji w dużej mierze biorą na siebie pracownicy. Finanse w 90 proc. pochodzą z kasy miasta, a pozostałe środki zapewniają sponsorzy.

Imprezy mają jednak charakter lokalny i są skierowane głównie do mieszkańców. - Staramy się organizować imprezy o różnorodnym charakterze, dla różnych odbiorców. Są to m.in. koncerty – w 2009 r. zagrało Stare Dobre Małżeństwo, Bajm, Czesław Śpiewa, odbył się koncert muzyki żydowskiej, czy koncert najpiękniejszych arii świata – informuje Mirosław Dziuba z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Pile. Nie zabrakło teatrów ulicznych, imprez sportowo-rekreacyjnych, czy typowo gospodarczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody dni miasta skierowane są do mieszkańców. Organizatorzy starają się zapewnić koncerty gwiazd każdego pokolenia i gatunku muzycznego.

REKLAMA

W tym roku zagrały m.in. Ira, Jamal i Lao Chae. W 2010 r. będzie można posłuchać Patrycji Markowskiej, Ewy Farny, ale również koncertu chopinowskiego. - Koncerty te stanowią finał każdego dnia pełnego innych atrakcji. W czasie Dni Ostrowca odbywa się też Noc Otwartych Muzeów i Galerii, do której włączyły się Galeria Fotografii MCK, Galeria „Uwaga Schody” MCK, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Historyczno – Archeologiczne czy Maraton Filmowy w kinie „Etiuda” – mówi Grzegorz Patryka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ostrowiec Świętokrzyski.

Nieodzownym elementem imprez jest prezentacja dorobku artystów – wokalistów, zespołów muzycznych, orkiestr, tancerzy, ale także tkaczy, plastyków, fotografików, poetów działających w sekcjach Miejskiego Centrum Kultury i poza nimi.

Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Sportowy KSZO przygotowują zawody i rozgrywki sportowe. W 2009 r. były to turnieje piłki nożnej rozegrane wśród drużyn młodzieżowych. Jak podkreśla Grzegorz Patryka, ogromną popularnością cieszą się programy opracowane przez dwa największe fitness kluby funkcjonujące w Ostrowcu. – Pokazy fitness, stepu, power - rowery, pokazy kulturystyczne i bokserskie oraz konkursy dla publiczności przyciągają setki osób. Jest to forma propagowania zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Nieodłącznym punktem programu jest także otwarty turniej szachowy rozgrywany, jeżeli pogoda na to pozwala, na świeżym powietrzu.

Organizatorzy są otwarci na propozycje mieszkańców. W tym roku na wniosek miłośników historii zorganizowano Święto Ulicy „A jak Aleja”. W ramach tej akcji odbyła się wystawa plenerowa przedstawiająca dzieje Alei 3 Maja, konkurs historyczny, można było też posłuchać wspomnień mieszkańców Alei.

W przypadku Ostrowca, promocją dni miast zajmują się pracownicy Miejskiego Centrum Kultury. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w lokalnych dodatkach ogólnopolskich dzienników, a także w prasie lokalnej, radiu oraz portalu województwa świętokrzyskiego Wrota Świętokrzyskie. Kolejny rok w zakresie dni miasta ma być ekspansją na sąsiadujące powiaty województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i małopolskiego. - W 2010 r. planujemy intensywną akcję promocyjną – zdradza Grzegorz Patryka. Co ciekawe, główni wykonawcy koncertów w przyszłym roku zostali wyłonieni w ankiecie internetowej umieszczonej na stronie MCK. Uczestniczyło w niej 2018 osób.

Głównym źródłem finansowania Dni Ostrowca jest budżet gminy. Wpływy stanowią wynajem terenu pod działalność gospodarczą podczas imprezy oraz reklama firm i wpłaty sponsorów, np. banków. W 2008 r. było to ok. 40 proc. budżetu imprezy, z kolei w 2009 r. już tylko ok. 10 proc.

Nowoczesne metody promocji miast i regionów>>


W rękach profesjonalistów

 

Od dwóch lat organizacją Dni Pszczyny zajmuje się profesjonalna agencja artystyczna Studio Verde z Katowic. Pracownicy Pszczyńskiego Centrum Kultury są zaangażowani bezpośrednio w organizację oraz produkcję imprez towarzyszących, np. Festiwalu Pszczyńskich Maszketów „Chochla 2009”, a także w zabezpieczenie imprezy (transport, montaż płotków zaporowych). W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęło PKP Przewozy Regionalne, dzięki czemu na dworach kolejowych pojawiło się 300 plakatów, rozdano 1000 ulotek, emitowano także spot reklamowy. – Uważam, że impreza jest dobrze promowana, co potwierdza frekwencja. W każdym dniu było to ok. kilkunastu tysięcy osób – informuje Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Pszczyny.

Środki na organizację Dni Pszczyny pochodzą w 75 proc. z budżetu Pszczyńskiego Centrum Kultury, a 25 proc. od sponsorów. W tym roku były to głównie banki i browary.

Urząd Gminy Wieliczka do organizacji imprezy również wynajmuje profesjonalną firmę, a środki, oprócz tych z kasy gminy, pozyskuje od sponsorów oraz od współorganizatora – kopalni soli.

Atrakcje podczas dni miasta i gminy to m.in. zwiedzanie kopalni soli, ale również zajęcia plastyczne, zajęcia w bibliotece dla dzieci, zawody sportowe (biegi, wędkarstwo, szachy). Jednym z elementów obchodów tego święta jest też promocja miast partnerskich. -  Korzyści z organizacji takiej imprezy są wielopłaszczyznowe: to zarówno promocja miasta i gminy, ale też okazja do zabawy dla mieszkańców, możliwość prezentacji miast partnerskich Wieliczki, a także lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych – mówi Renata Gawlik, p.o. kierownika Zespołu ds. Informacji Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. - Z informacją staramy się dotrzeć zarówno do mieszkańców miasta i gminy, ale też powiatu, województwa, a także powiatów ościennych - nawet w sąsiednich województwach. Są to tradycyjne metody promocji, takie jak informacje w prasie lokalnej i regionalnej, plakaty, zaproszenia, ale też informacja na stronie internetowej gminy oraz innych portalach informacyjnych.

 Jak pozyskać inwestora>>


Z nastawieniem na turystów

 

O obchodach dni gminy Kołobrzeg organizatorzy chcą powiadomić mieszkańców całego kraju. Są świadomi, że taka wiedza może wpłynąć na podjęcie decyzji o wyborze właśnie tego nadmorskiego kurortu jako miejsca wypoczynku.

Do imprez wpisujących się w dni gminy należą m.in. festyn integracyjny w Dźwirzynie, rodzinny rajd rowerowy w Starym Borku, turniej squasha o Puchar Wójta w Budzistowie oraz mecze piłkarskie. Turyści mogą uczestniczyć w licznych konkursach sprawnościowych, kiermaszach, loteriach, mogą skosztować ciast własnego wypieku czy wybrać się na zabawę taneczną.

Organizacją zajmuje się Gminny Zespół Oświaty i Kultury w Kołobrzegu.

Jak informuje Ryszard Słomczewski, sekretarz gminy Kołobrzeg, dni gminy to nie tylko promocja, ale też umożliwienie spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców i turystów w sposób aktywny. – Ważna jest przyjemność zabawy i nawiązywanie więzi międzyludzkich – zaznacza.

Dodatkowe środki finansowe na organizację imprezy pochodzą nie tylko od sponsorów, ale i z poszczególnych sołectw i lokalnych grup działania.

Z kolei Dni Chełmna co roku organizowane są w pierwszej połowie czerwca i trwają trzy dni - od piątku do niedzieli. Promocja koncentruje się na województwie lubelskim, ale relacje z ciekawych wydarzeń trafiają do mediów ogólnopolskich. - Już na kilka tygodni przed wyznaczoną datą w lokalnych i regionalnych mediach (radio, prasa) ukazują się informacje o przygotowaniach i programie. Zaproszenie trafia również na plansze informacyjne ośrodka TVP w Lublinie i na stronę internetową miasta – mówi Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik prasowy prezydenta Chełmna.   

Od kilku lat Dni Chełma mają wymiar transgraniczny – wiele punktów programu realizowanych jest wspólnie z partnerskimi miastami Kowel na Ukrainie i Utena na Litwie. Turyści mają więc również okazję do spotkania z kulturą ukraińską i litewską - jest możliwość m.in. zwiedzenia unikatowych chełmskich podziemi kredowych z królującym w ich korytarzach duchem Bieluchem, Galerii 72 mającej w swoich zbiorach uznaną na całym świecie kolekcję sztuki geometrycznej, obiektów sztuki sakralnej, podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego na wysokiej na kilkadziesiąt metrów dzwonnicy na górze chełmskiej.

To również szansa zaprezentowania dorobku, osiągnięć miasta, zwłaszcza w sferze kultury, sztuki, sportu i turystyki. - Świąteczne spotkania wypełniają także koncerty zespołów, również ukraińskich i litewskich, prezentujących rozmaitą muzykę, występy gwiazd polskiej estrady - w Chełmie gościły już m.in. Budka Suflera, Kombi, Perfect, Lombard, Wilki, a gwiazdą tegorocznego spotkania była chełmianka, Ania Dąbrowska, zawody sportowe w różnych dyscyplinach, spływy kajakowe płynącą przez miasto rzeką Uherką – zaznacza Teresa Wolik-Dubaj. Dniom Chełmna towarzyszą kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, charakterystycznego w tradycji miasta i regionu pogranicza polsko-ukraińskiego.

Od lat głównym organizatorem Dni Chełma jest Chełmski Dom Kultury w ścisłej współpracy z miejskimi jednostkami - Muzeum Ziemi Chełmskiej, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Chełmską Biblioteką Publiczną i wydziałami urzędu miasta (np. kultury, promocji, infrastruktury).

Imprezy zwykle finansowane są z czterech źródeł: fundusze własne Chełmskiego Domu Kultury, dotacja unijna (wspólne projekty z Kowlem na Ukrainie), sponsorzy i budżet miasta.

Jak podkreśla Teresa Wolik-Dubaj, święto miasta gromadzi zawsze wielu znakomitych gości, naszych przyjaciół, partnerów w rozmaitych działaniach, ludzi życzliwych miastu, bliskich sprawom jego mieszkańców. - Wspólne świętowanie to okazja do podzielenia się radością z efektów dotychczasowej współpracy oraz nagrodzenia i wyróżnienia lokalnych liderów. Każdego roku przyznawany jest honorowy tytuł Chełmianina Roku – otrzymuje go chełmianin wyróżniający się szczególną aktywnością zawodową, pracą społeczną, zaangażowanym działaniem na rzecz innych –  a także doroczne Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w dziedzinie działalności artystycznej, animacji kultury i mecenatu kultury.

Dni Chełma to nie tylko doskonała promocja miasta, ale jak podsumowuje Teresa Wolik-Dubaj, przede wszystkim integracja. - Takie wspólne świętowanie daje możliwość miłego, interesującego spędzenia czasu wolnego, oderwania, choć na chwilę, od rytmu codzienności.

Anna Rubinkowska

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA