REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miasta najlepsze dla inwestorów - walka trwa

Robert Stępowski
Robert Stępowski

REKLAMA

REKLAMA

Polskie miasta i regiony walczą o inwestorów. Urzędnicy zgodnie podkreślają, że w tej dziedzinie nie da się osiągnąć sukcesu bez dobrej współpracy pomiędzy wszystkimi instytucjami zajmującymi się obsługą inwestora na danym terenie. Dlatego w urzędach miejskich i marszałkowskich powstają w tym celu wyspecjalizowane jednostki.

REKLAMA

„Jeśli inwestor stwierdzi, że grunty na terenie miasta są dla niego zbyt drogie, to przekazujemy sprawę do urzędu marszałkowskiego i to oni szukają oferty spełniającej oczekiwania inwestora na terenie województwa. Tylko bardzo częste, niemal codzienne, kontakty sprawiają, że nasze działania są spójne i efektywne” – przyznaje Piotr Mazurkiewicz, opiekun inwestora z łódzkiego magistratu. „Niekiedy jesteśmy w stanie załatwić jakieś zezwolenie lub inne dokumenty w urzędzie szybciej niż kancelaria prawna obsługująca danego inwestora” – dodaje z dumą.

REKLAMA

Niemal z każdym rokiem wzrasta świadomość samorządów i ich umiejętności w pozyskiwaniu zewnętrznych inwestorów - nie tylko tych krajowych, ale przede wszystkim zagranicznych. Duże miasta uruchomiły do tego celu wyspecjalizowane centra obsługi inwestora. Podobnie postępują urzędy marszałkowskie. Mniejsze samorządy tworzą samodzielne stanowiska i powołują pełnomocników odpowiadających za promocję walorów inwestycyjnych gminy i sprawną obsługę potencjalnych inwestorów

REKLAMA

Obecnie dużą wagę do promocji gospodarczej przykładają wschodnie województwa naszego kraju. A to za sprawa uruchomionego 23 września br. Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Zakłada on promocję pięciu województw: Lubelskiego, Podkarpackiego, Podlaskiego, Świętokrzyskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego. Jest to pierwszy tego typu projekt, który swym zasięgiem obejmie jednocześnie wszystkie województwa makroregionu oraz w sposób przemyślany i spójny zaprezentuje potencjał gospodarczy całego obszaru.

W ramach Programu przewidziano m.in. przygotowanie międzynarodowej kampanii reklamowej makroregionu, udział firm z Polski Wschodniej w zagranicznych targach,  wystawach oraz misjach gospodarczych, a także organizację wizyt studyjnych dziennikarzy zagranicznych, konferencji prasowych i forów ekonomicznych. We wszystkich wydarzeniach uczestniczyć będą regionalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych instytucji. Program będzie realizowany w latach 2009 - 2015.

Czytaj także: Jak poprawić wizerunek samorządu >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

18 czerwca br. w realizację projektu włączył się Białystok. Miasto nie czeka jednak tylko na korzyści płynące z jego realizacji, ale podejmuje także szereg własnych inicjatyw mających przyciągnąć do niego inwestorów. Jednym z nich jest udział przedstawicieli miasta w konferencjach i targach. W tym roku miasto zaprezentowano swoją ofertę inwestycyjną na Targach Nieruchomości Inwestycyjnych MIPIM 2009 w Cannes oraz podczas Międzynarodowych Targach Nieruchomości Inwestycyjnych EXPO REAL 2009 w Monachium. Ponadto władze miasta uczestniczą w misjach gospodarczych. W październiku prezydent Białegostoku wrócił z misji do Hong Kongu, Tajwanu i Singapuru. Przedstawiciele Białegostoku zaprezentowali tamtejszym inwestorom uwarunkowania i możliwości inwestowania w mieście.

W Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej uczestniczy również Świętokrzyskie Centrum Obsługi Inwestora działające w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. „Centrum Obsługi Inwestora zostało utworzone w celu zwiększenia napływu inwestorów zagranicznych zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej w naszym regionie” – wyjaśnia Anna Chlewicka-Zwierzyk z ŚCOI.

Natomiast działające w strukturach kieleckiego magistratu COI ma za zadanie tworzenie i bieżące aktualizowanie ofert inwestycyjnych Kielc, wspólną z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych obsługę inwestorów zagranicznych zainteresowanych działalnością na terenie miasta oraz dostarczanie PAIiIZ wszelkich informacji mogących mieć wpływ na promocję miasta lub jego klimat inwestycyjny.

Także w Wielkopolsce funkcjonują równolegle dwie instytucje zajmujące się promocją gospodarczą: COI przynależne do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz COI działające w strukturach Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Obie instytucje pomagają działającym na ich terenie przedsiębiorcom w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych i współpracy z przedsiębiorcami zagranicznymi, niekiedy z dość odległych krajów takich jak Brazylia, Indie czy Kanada.

Autopromocja

Przedstawiciele COI uczestniczą także w największych targach nieruchomości w Cannes i w Monachium. Niebawem uruchomiona zostanie Elektroniczna Baza Ofert Inwestycyjnych Województwa Wielkopolskiego (eBOI), która będzie specjalistyczną platformą informacyjną dla przedsiębiorców i inwestorów. „Zdaniem zagranicznych partnerów, budowany przez wiele lat potencjał regionu, a także cechy jego mieszkańców, takie jak pracowitość, sumienność, jak również perspektywiczna polityka władz przynoszą efekty i dzięki temu jesteśmy w czołówce najdynamiczniej rozwijających się polskich regionów” – podkreśla Anna Parzyńska–Paschke, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Dodaje, że na duże zainteresowanie inwestorów regionem wpływa też fakt, iż Wielkopolska zajmuje trzecie - wśród szesnastu polskich województw - miejsce pod względem wysokości PKB na mieszkańca oraz ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju.

Swoje relacje z inwestorami dobrze oceniają również przedstawiciele Szczecina. „Inwestorzy obsługiwani są według standardów obowiązujących w międzynarodowych firmach doradczych. Miasto w sposób pro-aktywny poszukuje danych potrzebnych inwestorowi do podjęcia decyzji o wyborze lokalizacji, współpracując także z uczelniami wyższymi, firmami rekrutacyjnymi oraz deweloperami” – wyjaśnia Piotr Landowski z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta Szczecina.

Nad prawidłową obsługą inwestorów w szczecińskim ratuszu czuwają dwie wyspecjalizowane komórki: Promocja Gospodarcza i Referat Obsługi Inwestora. Ponadto, każdy inwestor otrzymuje wyznaczonego „opiekuna klienta” (podobnie jak w Łodzi), którego zadaniem jest koordynacja całościowej obsługi inwestora przez Urząd Miasta. Landowski przyznaje, że już wielokrotnie zdarzyło się, iż to sami inwestorzy zgłaszali się do samorządu z propozycja współpracy.

Także w grudziądzkim BOI, który na początku tego roku został wydzielony z  Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego, na inwestorów czeka „opiekun inwestora”. Miasto promuje się jako ośrodek otwarty na biznes krajowy i zagraniczny. W zachęceniu inwestorów do ulokowania swoich firm na terenie miasta, poza prezentacjami oferty na targach i podczas wyjazdów w ramach misji gospodarczych, ma pomóc również strona internetowa.

„Grudziądzka strona internetowa, na której można znaleźć propozycje inwestycyjne miasta, została przygotowana w trzech (poza polską) wersjach językowych: angielskiej, niemieckiej i chińskiej” - mówi kierownik grudziądzkiego BOI, Katarzyna Kustosz–Burnac. Biuro Obsługi Inwestorów współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Centrum Obsługi Inwestora działającym przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Częstochowa w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów promocji swojej oferty inwestycyjnej na arenie krajowej i międzynarodowej realizuje projekt „Częstochowa-Good City for Good Business - zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta” i uczestniczy w największych targach inwestycyjnych w Europie.

„Wydział Rozwoju Gospodarczego stoi przed wyzwaniem rozbudowania pakietów usług wsparcia na rzecz przedsiębiorstw, a także dbania o jakość usług skierowanych do podmiotów gospodarczych, realizowanych przez inne jednostki administracyjne na terenie miasta Częstochowy” – przyznaje Paweł Gajowczyk z Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM Częstochowy.

Dodaje, że z uwagi na szeroki wachlarz kompetencji, wydział RG pełni rolę koordynatora w obszarach takich jak polityka proinwestycyjna, rynek pracy, czy też usługi wsparcia dla przedsiębiorstw lokalnych.

Mniejsze miasta, np. Bolesławiec czy Żyrardów, nie posiadają co prawda rozbudowanych BOI, ale i w nich znajdują się osoby, do obowiązków których należą kontakty z inwestorami i ich obsługa. Oba miasta inwestują również w promocję swoich walorów inwestycyjnych w prasie – zarówno krajowej jak i zagranicznej. Te zakrojone na niewielką skalę działania promocyjne również przynoszą efekty, a do urzędów zgłaszają się przedsiębiorcy chcący ulokować na terenie tych miast swój kapitał.

Czytaj także: Rosną wydatki na promocję małych miast >>

Robert Stępowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  REKLAMA

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  REKLAMA

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA