Konkurs Zdrowa Gmina - rośnie zgłaszalność na badania
REKLAMA
Oznacza to, że w ciągu pięciu miesięcy w kierunku wykrywania raka piersi przebadano łącznie o 5 725 pacjentek więcej niż w lutym, a w badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy wzięło udział o 2 580 więcej w analogicznym czasie. Po raz kolejny największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała Gmina Wodynie – 16,90%, a na badania cytologiczne Gmina Paprotnia – 9,85%. Gminy, które do końca sierpnia odnotują największy średni wzrost frekwencji na badania, będą miały największe szanse na wygraną.
REKLAMA
REKLAMA
Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym gminy i dzielnice będą mobilizowały swoich mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w obszarze mammografii, cytologii i kolonoskopii.
W lipcu po raz kolejny w gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie odnotowano wzrost frekwencji na badania mammograficzne oraz cytologiczne. „Gminy bardzo aktywnie działają na rzecz promocji profilaktyki nowotworowej. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom gminy zachęcą kolejne osoby do udziału w badaniach profilaktycznych” – mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu.
„Z niecierpliwością oczekujemy na ostateczne wyniki, które poznamy 16 września podczas gali finałowej konkursu. Jestem przekonany, że będą one podstawą do rozszerzenia projektu na inne województwa Polski” – dodaje dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
REKLAMA
Po pięciu miesiącach trwania konkursu w 30 gminach, które nadesłały projekty programów zdrowotnych i mają szansę zakwalifikować się do jego II etapu, wzrost procentowy zgłaszalności na badania skryningowe jest dosyć zróżnicowany. Największy wzrost frekwencji na badania mammograficzne odnotowały gminy Wodynie (16,90%), Domanice (11,18%) i Pilawa (10,47%), a na badania cytologiczne gminy Paprotnia (9,85%), Latowicz (6,96%) i Wodynie (5,92%).
Aktywność gmin ma decydujący wpływ na wzrost zainteresowania badaniami skryningowymi wśród mieszkańców. Większość gmin, oprócz wykorzystania plakatów i ulotek udostępnionych przez organizatora konkursu, podjęło się również innych działań, które miały zachęcić lokalne społeczności do badań.
Gminy m.in. zorganizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebie i możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Niektóre jednostki korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla mieszkańców oddalonych od placówek medycznych organizowały transport.
Czytaj także: Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet>>
Monitoring zgłaszalności na badania skryningowe będzie trwał do końca sierpnia. Następnie jury określi próg kwalifikujący do drugiego etapu, w którym oceniane będą, przesłane przez uczestników, opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej.
Spośród najlepszych prac jury wyłoni 10 gmin lub dzielnic, z których trzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy. Laureaci konkursu otrzymają również nagrody finansowe: I miejsce – 100 000 PLN, II miejsce – 50 000 PLN i III miejsce – 25 000 PLN.
Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon. Wśród patronów honorowych znaleźli się również: Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz śp. Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska.
Patronat medialny nad konkursem sprawują: Polskie Radio 1, TVP1, TVP Warszawa, Gazeta Samorządu i Administracji oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.
Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.
Gminy i dzielnice, które zakwalifikowały się do dalszej części konkursu Zdrowa Gmina – kolejność alfabetyczna, dane podane w %, źródło: System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki.
REKLAMA
REKLAMA