REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs Zdrowa Gmina - rośnie zgłaszalność na badania

REKLAMA

W okresie od marca do lipca w 30 gminach i dzielnicach, które zakwalifikowały się do dalszej części konkursu Zdrowa Gmina, średnio o 3,21% więcej kobiet skorzystało z mammografii i o 1,28% więcej z cytologii.

Oznacza to, że w ciągu pięciu miesięcy w kierunku wykrywania raka piersi przebadano łącznie o 5 725 pacjentek więcej niż w lutym, a w badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy wzięło udział o 2 580 więcej w analogicznym czasie. Po raz kolejny największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała Gmina Wodynie – 16,90%, a na badania cytologiczne Gmina Paprotnia – 9,85%. Gminy, które do końca sierpnia odnotują największy średni wzrost frekwencji na badania, będą miały największe szanse na wygraną.

REKLAMA

REKLAMA

Sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym gminy i dzielnice będą mobilizowały swoich mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych w obszarze mammografii, cytologii i kolonoskopii.

W lipcu po raz kolejny w gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie odnotowano wzrost frekwencji na badania mammograficzne oraz cytologiczne. „Gminy bardzo aktywnie działają na rzecz promocji profilaktyki nowotworowej. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom gminy zachęcą kolejne osoby do udziału w badaniach profilaktycznych” –  mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, która jest organizatorem konkursu.

„Z niecierpliwością oczekujemy na ostateczne wyniki, które poznamy 16 września podczas gali finałowej konkursu. Jestem przekonany, że będą one podstawą do rozszerzenia projektu na inne województwa Polski” – dodaje dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

REKLAMA

Po pięciu miesiącach trwania konkursu w 30 gminach, które nadesłały projekty programów zdrowotnych i mają szansę zakwalifikować się do jego II etapu, wzrost procentowy zgłaszalności na badania skryningowe jest dosyć zróżnicowany. Największy wzrost frekwencji na badania mammograficzne odnotowały gminy Wodynie (16,90%), Domanice (11,18%) i Pilawa (10,47%), a na badania cytologiczne gminy Paprotnia (9,85%), Latowicz (6,96%) i Wodynie (5,92%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktywność gmin ma decydujący wpływ na wzrost zainteresowania badaniami skryningowymi wśród mieszkańców. Większość gmin, oprócz wykorzystania plakatów i ulotek udostępnionych przez organizatora konkursu, podjęło się również innych działań, które miały zachęcić lokalne społeczności do badań.

Gminy m.in. zorganizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebie i możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Niektóre jednostki korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla mieszkańców oddalonych od placówek medycznych organizowały transport. 

Czytaj także: Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet>>

Monitoring zgłaszalności na badania skryningowe będzie trwał do końca sierpnia. Następnie jury określi próg kwalifikujący do drugiego etapu, w którym oceniane będą, przesłane przez uczestników, opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem kwoty nagrody głównej.  

Spośród najlepszych prac jury wyłoni 10 gmin lub dzielnic, z których trzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy. Laureaci konkursu otrzymają również nagrody finansowe: I miejsce – 100 000 PLN, II miejsce – 50 000 PLN i III miejsce – 25 000 PLN.

Konkurs Zdrowa Gmina wspierają organizacje pacjenckie, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon. Wśród patronów honorowych znaleźli się również: Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz śp. Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Polskie Radio 1, TVP1, TVP Warszawa, Gazeta Samorządu i Administracji oraz Tygodnik Katolicki Niedziela. Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.

Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.konkurszdrowagmina.pl.

Gminy i dzielnice, które zakwalifikowały się do dalszej części konkursu Zdrowa Gmina – kolejność alfabetyczna, dane podane w %, źródło: System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki.

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA