reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 u.ppoż. właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:

•    przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;

•    wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;

•    zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;

•    zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;

•    przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;

•    zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;

•    ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Naturalne jest, że to właściciel budynku, obiektu, czy terenu jest w pierwszej kolejności zobowiązany do zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, ale sytuacja może się zmienić, kiedy nimi zarządza lub takowe użytkuje inny podmiot. W takim wypadku obowiązki właściciela z zakresu ochrony ppoż. danego budynku, obiektu lub terenu przejmuje - w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie (art.4 ust.1 u.ppoż.).

O zakresie przejętych obowiązków decyduje treść umowy o zarząd, czy umowy skutkującej uprawnieniem do użytkowania wymienionych dóbr. Pod pojęciem zarządzania budynkiem, obiektem lub terenem, w rozumieniu art. 4 ust. 1a u.ppoż., należy rozumieć zarówno bieżące administrowanie, jak i zapewnienie gospodarowania nimi zgodnie z ich przeznaczeniem, w szczególności poprzez zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno – finansowej oraz właściwej i bezpiecznej ich eksploatacji. 

Natomiast użytkowanie budynku, obiektu lub terenu, to gospodarowanie tymi dobrami zgodnie z ich przeznaczeniem i na podstawie określonego tytułu prawnego, w szczególności na podstawie umowy o użytkowanie (art.252 k.c. ), umowy najmu (art. 659 §1 k.c.), czy umowy dzierżawy (art. 693 §1 k.c.).

W przypadku, gdy umowa o zarząd lub obejmująca użytkowanie budynku, obiektu, czy terenu nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na tej osobie, która faktycznie włada tymże budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama