reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jednorazowy dodatek uzupełniający a trzynastka

Jednorazowy dodatek uzupełniający a trzynastka

Czy jednorazowy dodatek uzupełniający należy doliczać do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.?

Tak – od 1 stycznia 2011 r. jednorazowy dodatek uzupełniający powinien być uwzględniony przy naliczaniu podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Dotyczy to również trzynastek wypłacanych za 2010 rok.

Dodatek uzupełniający dla nauczycieli jest świadczeniem o wyjątkowym charakterze. Nie jest on składnikiem wynagrodzenia nauczycieli i nie został uwzględniony w jego elementach.

Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

● wynagrodzenia zasadniczego,

● dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,

● wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

● nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych (wiejski i mieszkaniowy).

Średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla:

● nauczyciela stażysty – 100%,

● nauczyciela kontraktowego – 111%,

● nauczyciela mianowanego – 144%,

● nauczyciela dyplomowanego – 184%

– kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

W terminie do 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego (art. 30a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: KN).

W przypadku nieosiągnięcia w roku podlegającym analizie wysokości średnich wynagrodzeń organ prowadzący szkołę ustala kwotę różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, ustalonych w danym roku. Kwota różnicy jest następnie dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, i wypłacana w terminie do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. Jest wypłacana właśnie w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

ZAPAMIĘTAJ!

Podstawą przyznania i wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego jest wystąpienie różnicy pomiędzy wypłaconymi nauczycielom wynagrodzeniami a stawkami ich średnich wynagrodzeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama