Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów znów uderza w samorządy

Wioletta Kępka
Mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z ograniczenia deficytu samorządów, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który jest jeszcze bardziej niekorzystny dla sektora samorządowego niż ubiegłoroczne propozycje resortu.

Na początku grudnia 2011 r. Ministerstwo Finansów opublikowano na swojej stronie internetowej projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Przewiduje on znaczące zaostrzenie zasad zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego (JST).

Obecnie samorządy mają podwójny limit zadłużenia. Na koniec roku budżetowego dług nie może przekroczyć 60% wykonanych dochodów ogółem, a przypadające w danym roku kwoty obsługi zadłużenia nie mogą być wyższe niż 15% dochodów. Reguły te będą obowiązywać do końca 2013 roku. Od 1 stycznia 2014 r. limit zadłużenia będzie ustalany indywidualnie dla każdej jednostki na podstawie wzoru z art. 243 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: u.f.p.).

Propozycje MF

Najnowsze propozycje MF znacznie ograniczają zarówno obowiązujące, jak i mające wejść w życie w 2014 roku zasady zadłużania JST. Przede wszystkim resort chce wprowadzić mechanizm ograniczania deficytu sektora samorządowego, który funkcjonowałby już od tego roku. Miałby on wynieść:

● 10 mld zł w 2012 roku,

● 9 mld zł w 2013 roku,

● 8 mld zł w 2014 roku i kolejnych latach.

Limit dotyczyłby sumy deficytów wszystkich JST (i związków JST) oraz wyników samorządowych osób prawnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, a więc szpitali i instytucji kultury.

Samorządy nie mogłyby jednak samodzielnie decydować o całym limicie. Z limitu dla JST wydzielone ma być 500 mln zł, które ma dzielić Minister Finansów między poszczególne jednostki, biorąc pod uwagę m.in. zdarzenia losowe i ich sytuacje finansową.

Podział deficytu

Ministerstwo Finansów chce, aby dopuszczony limit deficytu dla JST (pomniejszony o 500 mln zł) był podzielony na kwotę:

1) gwarantowaną przeznaczoną dla wszystkich JST i ich związków, które w uchwalonych (obowiązujących) wieloletnich prognozach finansowych lub ich zmianach według stanu na 31 sierpnia zaplanowały deficyt na kolejny rok,

2) uzupełniającą z przeznaczeniem do podziału pomiędzy JST, które z powodu zmiany harmonogramu nie wykonały planowanych na rok poprzedni wydatków inwestycyjnych.

O podziale deficytu na poszczególne kwoty ma decydować strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST), która ma mieć na to czas do 30 września. Jeżeli KWRiST nie podejmie takiej decyzji w terminie, limit deficytu zostanie podzielony po połowie na kwotę gwarantowaną i uzupełniającą.


Jeżeli łączny deficyt JST będzie wyższy niż kwota gwarantowana, to jednostki, których deficyt będzie niższy niż przypadająca im część kwoty gwarantowanej, mogą uchwalić budżet. Natomiast te, których deficyt będzie wyższy niż gwarantowany – muszą zmniejszyć go do gwarantowanej wysokości.

Wskaźniki do wyliczenia dopuszczalnego deficytu MF będzie podawać do 5 października. Kwotę uzupełniającą ma dzielić do 31 stycznia Minister Finansów. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu deficytu ma być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Ministerstwo Finansów chce też utrzymać 60-proc. limit długu w stosunku do dochodów dla poszczególnych gmin, powiatów i województw.

Stanowczy sprzeciw JST

Propozycje MF natychmiast wywołały sprzeciw samorządowców. Negatywnie wypowiedział się na ten temat m.in. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich.

Samorządowcy uważają, że najnowsza propozycja MF łamie ubiegłoroczne porozumienie w tej sprawie. Przedstawiciele JST zgodzili się wtedy na ograniczenie deficytu sektora do 0,6% PKB. Z wyliczeń wynika, że będzie to ok. 10 mld zł. A według MF, taki limit ma obowiązywać jedynie w 2012 roku, a potem ma być mniejszy. Poza tym samorządowcy uważają, że jedyny dopuszczalny wskaźnik ograniczenia deficytu JST musi odnosić się do PKB, a nie konkretnej kwoty.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych trafił już do konsultacji. Zajmie się nim m.in. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Komentuje

Włodzimierz Brodiuk, starosta ostródzki

– Planowane zmniejszenie deficytu przyniesie w najbliższych latach znaczne ograniczenie inwestycji w samorządach. W naszym powiecie planowany dotychczas deficyt pokrywał jedynie w części udział własny do zadań inwestycyjnych, przy których sięgaliśmy po środki zewnętrzne – zarówno unijne, jak i krajowe. Moim zdaniem nowe wskaźniki są szczególnie restrykcyjne dla powiatów. W naszym przypadku będziemy musieli zrezygnować zarówno z nowych inwestycji, jak i z remontów, czego żałuję, bo do tej pory byliśmy jednym z liderów w pozyskiwaniu środków i realizacji inwestycji. Będziemy musieli ograniczyć się do bardzo oszczędnej działalności bieżącej. Poza nowymi, ograniczającymi naszą działalność wskaźnikami, na samorządy nakładane są nowe zadania bez zabezpieczenia środków na ich wykonanie. W związku z tym wprowadzanie nowych ograniczeń uważam za niecelowe.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

– Grudniowe propozycje Ministerstwa Finansów są sprzeczne z ustaleniami zaproponowanymi wiosną 2011 r. Mówiono wtedy, że samorządy wezmą na siebie deficyt w wysokości 0,6% PKB. Dlatego chcemy, aby właśnie taki zapis znalazł się w ustawie.


Minister Finansów proponuje, aby zadłużenie samorządu uwzględniało również długi szpitali i innych osób prawnych podległych samorządom. Nie zgadzamy się z taką propozycją. Po pierwsze, nie była ona do tej pory prezentowana, a po drugie – długi szpitali nie są wynikiem działań samorządów, lecz niedostatecznego finansowania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. A zatem sytuacja finansowa szpitali jest uzależniona od działań podejmowanych przez stronę rządową.

I wreszcie trzecia kwestia – indywidualnego czynnika nadwyżki operacyjnej, ustalonego dla każdego samorządu. Czynnik ten wejdzie w życie w 2013 roku i wskazuje, w jakim stopniu samorząd może obsługiwać zadłużenie. Naszym zdaniem jest on wystarczający. Natomiast ministerstwo chce dodatkowo utrzymać 60-proc. wskaźnik zadłużenia JST.

Kwestią sporną jest także termin, w jakim ministerstwo będzie wyznaczało ten indywidualny współczynnik. Według założeń, ma to nastąpić dopiero pod koniec października. Jest to o wiele za późno, ponieważ do tego czasu plany budżetów są już przygotowane. Realnym terminem byłby sierpień, bo wtedy samorządy mają czas na wprowadzenie korekty.

Ryszard Reszke, skarbnik Gliwic

– Kwotowy limit deficytu JST, zamiast ustalonego z samorządami wskaźnikowego (0,6% PKB) spowoduje, że przy wzroście PKB limit dla samorządów będzie stał w miejscu, a dla rządu będzie rósł. Ponadto propozycja MF przewiduje sumowanie wyłącznie deficytów JST, a przecież są jednostki z nadwyżkami!

Natomiast doliczanie do sumy deficytów JST wyników finansowych szpitali i instytucji kultury spowoduje, że limit rządowy zwiększy się o amortyzację w tych podmiotach, która nie jest wydatkiem, ale wpływa na wynik.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lista przedmiotów w klasie IV szkoły podstawowej w 2022/2023 r.
  Jakich przedmiotów uczą się uczniowie klas IV w roku szkolnym 2022/2023 r.?
  DGP: W 2021 r. NFZ nie wykorzystał 10 mld zł na leczenie Polaków
  Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r., do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest nie wykorzystanie dostępnych w budżecie NFZ pieniędzy na leczenie.
  Nowy Program Czyste Powietrze Plus [wnioski od 15 lipca 2022 r.]
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. Wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Budżet programu "Czyste Powietrze +", to 1,8 mld zł z możliwością zwiększenia tej kwoty przez rząd.
  Wniosek o świadczenie 40 zł za zakwaterowanie bez PESELa uchodźcy [tylko do 15 lipca 2022 r.]
  Tylko do 15 lipca 2022 r. we wnioskach o świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania niepotrzebny jest PESEL uchodźcy. Dotyczy to pomocy udzielanej przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy PESEL uchodźcy jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania wniosku.
  CKE: Maturę zdało 78,2% tegorocznych absolwentów
  Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
  Od 2024 r. samorządy otrzymają 3 mld zł wpływów budżetu państwa z ryczałtu?
  W 2024 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać wpływy z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  Podręcznik do historii i teraźniejszości dopuszczony do użytku szkolnego [licea i technika, klasy I]
  W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano w piątek podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).
  Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]
  Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.
  MKiDN: do 1 sierpnia wnioski o stypendium do 4000 zł brutto miesięcznie
  Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.
  CKE: Jakie były wyniki na egzaminie ósmoklasisty w 2022 r.?
  Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 % punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 %.
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.