REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie pracowników samorządowych

Jarosław Żarowski

REKLAMA

Wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów do pracy mogą być określone w obowiązującym u pracodawcy regulaminie wynagradzania.

Nabór na wolne stanowiska urzędnicze (w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze) jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). W ustawie o pracownikach samorządowych nie zdefiniowano pojęć „nabór otwarty” i „nabór konkurencyjny”. Należy jednak przyjąć, iż otwartość oznacza, że każdy zainteresowany powinien mieć możliwość przystąpienia do rekrutacji, konkurencyjność zaś, że pracę powinni dostawać najlepsi kandydaci, najlepiej spełniający stawiane wymagania.

REKLAMA

Przebieg naboru

Ogłoszenie o naborze na wolne stanowisko urzędnicze należy umieścić w Biuletynie Informacji Publicznej (zwanym dalej BIP) oraz na tablicy informacyjnej w jednostce, w której prowadzony jest nabór.

Ogłoszenie powinno zawierać:

● nazwę i adres jednostki rekrutującej,

● określenie stanowiska,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wymagania stawiane kandydatowi na dane stanowisko, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe,

● wskazanie zakresu zadań wykonywanych na stanowisku,

● wskazanie wymaganych dokumentów,

● określenie terminu i miejsca składania dokumentów.

Po zakończeniu rekrutacji informację o jej wynikach należy niezwłocznie opublikować w BIP oraz na tablicy informacyjnej w jednostce, w której prowadzony był nabór.

Informacja powinna zawierać:

● nazwę i adres jednostki,

● określenie stanowiska,

● imię i nazwisko wybranego kandydata oraz miejscowość jego zamieszkania,

● uzasadnienie dokonanego wyboru kandydata albo uzasadnienie nierozstrzygnięcia naboru na dane stanowisko.

Z przeprowadzonego naboru powinien być też sporządzony protokół, zawierający:

● określenie stanowiska, na które przeprowadzony był nabór,

● liczbę kandydatów oraz imiona, nazwiska i miejscowość zamieszkania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów uszeregowanych według spełniania przez nich poziomu wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze,

● liczbę nadesłanych ofert, w tym liczbę ofert spełniających wymogi formalne,

● informację o zastosowanych metodach i technikach naboru,

● uzasadnienie dokonanego wyboru,

● skład komisji przeprowadzającej nabór.

W sytuacji gdy w ciągu 3 miesięcy od nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru przeprowadzonego na omówionych zasadach zaistnieje konieczność ponownego obsadzenia tego samego stanowiska, można nie przeprowadzać ponownie całej procedury rekrutacji, tylko zatrudnić kolejną osobę z listy najlepszych kandydatów wymienionych w protokole naboru.

Zamów książkę: Savoir-Vivre w administracji >>

Ani w ustawie o pracownikach samorządowych, ani w innych powszechnie obowiązujących przepisach nie określono kryteriów (poza ogólną zasadą otwartości i konkurencyjności), jakimi powinni się kierować prowadzący nabór przy wybieraniu do pracy na wolne stanowisko urzędnicze konkretnej osoby spośród kandydatów spełniających wymogi formalne. Nie określono też, jakimi metodami należy prowadzić selekcję. De facto pracodawcy mają dużo swobody w tym zakresie.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

REKLAMA

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

REKLAMA