REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System informacji oświatowej – nowa ustawa

REKLAMA

W dniu 30 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowa ustawa o systemie informacji oświatowej, wprowadzająca bardzo istotne zmiany dotyczące działania Systemu Informacji Oświatowej.

Ustawa o systemie informacji oświatowej - Dz. U. z 2011 r. Nr 139, poz. 814, dalej „nowa ustawa o SIO”.

REKLAMA

REKLAMA

Na wstępie warto wyjaśnić, że SIO funkcjonuje od dnia 1 stycznia 2005 r. i służy gromadzeniu zbiorów danych o placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach oraz absolwentach, nauczycielach, wychowawcach, a także o wypełnianiu przez uczniów obowiązku nauki. Celem SIO jest przetwarzanie zebranych danych, niezbędnych do prowadzenia polityki oświatowej państwa, dbania o jakość edukacji oraz usprawniania finansowania zadań oświatowych. Dane te służą np. do podziału subwencji oświatowej między samorządy i ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli.

Zgodnie z nową ustawą o SIO, SIO to centralny zbiór danych, prowadzony przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w skład którego wchodzą m. in. zbiór danych o szkołach i placówkach oświatowych, zbiory danych o uczniach, zbiory danych o nauczycielach. Główną zmianą wprowadzoną przez nową ustawę o SIO jest zmiana zasady działania SIO, która polega na odejściu od obecnej zasady gromadzenia w SIO danych zbiorczych o uczniach, na rzecz zasady gromadzenia danych jednostkowych uczniów, będących danymi osobowymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Po wejściu w życie nowej ustawy o SIO, wszystkie dane gromadzone w SIO będą danymi jednostkowymi.

Nowa ustawa o SIO ma na celu podniesienie poziomu wiarygodności zwartych w nim danych poprzez wprowadzenie procedury potwierdzania danych. Według nowej ustawy o SIO, przekazanie danych z lokalnej bazy danych SIO do bazy danych SIO jest równoznaczne z potwierdzeniem zgodności tych danych ze stanem faktycznym i dokumentacją szkoły, placówki oświatowej lub innej jednostki wykonującej zadania z zakresu oświaty. Ponadto, sporządzane będą coroczne zestawienia danych przekazywanych do bazy SIO, które następnie będą porównywane z danymi, którymi dysponuje jednostka samorządu terytorialnego lub minister prowadzący szkoły i placówki oświatowe. Nowym rozwiązaniem jest również umożliwienie pozyskiwania przez uprawnione podmioty danych z bazy danych SIO oraz ze zbioru PESEL.

Zamów książkę: Rachunkowość w oświacie >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jednocześnie należy zaznaczyć, że nowa ustawa o SIO przewiduje, że dostęp do bazy danych SIO uzyskuje się na podstawie upoważnienia udzielonego w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Upoważnienia udzielane są po przeprowadzeniu procedury weryfikacji dostępu do bazy danych SIO. Oznacza to, że podmiot uprawniony musi uzyskać stosowne upoważnienie, aby móc korzystać z bazy danych SIO. Takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo korzystania z tej bazy danych oraz zapobiegać nieautoryzowanym próbom jej użycia.

Omawiając nową ustawę o SIO warto wskazać na wątpliwości podnoszone na etapie procesu legislacyjnego przez m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Fundację Panoptykon i Projekt. Fundacje te podnosiły, że nowa ustawa o SIO zakłada tworzenie na poziomie centralnym "niezanonimizowanej bazy z danymi wrażliwymi" i przez to uważały tą ustawę za kontrowersyjną. Mamy jednak nadzieję, że zastosowane rozwiązania dostatecznie zabezpieczą SIO przed niepowołanym ujawnieniem wrażliwych danych.

Podsumowując, przedstawione powyżej rozwiązania są tylko częścią zmian, które przewiduje nowa ustawa o SIO. Obszerność nowych przepisów spowodowana jest koniecznością dostosowania przepisów prawnych w tej dziedzinie do możliwości, jakie dają obecnie systemy teleinformatyczne. Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim usprawnienie korzystania z bazy danych SIO w związku z nowymi możliwościami technologicznymi, wprowadzając zarazem odpowiednie zabezpieczenia.


Aneta Wrona - Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA