REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy przekazali posłom propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Samorządowcy przekazali sejmowej komisji samorządu terytorialnego swoje propozycje dot. m.in. zmian w Karcie Nauczyciela. Posłowie nie wykluczają, że w oparciu o nie powstanie komisyjny projekt nowelizacji Karty, chcą jednak do prac włączyć związki zawodowe.

Przedstawiciele organizacji samorządowych oraz prezydium komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej spotkali się w Sejmie w ramach regularnych konsultacji między posłami a samorządowcami, które w obecnej kadencji odbywają się po każdym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy przedstawili posłom dokument zawierający "założenia niezbędnych zmian ustawowych w oświacie".

REKLAMA

REKLAMA

"Przedstawiciele samorządów wręczyli mi propozycje zmian w prawie oświatowym, które dotyczyły Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty" - powiedział PAP szef komisji Piotr Zgorzelski (PSL). Poinformował, że na spotkaniu wystąpił z propozycją, by do grona tworzącego nieformalne "samorządowe forum konsultacyjne" złożone z posłów oraz przedstawicieli samorządów, zaprosić także przedstawicieli wszystkich nauczycielskich związków zawodowych.

"Zostało to przyjęte bardzo pozytywnie. Na następnym posiedzeniu, za miesiąc ustalimy obszary problemowe, którymi się zajmiemy, a także kalendarz prac" - powiedział. Jak zaznaczył, nie jest bowiem tak, że samorządowcy i związki zawodowe "to dwie strony barykady, między którymi nie istnieje możliwość współpracy". "Wiele zapisów Karty Nauczyciela jest gotowych zmienić także ZNP oraz Solidarność oświatowa" - ocenił.

Celem takiej trójstronnej dyskusji - mówił Zgorzelski - jest to, "aby uzgodnione stanowisko mogło stać się propozycją dla poselskiego, komisyjnego projektu zmian ustawowych". "Ale do tego jest jeszcze daleka droga. Musi być zgoda wszystkich stron: organizacji samorządowych, związków zawodowych no i także nasza" - zastrzegł. Zdaniem Zgorzelskiego obszar do porozumienia jednak istnieje, m.in. jeśli chodzi o zmiany dotyczące urlopów, płac czy ścieżki awansu zawodowego.

"Komisja będzie analizowała propozycje samorządów, zastanowimy się, w jakim kierunku pójdziemy. Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku poselskiej propozycji zmian ustawowych" - powiedziała PAP wiceszefowa komisji Halina Rozpondek (PO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczyła, że zanim ewentualny projekt powstanie, niezbędne są konsultacje z zainteresowanymi stronami. "Poprosimy o współpracę ekspertów, prawników, przedstawicieli związków zawodowych. Prawdopodobnie w pracę włączy się także komisja edukacji, więc to pewnie trochę potrwa. Niemniej jednak przystąpimy do pracy, bo samorządowcy już czekają na to piętnaście lat albo i dłużej" - powiedziała.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

W czwartek - według niej - odbędzie się posiedzenie prezydium sejmowej komisji samorządu terytorialnego, na którym posłowie uzgodnią harmonogram prac w tej sprawie.

Również dyrektor Biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski wyraził przekonanie, że porozumienie jest możliwe. "Umówiliśmy się, że będziemy dalej pracować i że postaramy się spróbować dogadać ze związkami zawodowymi" - powiedział. Jak przekonywał, zaproponowane przez samorządowców zmiany są korzystne także dla nauczycieli, ponieważ - ocenił - pozwolą one w rezultacie zwiększyć ich pensję "zamiast wydawać pieniądze na głupoty".

REKLAMA

Samorządowcy domagają się, by zapisy Karty Nauczyciela dotyczyły wyłącznie nauczycieli pracujących przy tablicy. Proponują, by regulacje dotyczące dyrektora szkoły zostały wyjęte z Karty Nauczyciela i przeniesione do ustawy o systemie oświaty.

Domagają się też wydłużenia czasu pracy nauczycieli. Chcą wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy, wyższego pensum - minimum 20 godzin, a także ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy również tego poza godzinami lekcyjnymi.

Proponują także skrócenie urlopu do 52 dni oraz wprowadzenia zasady, że urlop na poratowanie zdrowia będzie przyznawany maksymalnie na rok szkolny, a zgodę na niego będzie wydawała specjalna komisja, a nie jak obecnie lekarz rodzinny. Postulują również likwidację dodatku wiejskiego i mieszkaniowego.

Samorządowcy domagają się ponadto usunięcia z Karty Nauczyciela art. 30a., który przewiduje m.in., że samorządy, w przypadku nieosiągnięcia przez nauczycieli średniego wynagrodzenia zagwarantowanego Kartą Nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, mają obowiązek wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego.

W przeciwnym razie samorządowcy postulują, by pensje nauczycieli wypłacane były z budżetu państwa. Jak podkreślają, to bowiem rząd negocjuje i ustala warunki płac nauczycieli bez udziału samorządów.

Propozycje odnoszące się do zmian w ustawie o systemie oświaty dotyczą m.in. umożliwienia samorządom swobodnego łączenia szkół także tych samych typów. Jak zaznaczył Porawski, chodzi szczególnie o gimnazja.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA