REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN podtrzymało propozycję podwyżki dla nauczycieli

REKLAMA

MEN podtrzymało propozycję zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od 1 września 2012 r. o 3,8 proc. w stosunku do stawek obowiązujących. Oznacza to, że wzrośnie ono we wrześniu tego roku, w zależności od stopnia awansu zawodowego o 83-114 zł brutto.

Informacja o podtrzymaniu propozycji resortu edukacji zawartej w projekcie rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ukazała się 27 kwietnia na stronie internetowej MEN. Opublikowana została po zakończeniu rundy spotkań między stroną rządową a przedstawicielami oświatowych związków zawodowych dotyczących tegorocznej podwyżki dla nauczycieli.

REKLAMA

Zgodnie z projektem rozporządzenia minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego od 1 września 2012 r. dla nauczycieli z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym (stanowiących 95 proc. ogółu nauczycieli) wyniesie:

- dla nauczyciela stażysty - 2 265 zł brutto (podwyżka o 83 zł brutto),

- dla nauczyciela kontraktowego - 2 331 zł brutto (podwyżka o 85 zł brutto),

- dla nauczyciela mianowanego - 2 647 zł brutto (podwyżka o 97 zł brutto), więcej od stawki aktualnie obowiązującej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dla nauczyciela dyplomowanego: 3 109 zł brutto (podwyżka o 114 zł brutto).

REKLAMA

"Przyjęte rozwiązanie zachowuje dotychczasową proporcję między wynagrodzeniem zasadniczym a średnim, która jest warunkiem motywowania przez jednostki samorządu terytorialnego nauczycieli do podnoszenia jakości pracy przez odpowiednie kreowanie dodatków, w tym dodatku motywacyjnego" - czytamy w informacji MEN.

Przypomniano w niej, że wzrost płacy zasadniczej o 3,8 proc. odpowiada wzrostowi kwoty bazowej dla nauczycieli określonej w ustawie budżetowej na 2012 r., która będzie obowiązywała od 1 września br.

Z kwoty bazowej wynika, że tzw. średnie wynagrodzenie od września dla nauczycieli w grupach awansu zawodowego będzie wynosiło: dla nauczyciela stażysty - 2 717,59 zł brutto, dla nauczyciela kontraktowego - 3 016,52 zł brutto, dla nauczyciela mianowanego - 3 913,33 zł brutto, dla nauczyciela dyplomowanego - 5 000,37 zł brutto.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>


Wrześniowa podwyżka będzie jedyną podwyżką wynagrodzeń nauczycieli w 2012 r.

REKLAMA

Ostatnie, trzecie spotkanie przedstawicieli strony rządowej i związków zawodowych dotyczące tegorocznego wzrostu płac nauczycieli nie zakończyło się w czwartek podpisaniem porozumienia, nie podpisano też protokołu rozbieżności. Strony podpisały tylko wspólny komunikat informujący o przebiegu negocjacji.

"Ministerstwo odrzuciło wszystkie propozycje przedstawione przez związki zawodowe, w tym większego podniesienia płac zasadniczych nauczycieli w ramach środków zapisanych w budżecie na podwyżki w subwencji oświatowej" - powiedział PAP po ostatnim spotkaniu przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz.

Odnosząc się do faktu wydania komunikatu, a nie porozumienia, po ostatnim spotkaniu z przedstawicielami MEN wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński podkreślił, że "nie można tu niczego nazwać uzgodnieniem, można tylko nazwać +przyjęciem do wiadomości informacji+". "Propozycja wzrostu płacy zasadniczej o 3,8 proc. to zadaniem resortu sprawa zamknięta, i to już od pierwszego spotkania. To gdzie tu miejsce na negocjacje, nie było ich" - wyjaśnił.

Dlatego podczas spotkań z przedstawicielami resortu edukacji związkowcy chcieli rozmawiać także o podwyżce płac nauczycieli w 2013 r. Wszystkie trzy największe związki zrzeszające nauczycieli - ZNP, Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych - chcą powrotu do obowiązującej jeszcze kilka lat temu zasady wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia.

"Przedstawiciele związków zawodowych zgłaszali podczas spotkania różne kwestie. My mówiliśmy o projekcie tegorocznego rozporządzenia o minimalnych stawkach wynagrodzenia nauczycieli, bo taką mamy delegację" - powiedział wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki po pierwszym spotkaniu ze związkowcami, które było na początku kwietnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA