reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Kiedy organ tworzący szpital musi go przekształcić w spółkę

Kiedy organ tworzący szpital musi go przekształcić w spółkę

Zapisy ustawy o działalności leczniczej wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości interpretacyjnych. Należą do nich między innymi także te, które określają warunki pokrywania ujemnego wyniku finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przez jego organ założycielski.

Zasady te określone zostały przez zapisy art. 59 ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z nimi, z uwagi na samodzielność prowadzenia gospodarki finansowej, SP ZOZ pokrywa ujemny wynik finansowy we własnym zakresie. To oznacza, że powinien uzyskiwać środki finansowe w taki sposób, aby go pokryć.

W jakiej sytuacji konieczna będzie ingerencja podmiotu tworzącego zakład w jego samodzielną gospodarkę finansową? Podmiot tworzący ma prawo pokryć ujemny wynik finansowy za rok obrotowy zakładu, jeżeli wynik ten, po dodaniu kosztów amortyzacji, ma wartość ujemną - do wysokości tej wartości. Uprawnienie to przysługuje jednak wyłącznie w terminie 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej i odbywa się na zasadach przedstawionych w art. 59 ust. 3. Podjęcie przez organ założycielski decyzji w zakresie pokrycia ujemnego wyniku finansowego SP ZOZ jest niezmiernie istotne. Brak takiego pokrycia we wskazanym terminie powoduje bowiem obowiązek wprowadzenia zmian formy organizacyjno-prawnej albo likwidacji zakładu.

Chcesz wiedzieć, jakie sankcje grożą organom założycielskim za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie? Czy przepis art. 59 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej stanowi wyłączną przesłankę przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową?

Sięgnij po praktyczny komentarz do przepisów ustawy o działalności leczniczej, przygotowany przez współautorów jej przepisów, m.in. dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia Władysława Puzonia:
Ustawa o działalności leczniczej z komentarzem i wybranymi aktami wykonawczymi

Źródło: Rozliczenia księgowe działalności leczniczej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rozliczenia księgowe działalności leczniczej
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama