reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykorzystanie e-administracji w ochronie środowiska

Wykorzystanie e-administracji w ochronie środowiska

Informacje związane z ochroną środowiska na terenie danej gminy są ważne zarówno dla władz samorządowych oraz inwestorów, jak i społeczności lokalnej. Analizę i przetwarzanie tych danych na potrzeby realizacji zadań własnych samorządu oraz ich prezentację ułatwiają profesjonalne aplikacje informatyczne.

Przepisy nakładają na podmioty publiczne obowiązek stosowania systemów teleinformatycznych podczas wykonywania zadań publicznych i prowadzenia rejestrów publicznych. Wśród tych zadań są m.in. obowiązki związane z ochroną przyrody.

Możliwości geoinformacji i geowizualizacji

Dzięki profesjonalnym aplikacjom wykorzystującym geoinformacje, gmina może udostępnić na swojej stronie mapy z naniesionymi warstwami tematycznymi w zakresie ochrony przyrody, prezentującymi np. lokalizacje cennych przyrodniczo miejsc czy źródeł potencjalnych zagrożeń.

Wykorzystanie geowizualizacji oraz rejestracji różnych form ochrony przyrody umożliwia lokalizację i wyznaczanie granic wybranej obszarowo formy ochrony przyrody. Natomiast dzięki udostępnianiu na mapie warstw tematycznych z zakresu ochrony przyrody, możliwa jest analiza gromadzonych danych przyrodniczych oraz opracowanie sieci ich powiązań i tworzenie scenariuszy ekologicznych, a także wymiana informacji dotyczących wyników inwentaryzacji.

Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>

Bardzo ważna jest również prezentacja gminnych planów gospodarki odpadami oraz planów ochrony środowiska, informująca zarówno o aktualnym stanie infrastruktury związanej z gospodarką odpadami, jak i wizjami jej dalszego rozwoju, w tym określeniu obszarów zagrożeń. Na mapach numerycznych gmina może prezentować stan swoich zasobów przyrodniczych (np. w formie do pobrania dla zainteresowanych), a także obszary, które zostaną objęte programami rolnośrodowiskowymi.

Za pomocą wspomnianych aplikacji gmina może też prezentować w Internecie analizy wariantowe i oceny stopnia oddziaływania inwestycji na środowisko, mapy tematyczne dotyczące zasobów środowiskowych i planowanych inwestycji, techniki geowizualizacji, dobrane w zależności od grup zainteresowanych, możliwości, ale też bariery i ograniczenia inwestycyjne, w tym różnorodność wariantów lokalizacji inwestycji. Taki sposób prezentacji trudnych treści czyni gminę atrakcyjną zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla inwestorów. Dla jednych i drugich ważny jest szybki dostęp do informacji o ochronie przyrody i środowiska.

Gmina ma obowiązek tworzenia programów ochrony środowiska na swoim terenie, a także udostępnianie ich, jak też innych informacji o środowisku, mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym. Jednym z zadań gminy w tym zakresie jest też przygotowanie map do programów rolnośrodowiskowych oraz zalesień gruntów ornych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama