Wykorzystanie e-administracji w ochronie środowiska
REKLAMA
Przepisy nakładają na podmioty publiczne obowiązek stosowania systemów teleinformatycznych podczas wykonywania zadań publicznych i prowadzenia rejestrów publicznych. Wśród tych zadań są m.in. obowiązki związane z ochroną przyrody.
Możliwości geoinformacji i geowizualizacji
Dzięki profesjonalnym aplikacjom wykorzystującym geoinformacje, gmina może udostępnić na swojej stronie mapy z naniesionymi warstwami tematycznymi w zakresie ochrony przyrody, prezentującymi np. lokalizacje cennych przyrodniczo miejsc czy źródeł potencjalnych zagrożeń.
Wykorzystanie geowizualizacji oraz rejestracji różnych form ochrony przyrody umożliwia lokalizację i wyznaczanie granic wybranej obszarowo formy ochrony przyrody. Natomiast dzięki udostępnianiu na mapie warstw tematycznych z zakresu ochrony przyrody, możliwa jest analiza gromadzonych danych przyrodniczych oraz opracowanie sieci ich powiązań i tworzenie scenariuszy ekologicznych, a także wymiana informacji dotyczących wyników inwentaryzacji.
Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>
Bardzo ważna jest również prezentacja gminnych planów gospodarki odpadami oraz planów ochrony środowiska, informująca zarówno o aktualnym stanie infrastruktury związanej z gospodarką odpadami, jak i wizjami jej dalszego rozwoju, w tym określeniu obszarów zagrożeń. Na mapach numerycznych gmina może prezentować stan swoich zasobów przyrodniczych (np. w formie do pobrania dla zainteresowanych), a także obszary, które zostaną objęte programami rolnośrodowiskowymi.
Za pomocą wspomnianych aplikacji gmina może też prezentować w Internecie analizy wariantowe i oceny stopnia oddziaływania inwestycji na środowisko, mapy tematyczne dotyczące zasobów środowiskowych i planowanych inwestycji, techniki geowizualizacji, dobrane w zależności od grup zainteresowanych, możliwości, ale też bariery i ograniczenia inwestycyjne, w tym różnorodność wariantów lokalizacji inwestycji. Taki sposób prezentacji trudnych treści czyni gminę atrakcyjną zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla inwestorów. Dla jednych i drugich ważny jest szybki dostęp do informacji o ochronie przyrody i środowiska.
Gmina ma obowiązek tworzenia programów ochrony środowiska na swoim terenie, a także udostępnianie ich, jak też innych informacji o środowisku, mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym. Jednym z zadań gminy w tym zakresie jest też przygotowanie map do programów rolnośrodowiskowych oraz zalesień gruntów ornych.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.