REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-administracja w chmurze

Agnieszka Bartkowiak

REKLAMA

Według powszechnej opinii nowoczesna e-administracja jest droga i czasochłonna. Tak być nie musi. Alternatywą jest bowiem cloud computing, czyli usługi w chmurze obliczeniowej.

Tradycyjne rozumienie pojęcia cloud computing, czyli modelu przetwarzania danych opartego na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje, związane jest z wirtualizacją, a więc jakąś bliżej nieokreśloną przestrzenią serwerową, w której odbywają się różne działania, analizy, umożliwiające użytkownikowi korzystanie z interesujących go danych. Model cloud computing, stworzony na potrzeby e-administracji, różni się od tradycyjnie rozumianego tym, że tzw. wirtualny serwer umiejscowiony jest w konkretnym, znanym klientowi miejscu, którym jest wyspecjalizowane Data Center, przetwarzające i przechowywujące dane z zapewnieniem najwyższego poziomu ich bezpieczeństwa, w tym zgodnego z przepisami o ochronie danych osobowych.

Rozwiązania dla samorządów

Mówiąc o cloud computing należy wspomnieć o jego trzech podstawowych formach: Saas, Paas i IaaS.

W wypadku rozwiązań dla jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności zaś dla niezamożnych gmin wiejskich, idealnym rozwiązaniem zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym jest kompilacja wszystkich trzech form modelu cloud computing. Oznacza to, że zamiast ponosić koszty zakupu serwerów i aplikacji (bazodanowych i narzędziowych) oraz wyszkolenia odpowiedniego personelu administracyjnego, klient ponosi jedynie zryczałtowany, miesięczny koszt dzierżawy, obejmujący:

● serwer i środowisko bazodanowe,

● aplikacje, wyposażone w interesującą go funkcjonalność oraz bieżącą aktualizację i obsługę zarówno powierzonych baz danych, jak i wykorzystywanego oprogramowania.

Podczas jednej ze zorganizowanych przez Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych konferencji, poświęconej temu zagadnieniu, można było usłyszeć bardzo ciekawe porównanie, obrazując różnice między tradycyjnym wdrożeniem opartej na Systemie Informacji Geograficznej (GIS) e-administracji a wdrożeniem realizowanym w modelu cloud computing: „Tak samo jak w przypadku budowy – wdrożenie jest przedsięwzięciem wymagającym odpowiedniego przygotowania, projektu, kosztorysu, doświadczenia a także wyboru odpowiednich dla konkretnego klienta rozwiązań oraz wykonawcy, który zapewni rzetelne wykonanie wszystkich elementów systemu. Tak jak budowa – wdrożenie jest wieloetapowym procesem, wymagającym dużych nakładów finansowych w początkowych fazach jego realizacji i wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnorodnych komplikacji na wielu etapach. Zazwyczaj wdrożenie realizowane przy wykorzystaniu modelu tradycyjnego (licencje, własny sprzęt i infrastruktura) jest długotrwałe – trwa średnio 1–2 lat i wymaga dużych nakładów pracy ze strony urzędu. Chciałbym, żeby w domyśle traktować model cloud computing jako wynajem gotowego mieszkania, które jedynie należy urządzić. Myślę, że analogie związane z zapewnieniem sobie odpowiedniego lokum przekładają się bezpośrednio także w przypadku SaaS. Ten model jest rozwiązaniem, które nie wymaga dużych nakładów finansowych na początku, a opłaty sprowadzają się głównie do comiesięcznych opłat abonamentowych, które nie powinny obciążać budżetu. Stanowi właściwie gotowe rozwiązanie, które należy skonfigurować (dostroić) do potrzeb klienta tak samo, jak urządzić puste mieszkanie, zatem realizacja wdrożenia może przebiegać znacznie szybciej i liczy się ją raczej w tygodniach niż w latach. SaaS jest rozwiązaniem, które nie wymaga dużej pracy własnej ze strony urzędu, nie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ skala zobowiązań i «sztywność» ustaleń jest mniejsza jak w modelu opartym na licencjach. Dzisiaj wynajęliśmy mieszkanie dwupokojowe, po roku być może trzeba będzie w ogóle je zmienić, bo nam nie odpowiada, albo wynająć większe lub bardziej komfortowe”.

Zatem za całkowity koszt roczny, stanowiący ułamek kosztów tradycyjnego wdrożenia opartej na GIS e-administracji, można – zamiast panującego obecnie (w większości gmin) chaosu – mieć np. uporządkowaną gminną infrastrukturę informacji przestrzennej, umożliwiającą sprawne świadczenie e-usług.

Bariery dla cloud computingu

Barierą dla wdrożenia cloud computingu na szeroką skalę jest fakt postrzegania go w tradycyjny sposób oraz obawa przed koniecznością poniesienia dużych opłat za uzyskanie niezbędnych danych, a także przed odpowiednim zabezpieczeniem danych powierzonych wykonawcy tej usługi.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA