reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS

Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS

Kiedy następuje waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS? Poniżej prezentujemy wzór decyzji o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty.

Waloryzacja odpłatności

Osoby przyjęte do DPS przed 1 stycznia 2004 r. oraz osoby posiadające skierowania do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r. ponoszą opłatę na dotychczasowych zasadach, wynika to wprost z art. 87 ust. 8 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (dalej: ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego), funkcjonującego jako przepis przejściowy dotyczący osób umieszczonych w DPS przed 1 stycznia 2004 r. Przepis ten odnosi się do osób, które zostały umieszczone w domach pomocy społecznej na podstawie decyzji właściwych organów przed 1 stycznia 2004 r., jak również do osób posiadających ważne decyzje o skierowaniu do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r. 

Podstawową zasadą odpłatności, która ma zastosowanie do osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. oraz posiadających skierowania do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r., jest zasada określona w art. 35 ust. 3 nieobowiązującej ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z nią, miesięczną opłatę za pobyt w DPS osoby pełnoletniej posiadającej dochód ustala się w wysokości 250% kwoty kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej; opłata ta nie może być jednak wyższa niż 70% dochodu osoby przebywającej w DPS. Ustawodawca w tym przepisie przejściowym posłużył się pojęciem zasad, a nie przepisów, w związku z tym jeżeli będą ulegały zmianie kryteria dochodowe w pomocy społecznej, to zasady odpłatności za pobyt w DPS należy stosować w stosunku do aktualnych kwot kryteriów dochodowych.

Zobacz także: Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

W kwestii zwalniania z odpłatności osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. ma zastosowanie art. 64 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej z uwagi na to, że w art. 87 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprost wskazano stosowanie dotychczasowych zasad odpłatności, a nie zwalniania z odpłatności

Zgodnie z art. 106 ust. 3b ustawy o pomocy społecznej, zmiana dochodu w okresie ponoszenia odpłatności za świadczenie niepieniężne nie wpływa na wysokość tej odpłatności, jeżeli kwota zmiany nie przekroczyła 10% odpowiednio – kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Przepis ten ma zastosowanie również do odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS. W związku z tym, jeżeli dochód osoby zmienił się nieznacznie poniżej poziomu określonego w art. 106 ust. 3b ustawy o pomocy społecznej, to nie zmienia się decyzji o odpłatności (chociażby powodowało to faktyczne ponoszenie odpłatności za pobyt w DPS na poziomie wyższym niż 70% dochodu osoby). Przepis ten z uwagi na to, że jest przepisem ogólnym, dotyczącym odpłatności za wszystkie świadczenia niepieniężne, a nie tylko odpłatności za pobyt w DPS, ma zastosowanie zarówno do mieszkańców skierowanych na starych zasadach, jak i do skierowanych na nowych zasadach.

Masz pytanie? Podyskutuj na Forum!

Decyzję organu właściwego gminy kierującej do DPS dotyczącą waloryzacji odpłatności za pobyt w DPS przedstawia wzór 4. 

WZÓR 4. Decyzja o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Zdjęcia

Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS./Fot. Fotolia
Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS./Fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama