reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS

Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS

Kiedy następuje waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS? Poniżej prezentujemy wzór decyzji o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty.

Waloryzacja odpłatności

Osoby przyjęte do DPS przed 1 stycznia 2004 r. oraz osoby posiadające skierowania do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r. ponoszą opłatę na dotychczasowych zasadach, wynika to wprost z art. 87 ust. 8 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (dalej: ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego), funkcjonującego jako przepis przejściowy dotyczący osób umieszczonych w DPS przed 1 stycznia 2004 r. Przepis ten odnosi się do osób, które zostały umieszczone w domach pomocy społecznej na podstawie decyzji właściwych organów przed 1 stycznia 2004 r., jak również do osób posiadających ważne decyzje o skierowaniu do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r. 

Podstawową zasadą odpłatności, która ma zastosowanie do osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. oraz posiadających skierowania do DPS wydane przed 1 stycznia 2004 r., jest zasada określona w art. 35 ust. 3 nieobowiązującej ustawy z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej. Zgodnie z nią, miesięczną opłatę za pobyt w DPS osoby pełnoletniej posiadającej dochód ustala się w wysokości 250% kwoty kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej; opłata ta nie może być jednak wyższa niż 70% dochodu osoby przebywającej w DPS. Ustawodawca w tym przepisie przejściowym posłużył się pojęciem zasad, a nie przepisów, w związku z tym jeżeli będą ulegały zmianie kryteria dochodowe w pomocy społecznej, to zasady odpłatności za pobyt w DPS należy stosować w stosunku do aktualnych kwot kryteriów dochodowych.

Zobacz także: Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

W kwestii zwalniania z odpłatności osób przyjętych do DPS przed 1 stycznia 2004 r. ma zastosowanie art. 64 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej z uwagi na to, że w art. 87 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprost wskazano stosowanie dotychczasowych zasad odpłatności, a nie zwalniania z odpłatności

Zgodnie z art. 106 ust. 3b ustawy o pomocy społecznej, zmiana dochodu w okresie ponoszenia odpłatności za świadczenie niepieniężne nie wpływa na wysokość tej odpłatności, jeżeli kwota zmiany nie przekroczyła 10% odpowiednio – kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Przepis ten ma zastosowanie również do odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS. W związku z tym, jeżeli dochód osoby zmienił się nieznacznie poniżej poziomu określonego w art. 106 ust. 3b ustawy o pomocy społecznej, to nie zmienia się decyzji o odpłatności (chociażby powodowało to faktyczne ponoszenie odpłatności za pobyt w DPS na poziomie wyższym niż 70% dochodu osoby). Przepis ten z uwagi na to, że jest przepisem ogólnym, dotyczącym odpłatności za wszystkie świadczenia niepieniężne, a nie tylko odpłatności za pobyt w DPS, ma zastosowanie zarówno do mieszkańców skierowanych na starych zasadach, jak i do skierowanych na nowych zasadach.

Masz pytanie? Podyskutuj na Forum!

Decyzję organu właściwego gminy kierującej do DPS dotyczącą waloryzacji odpłatności za pobyt w DPS przedstawia wzór 4. 

WZÓR 4. Decyzja o ustaleniu wysokości opłaty osoby uprawnionej za pobyt w DPS w związku ze zmianą wysokości opłaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Zdjęcia

Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS./Fot. Fotolia
Waloryzacja odpłatności za pobyt w DPS./Fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama