| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Projekt obejmuje następujące kategorie wydatków: dokumentacja projektowa, roboty budowlane i konserwatorskie, nadzór autorski, konserwatorski i budowlany wielobranżowy, zakup serwera i pierwszego wyposażenia. W lipcu zostały zakończone roboty budowlane i konserwatorskie. Pozostał do realizacji zakup serwera i wyposażenia. Czy należy przekazać do użytkowania (jeden nowy budynek) i zwiększyć wartość dwóch modernizowanych i rewitalizowanych obiektów, a amortyzację naliczyć od zwiększonej wartości od sierpnia 2018 r.? Czy dopiero po oddaniu do użytkowania pierwszego wyposażenia, które będzie dostarczone i zamontowane we wrześniu br., całość projektu (inwestycji) rozliczyć we wrześniu i rozpocząć naliczanie amortyzacji od października 2018 r.?

ODPOWIEDŹ: Przekazanie środków trwałych do użytkowania oraz rozpoczęcie ich amortyzacji nie musi nastąpić w tym samym czasie co rozliczenie dotacji. Moim zdaniem, po zakończeniu prac modernizacyjnych i ewentualnym uzyskaniu odpowiednich pozwoleń (jeśli takie są wymagane) należy budynki przyjąć do używania i rozpocząć ich amortyzację. Natomiast pierwsze wyposażenie, jeśli będzie trwale związane z budynkami, zwiększy ich wartość początkową lub zostanie zamortyzowane lub jednorazowo spisane w koszty w zależności od wartości.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »