| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Projekt obejmuje następujące kategorie wydatków: dokumentacja projektowa, roboty budowlane i konserwatorskie, nadzór autorski, konserwatorski i budowlany wielobranżowy, zakup serwera i pierwszego wyposażenia. W lipcu zostały zakończone roboty budowlane i konserwatorskie. Pozostał do realizacji zakup serwera i wyposażenia. Czy należy przekazać do użytkowania (jeden nowy budynek) i zwiększyć wartość dwóch modernizowanych i rewitalizowanych obiektów, a amortyzację naliczyć od zwiększonej wartości od sierpnia 2018 r.? Czy dopiero po oddaniu do użytkowania pierwszego wyposażenia, które będzie dostarczone i zamontowane we wrześniu br., całość projektu (inwestycji) rozliczyć we wrześniu i rozpocząć naliczanie amortyzacji od października 2018 r.?

ODPOWIEDŹ: Przekazanie środków trwałych do użytkowania oraz rozpoczęcie ich amortyzacji nie musi nastąpić w tym samym czasie co rozliczenie dotacji. Moim zdaniem, po zakończeniu prac modernizacyjnych i ewentualnym uzyskaniu odpowiednich pozwoleń (jeśli takie są wymagane) należy budynki przyjąć do używania i rozpocząć ich amortyzację. Natomiast pierwsze wyposażenie, jeśli będzie trwale związane z budynkami, zwiększy ich wartość początkową lub zostanie zamortyzowane lub jednorazowo spisane w koszty w zależności od wartości.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Rewitalizacja i modernizacja budynków w ramach projektu z dofinansowaniem środków unijnych

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »