Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej
REKLAMA
REKLAMA
Czy prawidłowe jest sporządzenie dla gimnazjum sprawozdań finansowych (bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w funduszu jednostki) według stanu na dzień 31 sierpnia 2018 r., tj. na dzień zakończenia działalności? Czy wtedy należy wykazać w tych sprawozdaniach wynik finansowy, jaki osiągnęła jednostka za okres działalności od stycznia do sierpnia 2018 r.? Co należy zrobić z wynikiem finansowym, jeśli w żadnej z uchwał rady miasta nie ma mowa o tym?
REKLAMA
REKLAMA
Czy w bilansie wykazane zostaną składniki majątku gimnazjum, jego należności i zobowiązania (zgodnie z uchwałą, dopiero z dniem włączenia następuje przejęcie majątku, należności i zobowiązań przez szkołę podstawową)? Czy w dalszej kolejności nie należałoby przygotować dla gimnazjum kolejnych sprawozdań uwzględniających operacje związane z przejęciem z dniem włączenia majątku, należności i zobowiązań?
Jak zaksięgować te operacje w księgach rachunkowych pod datą operacji z września, jeżeli tej jednostki (gimnazjum) już nie ma, bowiem zakończyła działalność z dniem 31 sierpnia 2018 r.?
Odpowiedź: W przypadku przekształcenia jednostki oświatowej z gimnazjum w szkołę podstawową przekształcane placówki oświatowe mają obowiązki w zakresie zaksięgowania przekazania majątku (środków trwałych, wyposażenia) oraz środków finansowych, które pozostają na kontach likwidowanej, bądź łączonej placówki. Podstawowym kontem wykorzystywanym przy prowadzeniu likwidacji lub przekształcenia szkoły jest konto 800 "Fundusz jednostki".
Jednocześnie należy pamiętać, że zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego następuje zawsze wtedy, gdy w ramach przekształcenia lub połączenia nowa jednostka działa z nowym numerem REGON.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:
Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej
Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.
REKLAMA
REKLAMA