reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej

Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej

Zgodnie z uchwałą rady miasta, z dniem 1 września 2018 r. włącza się gimnazjum do szkoły podstawowej. Z dniem 31 sierpnia 2018 r. gimnazjum kończy działalność. W kolejnej uchwale rady miasta jest mowa o tym, iż z dniem włączenia majątek gimnazjum, należności i zobowiązania oraz środki z ZFŚS, należności i zobowiązania ZFŚS przejmuje szkoła podstawowa.

Czy prawidłowe jest sporządzenie dla gimnazjum sprawozdań finansowych (bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w funduszu jednostki) według stanu na dzień 31 sierpnia 2018 r., tj. na dzień zakończenia działalności? Czy wtedy należy wykazać w tych sprawozdaniach wynik finansowy, jaki osiągnęła jednostka za okres działalności od stycznia do sierpnia 2018 r.? Co należy zrobić z wynikiem finansowym, jeśli w żadnej z uchwał rady miasta nie ma mowa o tym?

Czy w bilansie wykazane zostaną składniki majątku gimnazjum, jego należności i zobowiązania (zgodnie z uchwałą, dopiero z dniem włączenia następuje przejęcie majątku, należności i zobowiązań przez szkołę podstawową)? Czy w dalszej kolejności nie należałoby przygotować dla gimnazjum kolejnych sprawozdań uwzględniających operacje związane z przejęciem z dniem włączenia majątku, należności i zobowiązań?

Jak zaksięgować te operacje w księgach rachunkowych pod datą operacji z września, jeżeli tej jednostki (gimnazjum) już nie ma, bowiem zakończyła działalność z dniem 31 sierpnia 2018 r.?

Odpowiedź: W przypadku przekształcenia jednostki oświatowej z gimnazjum w szkołę podstawową przekształcane placówki oświatowe mają obowiązki w zakresie zaksięgowania przekazania majątku (środków trwałych, wyposażenia) oraz środków finansowych, które pozostają na kontach likwidowanej, bądź łączonej placówki. Podstawowym kontem wykorzystywanym przy prowadzeniu likwidacji lub przekształcenia szkoły jest konto 800 "Fundusz jednostki".

Jednocześnie należy pamiętać, że zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego następuje zawsze wtedy, gdy w ramach przekształcenia lub połączenia nowa jednostka działa z nowym numerem REGON.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej./ fot. Shutterstock
Likwidacja gimnazjum a sprawozdanie finansowe jednostki przejmującej./ fot. Shutterstock

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama