reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim

Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim

Kolejna umowa na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „Maluch+” 2019 podpisana. Tym razem więcej miejsc opieki nad dziećmi najmłodszymi w województwie lubuskim.

W tym roku w województwie lubuskim mają powstać 262 nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, a dofinansowanych zostanie ponad 2,1 tys. już istniejących. Łączna kwota dotacji to ponad 7,8 mln zł. W środę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „Maluch+” 2019.

Jeszcze do niedawna wielu rodziców, szczególnie w mniejszych miejscowościach, miało całkiem uzasadnione obawy o miejsce opieki nad ich małym dzieckiem. Przedszkoli i żłobków brakowało, a powrót do pracy po urlopie macierzyńskim był często niemożliwy. – Dzięki programowi wspierania rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch +” to się zmienia – mówi minister Elżbieta Rafalska.

W środę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się podpisanie 32 umów na dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Programu „MALUCH+” 2019. W wydarzeniu wzięła udział Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Zobacz: Pomoc społeczna

W tym roku w województwie lubuskim mają powstać 262 nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi, a dofinansowanych zostanie ponad 2,1 tys. już istniejących. Łączna kwota dotacji to ponad 7,8 mln zł.

– W 2019 r. województwie lubuskim ma powstać 8 nowych placówek – 5 prowadzonych przez gminy i 3 przez podmioty prywatne. Placówki prowadzone przez gminy powstaną w Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Zaborze, Mieście Nowa Sól oraz Skwierzynie, natomiast podmioty prywatne utworzą nowe miejsca opieki w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze oraz Świebodzinie – mówiła w Gorzowie Wielkopolskim minister Elżbieta Rafalska.

Jeszcze w 2015 r. istniało w Polsce 2990 placówek zapewniających 83 960 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Na koniec 2018 r. takich placówek było już 5 123. Jak wynika z naszych prognoz, do końca 2019 r. dzięki programowi „Maluch+” w całym kraju będzie przeszło 185 tys. miejsc dla maluchów. To o ponad 101 tys. więcej niż jeszcze w 2015 r.

Dzięki programowi „Maluch+” wskaźnik dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 (z uwzględnieniem niań) wzrósł od 2015 r. o ponad 60 proc. – z 12,4 proc. do 19,8 proc. na koniec 2018 r., a zgodnie z prognozami MRPiPS, pod koniec 2019 r. wyniesie 24,9 proc.

– Cieszę się, że możemy w ten sposób wspierać rodziców, którzy chcą wrócić do pracy – szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie wciąż trudniej o miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi – stwierdziła szefowa MRPiPS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim
Nowe miejsca opieki nad maluchami w województwie lubuskim

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama