reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Poprawki Senatu do ustawy o działalności pożytku publicznego

Poprawki Senatu do ustawy o działalności pożytku publicznego

Gminy i powiaty będą zobligowane do tworzenia lokalnych rad działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował Senat wprowadzając w środę poprawki do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Decyzja Senatu oznacza, że samorządy będą musiały, a nie tylko - jak chciał Sejm - mogły - tworzyć takie rady, jeśli wniosek o to złoży na szczeblu powiatowym co najmniej pięć organizacji, a gminnym - co najmniej trzy organizacje.

Rady działalności pożytku publicznego mają charakter doradczy i inicjatywny. Mają za zadanie m.in.

- wyrażać opinie w sprawie stosowania ustawy i projektów aktów prawnych dotyczących działalności pożytku publicznego i wolontariatu,

- wyrażać opinię w sprawie zlecania zadań publicznych organizacjom,

- promować standardy prowadzenia działalności pożytku publicznego,

- uczestniczyć w postępowaniach kontrolnych,

- analizować informacje o prowadzonych kontrolach.

Senat poszerzył zakres ustawy, wykreślając z jej pierwszego punktu zapis o tym, że dotyczy ona działań organizacji pożytku publicznego "w sferze zadań publicznych". Przedstawiciele organizacji pozarządowych oceniali to jako zbyt wąski zapis i senatorowie się z tym zgodzili. Zdecydowali, że ustawa ma dotyczyć "prowadzenia działalności pożytku publicznego oraz współpracy władz publicznych z organizacjami pozarządowymi".

Senatorowie wprowadzili do ustawy jeszcze kilkadziesiąt poprawek, m.in. zmienili zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i kluby sportowe będące spółkami (zgodnie z nowelą mogą one prowadzić działalność pożytku publicznego, jeśli ich celem nie jest osiąganie zysku).

Senat wprowadził przepis o wyłączeniu w ich dochodzie udziału członków, udziałowców i pracowników. Poprawka zastępuje przepis wprowadzony przez Sejm o obowiązku przeznaczania całości dochodu tych podmiotów na realizację celów statutowych.

Senatorowie zmienili też zapis o możliwości złożenia przez ministra polityki społecznej wniosku do KRS o wykreślenie organizacji z rejestru, jeśli wykorzystała ona dotacje niezgodnie z przeznaczeniem. Będzie to możliwe, gdy do niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania dotacji dojdzie wielokrotnie.

Senatorowie odrzucili wniosek senackiej Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji o odrzucenie ustawy w całości. Poprawki Senatu oceni teraz Sejm

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama