Już wkrótce do KRS przez internet
REKLAMA
Dostęp do aktualnych danych wpisanych do KRS ma być według założeń do projektu nowej ustawy powszechny i bezpłatny. Reguła ta będzie miała również zastosowanie do danych zawartych w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.
REKLAMA
Rewolucyjna zmiana obejmie rejestrowanie numerów identyfikacji podatkowej. Jak tylko informacja o nadaniu NIP-u przez urząd skarbowy trafi do sądu rejestrowego, numer ten zostanie „z urzędu” wpisany, bez konieczności uiszczania opłaty sądowej.
REKLAMA
Kolejne novum dotyczy danych wpisywanych do rejestru przedsiębiorców. Pojawią się tam mianowicie nowe informacje dotyczące podmiotów prowadzących działalność - adres poczty elektronicznej oraz adres strony internetowej. Zdaniem autorów, przyspieszy to oraz znacznie ułatwi kontakt z przedsiębiorcami.
Proponowane rozwiązania mogę jeszcze ulec modyfikacji, szczególnie że wielu specjalistów podchodzi do zmian z dystansem. Notariusze już teraz zauważają, iż nowy tryb weryfikacji odpisów, wyciągów i zaświadczeń z KRS jest zbyt skomplikowany i poskutkuje koniecznością żmudnego porównywania przez urzędników każdego elektronicznego wydruku z treścią dokumentu widniejącą na ekranie komputera.
Przedsiębiorców natomiast z pewnością zadowoli większość rozwiązań zaproponowanych przez resort sprawiedliwości, niestety na finał procesu legislacyjnego będą musieli jeszcze poczekać. Koszt nowatorskich rozwiązań w KRS to ok. 2 mln zł.
AMarek
REKLAMA
REKLAMA