reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Już wkrótce do KRS przez internet

Już wkrótce do KRS przez internet

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowy akt prawny udostępni dokumenty rejestru w formie internetowej oraz zrówna ich moc prawną z dokumentami papierowymi.

Dostęp do aktualnych danych wpisanych do KRS ma być według założeń do projektu nowej ustawy powszechny i bezpłatny. Reguła ta będzie miała również zastosowanie do danych zawartych w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.

Rewolucyjna zmiana obejmie rejestrowanie numerów identyfikacji podatkowej. Jak tylko informacja o nadaniu NIP-u przez urząd skarbowy trafi do sądu rejestrowego, numer ten zostanie „z urzędu” wpisany, bez konieczności uiszczania opłaty sądowej.

Kolejne novum dotyczy danych wpisywanych do rejestru przedsiębiorców. Pojawią się tam mianowicie nowe informacje dotyczące podmiotów prowadzących działalność - adres poczty elektronicznej oraz adres strony internetowej. Zdaniem autorów, przyspieszy to oraz znacznie ułatwi kontakt z przedsiębiorcami.

Proponowane rozwiązania mogę jeszcze ulec modyfikacji, szczególnie że wielu specjalistów podchodzi do zmian z dystansem. Notariusze już teraz zauważają, iż nowy tryb weryfikacji odpisów, wyciągów i zaświadczeń z KRS jest zbyt skomplikowany i poskutkuje koniecznością żmudnego porównywania przez urzędników każdego elektronicznego wydruku z treścią dokumentu widniejącą na ekranie komputera.

Przedsiębiorców natomiast z pewnością zadowoli większość rozwiązań zaproponowanych przez resort sprawiedliwości, niestety na finał procesu legislacyjnego będą musieli jeszcze poczekać. Koszt nowatorskich rozwiązań w KRS to ok. 2 mln zł.

AMarek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama