Nowe dowody jak paszporty - biometryczne
REKLAMA
Na ostatnim w 2009 r. posiedzeniu Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o nowych dowodach. Zgodnie z założeniami - jeśli proponowane przepisy przejdą ścieżkę legislacyjną - dokumentami z wtopionym mikroukładem elektronicznym zaczniemy posługiwać się od 2011 roku.
REKLAMA
Nowy dowód – oprócz tradycyjnej funkcji potwierdzania tożsamości posiadacza - będzie mógł służyć również jako narzędzie identyfikacyjne, np. w korzystaniu z usług placówek publicznej ochrony zdrowia, docelowo zastępując np. papierowe legitymacje ubezpieczeniowe.
Dzięki wtopionemu czipowi nowy dowód zyska również funkcjonalność instrumentu do podpisu cyfrowego. Podpis taki nie zyskał dotąd w Polsce popularności ze względu na niewielką dostępność certyfikowanych kart oraz ich relatywnie wysokie koszty.
Dzięki planowanym rozwiązaniom, również sam wniosek o wydanie nowego dowodu będzie można złożyć elektronicznie, wypełniając formularz internetowy na platformie ePUAP.
Jedną z nowości jest też przewidywana możliwość wydawania dowodu praktycznie już od dnia narodzin nowego obywatela. Poza tym, juz od 1-go stycznia 2010 r. wydanie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne.
Nowe dowody, tak jak wydawane obecnie, będą dokumentami tożsamości uznawanymi na całym terytorium Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Podobnie jak wydawane już biometryczne paszporty, będą zawierać tylko podstawowe dane posiadacza, pozwalające przy tym na jego jednoznaczną identyfikację.
Wprowadzenie nowych dowodów jest jednym z elementów Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W celu jej realizacji powołany został zespół Polska Cyfrowa, przygotowujący rekomendacje rozwiązań prawnych m.in. informatyzacji administracji publicznej.
NiP
REKLAMA
REKLAMA