Zakontraktowano już 29 proc. środków UE na szkolenia
REKLAMA
Ubywa środków na szkolenia finansowane ze środków unijnych. Ministerstwa i województwa zakontraktowały już prawie 29 proc. wszystkich pieniędzy dostępnych w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki do 2013 roku.
REKLAMA
Tak wynika z najnowszej informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na temat postępów we wdrażaniu PO KL (stan na koniec listopada). Najwięcej środków (51,4 proc.) zakontraktowano w II Priorytecie PO KL, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Oznacza to, że zostało już mniej niż połowa funduszy przeznaczonych na szkolenia dla pracowników przedsiębiorstw oraz poprawę stanu zdrowia osób pracujących. W ramach tego priorytetu zostało zawarte najwięcej umów, bo 411 na kwotę ponad 1,7 mld zł.
Wśród regionów liderem jest Województwo Warmińsko-Mazurskie, które zakontraktowało już prawie 36 proc. wszystkich środków przewidzianych do 2013 roku. Na kolejnych miejscach są: Województwo Podkarpackie (ponad 34 proc.), Zachodniopomorskie (prawie 33 proc.) oraz Świętokrzyskie (prawie 31 proc.).
Najwolniej unijne środki na szkolenia wydają: Mazowsze (około 19 proc.) i Wielkopolska (19,6 proc.). Średnia dla wszystkich regionów wynosi nieco ponad 26 proc.
Województwa i ministerstwa, które najlepiej radzą sobie z wdrażaniem PO KL, będą premiowane przez resort rozwoju regionalnego. Otrzymają najwięcej pieniędzy z tzw. krajowej rezerwy wykonania, którą Minister Rozwoju Regionalnego podzieli w I kwartale 2011 r.
– Regiony, które radzą sobie słabiej, mają rok na przyspieszenie wydawania środków. Ranking, na podstawie którego podzielimy rezerwę, powstanie na koniec przyszłego roku – informuje Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania EFS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Lider rankingu otrzyma dodatkowo ok. 60 mln euro.
Beata Lisowska
beata.lisowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA