REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia o ciągłości świadczeń z NFZ

REKLAMA

W 2010 r. nie będzie zakłóceń w dostępie do świadczeń zdrowotnych - zapewnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Umowy na przyszły rok będą aneksowane tak, że poradnie ambulatoryjne i szpitale będą mogły funkcjonować na tych samych zasadach co w 2009 r.

Twardowski odpowiadał w środę (2.12) w Sejmie na pytania posłów Lewicy Elżbiety Streker-Dembińskiej, Krystyny Łybackiej i Wacława Martyniuka. Ich zdaniem wymogi tzw. ustawy koszykowej mogą ograniczyć dostęp do opieki lekarskiej w poradniach ambulatoryjnych i szpitalach, ponieważ wiele placówek nie będzie w stanie im sprostać m.in. z powodu braku wystarczającej liczby specjalistów oraz niewystarczającego wyposażenia.

REKLAMA

Twardowski zapewnił, że resort zdrowia zdecydował, iż nie wszystkie wymogi zawarte w ustawie będą obowiązywać już od przyszłego roku. Wyjaśnił, że część z nich zostanie złagodzona, część "zracjonalizowana", żeby dostosować je do możliwości przychodni i szpitali.

Posłowie Lewicy pytali również o politykę lekową i prawo farmaceutyczne.

Twardowski przypomniał, że resort przygotował już i skierował do konsultacji społecznych założenia do ustawy regulującej te kwestie.

Założenia tzw. ustawy refundacyjnej przewidują - jak powiedział Twardowski - odejście od sporządzania wykazu leków w formie rozporządzenia; w przyszłości miałoby to być obwieszczenie. Rozstrzygnięcia dotyczące refundacji miałyby zapadać w ciągu 180 dni, dotyczące cen - w ciągu 90. Każda decyzja w sprawie odmowy wpisu na listę leków refundowanych będzie mogła zostać sprawdzona. Przewiduje to dyrektywa UE, którą planowana ustawa ma włączyć do polskiego systemu prawnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa ma doprecyzować sposób refundacji leków. Zmiany dotyczą także marż w aptekach. Ustalone byłyby one na poziomie 4-5 proc. (w państwach UE jest to 1-7 proc.).

Posłowie Jerzy Ziętek i Grzegorz Sztolcman (PO) pytali natomiast o prawne i ekonomiczne aspekty badań klinicznych prowadzonych w Polsce.

Wiceminister poinformował, że ureguluje to ustawa Prawo badań klinicznych, do której założenia również zostały już skierowane do konsultacji zewnętrznych.

Jak podkreślił Twardowski, ustawa ma określać zasady badania klinicznego oraz prawa i obowiązki uczestników tego badania. Umowy w sprawie przeprowadzenia badania mają być - zgodnie z założeniami - zawierane nie tylko między jednostką przeprowadzającą badanie a pacjentem, ale także z dyrektorem placówki, na terenie której prowadzone jest to badanie.

REKLAMA

Ustawa wprowadzić ma obowiązek publikowania na portalu internetowym informacji o badaniach klinicznych, zmienić zasady ubezpieczania tych badań oraz ograniczyć liczbę badań klinicznych przeprowadzanych przez jednego badacza. Wprowadzony ma zostać przepis, zgodnie z którym będzie wymagane umieszczenie w formularzu świadomej zgody, że badanie kliniczne jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego, a także oświadczenia, że pacjent otrzymał wszystkie informacje na temat ryzyka, związanego z eksperymentem medycznym.

Twardowski zaznaczył, że celem resortu nie jest ograniczanie liczby badań, ale "przejrzystość i transparentność". "Nie chcemy, żeby liczba badań była mniejsza lecz większa, z korzyścią dla pacjentów i badaczy" - dodał Twardowski.

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA