REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia o ciągłości świadczeń z NFZ

REKLAMA

W 2010 r. nie będzie zakłóceń w dostępie do świadczeń zdrowotnych - zapewnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Umowy na przyszły rok będą aneksowane tak, że poradnie ambulatoryjne i szpitale będą mogły funkcjonować na tych samych zasadach co w 2009 r.

Twardowski odpowiadał w środę (2.12) w Sejmie na pytania posłów Lewicy Elżbiety Streker-Dembińskiej, Krystyny Łybackiej i Wacława Martyniuka. Ich zdaniem wymogi tzw. ustawy koszykowej mogą ograniczyć dostęp do opieki lekarskiej w poradniach ambulatoryjnych i szpitalach, ponieważ wiele placówek nie będzie w stanie im sprostać m.in. z powodu braku wystarczającej liczby specjalistów oraz niewystarczającego wyposażenia.

REKLAMA

Twardowski zapewnił, że resort zdrowia zdecydował, iż nie wszystkie wymogi zawarte w ustawie będą obowiązywać już od przyszłego roku. Wyjaśnił, że część z nich zostanie złagodzona, część "zracjonalizowana", żeby dostosować je do możliwości przychodni i szpitali.

Posłowie Lewicy pytali również o politykę lekową i prawo farmaceutyczne.

Twardowski przypomniał, że resort przygotował już i skierował do konsultacji społecznych założenia do ustawy regulującej te kwestie.

Założenia tzw. ustawy refundacyjnej przewidują - jak powiedział Twardowski - odejście od sporządzania wykazu leków w formie rozporządzenia; w przyszłości miałoby to być obwieszczenie. Rozstrzygnięcia dotyczące refundacji miałyby zapadać w ciągu 180 dni, dotyczące cen - w ciągu 90. Każda decyzja w sprawie odmowy wpisu na listę leków refundowanych będzie mogła zostać sprawdzona. Przewiduje to dyrektywa UE, którą planowana ustawa ma włączyć do polskiego systemu prawnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa ma doprecyzować sposób refundacji leków. Zmiany dotyczą także marż w aptekach. Ustalone byłyby one na poziomie 4-5 proc. (w państwach UE jest to 1-7 proc.).

Posłowie Jerzy Ziętek i Grzegorz Sztolcman (PO) pytali natomiast o prawne i ekonomiczne aspekty badań klinicznych prowadzonych w Polsce.

Wiceminister poinformował, że ureguluje to ustawa Prawo badań klinicznych, do której założenia również zostały już skierowane do konsultacji zewnętrznych.

Jak podkreślił Twardowski, ustawa ma określać zasady badania klinicznego oraz prawa i obowiązki uczestników tego badania. Umowy w sprawie przeprowadzenia badania mają być - zgodnie z założeniami - zawierane nie tylko między jednostką przeprowadzającą badanie a pacjentem, ale także z dyrektorem placówki, na terenie której prowadzone jest to badanie.

REKLAMA

Ustawa wprowadzić ma obowiązek publikowania na portalu internetowym informacji o badaniach klinicznych, zmienić zasady ubezpieczania tych badań oraz ograniczyć liczbę badań klinicznych przeprowadzanych przez jednego badacza. Wprowadzony ma zostać przepis, zgodnie z którym będzie wymagane umieszczenie w formularzu świadomej zgody, że badanie kliniczne jest eksperymentem medycznym z użyciem produktu leczniczego, a także oświadczenia, że pacjent otrzymał wszystkie informacje na temat ryzyka, związanego z eksperymentem medycznym.

Twardowski zaznaczył, że celem resortu nie jest ograniczanie liczby badań, ale "przejrzystość i transparentność". "Nie chcemy, żeby liczba badań była mniejsza lecz większa, z korzyścią dla pacjentów i badaczy" - dodał Twardowski.

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA