Przygotowania do wprowadzenia euro
REKLAMA
Działalność tych instytucji zapewnić ma skuteczne i płynne wprowadzenie Polski do strefy euro. Konieczność ich powołania wynika ze złożonego charakteru procesu przyjmowania wspólnej waluty oraz z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziły lub przygotowują się do przyjęcia wspólnej waluty.
REKLAMA
REKLAMA
Narodowy Komitet Koordynacyjny do spraw euro będzie działał przy Radzie Ministrów. W jego skład wejdą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską, pełnomocnik zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. wprowadzenia euro, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów oraz członkowie kierownictwa urzędów, których przedstawiciele będą pełnili funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących zespołów roboczych.
Podstawowym zadaniem Komitetu będzie opracowywanie i przedstawianie rządowi propozycji działań lub wniosków mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro. Komitet będzie także współpracował z pełnomocnikiem rządu przy inicjowaniu i monitorowaniu działań organów administracji rządowej podejmowanych w celu przygotowania naszego kraju do wejścia do strefy euro.
W skład Rady Koordynacyjnej wejdą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską, pełnomocnik zarządu NBP ds. wprowadzenia euro oraz przewodniczący zespołów roboczych.
REKLAMA
Do jej zadań należeć będzie współdziałanie z pełnomocnikiem rządu w zakresie monitorowania ewentualnych zagrożeń towarzyszących procesowi wprowadzania euro przez Polskę, a także koordynowanie prac Zespołów Roboczych i Grup Zadaniowych oraz działań mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro. Zadaniem Rady będzie też m.in. koordynowanie przygotowania i realizacji Narodowego Planu Wprowadzenia Euro, powoływanie grup zadaniowych do rozwiązania określonych problemów, a także zamawianie ekspertyz i opinii.
Zadania poszczególnych Zespołów Roboczych będą dotyczyć zagadnień: makroekonomicznych, dostosowań prawnych, administracji publicznej, sektora finansowego i stabilności finansowej, wprowadzenia banknotów i monet euro, przedsiębiorstw niefinansowych, ochrony konsumentów oraz strategii komunikacyjnej. Do zadań wspólnych zespołów będzie należeć m.in. przygotowywanie zaleceń, ekspertyz i opinii oraz wkładu do NPWE. Zespoły będą organami opiniodawczo-doradczymi Rady Koordynacyjnej. W ich skład wejdą przedstawiciele instytucji wybrani na podstawie kryterium merytorycznego. Pracom zespołu będzie przewodniczył przedstawiciel instytucji o dominującej roli w danym zespole.
Rozporządzenie wejdzie w życie po 7 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
NiP
samorzad.infor.pl / KPRM
REKLAMA
REKLAMA