reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Becikowe - nowe zasady

Becikowe - nowe zasady

Od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tego tytułu, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia potwierdzającego opiekę lekarską.

Dokument powinien poświadczać, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Celem jego wprowadzenia jest zachęcenie kobiet do jak najwcześniejszego zgłoszenia się na badania w okresie ciąży i do ich systematycznej kontynuacji.

 

Opisane zmiany wynikają z ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z  18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży.

 

Załącznikiem do tego rozporządzenia określa jest wzór zaświadczenia lekarskiego niezbędnego do ubiegania się po dniu 31 października 2009 r. o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.

 

O wystawienie zaświadczenia kobieta powinna poprosić lekarza odbierającego poród lub prowadzącego ciążę, po urodzeniu dziecka lub w czasie ostatniej wizyty przed porodem. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne i jest obowiązkiem lekarza. Nie ma znaczenia, czy będzie to lekarz praktykujący publicznie czy prywatnie. Przepisy nie określają również jego specjalizacji.

 

Wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego dotyczy wyłącznie wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. - bez względu na termin urodzenia dziecka.

 

NiP

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama