Becikowe - nowe zasady
REKLAMA
Dokument powinien poświadczać, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Celem jego wprowadzenia jest zachęcenie kobiet do jak najwcześniejszego zgłoszenia się na badania w okresie ciąży i do ich systematycznej kontynuacji.
REKLAMA
Opisane zmiany wynikają z ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży.
Załącznikiem do tego rozporządzenia określa jest wzór zaświadczenia lekarskiego niezbędnego do ubiegania się po dniu 31 października 2009 r. o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
O wystawienie zaświadczenia kobieta powinna poprosić lekarza odbierającego poród lub prowadzącego ciążę, po urodzeniu dziecka lub w czasie ostatniej wizyty przed porodem. Wydanie zaświadczenia jest bezpłatne i jest obowiązkiem lekarza. Nie ma znaczenia, czy będzie to lekarz praktykujący publicznie czy prywatnie. Przepisy nie określają również jego specjalizacji.
Wymóg przedstawienia zaświadczenia lekarskiego dotyczy wyłącznie wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. - bez względu na termin urodzenia dziecka.
NiP
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA