Nowa pozycja samorządów w postępowaniu administracyjnym
REKLAMA
Nadzwyczajna Komisja Sejmowa „Przyjazne Państwo” przekazała do dalszych prac parlamentarnych projekt nowelizacji powyższych ustaw. Proponowane przepisy mają jednoznacznie przyznać jednostkom samorządu status strony w sytuacji, gdy któryś z ich organów wydawał rozstrzygnięcie w postępowaniu administracyjnym w I instancji.
REKLAMA
W praktyce funkcjonowania samorządu terytorialnego - zwłaszcza gminnego – zdarzają się sytuacje, w których wójt (burmistrz, prezydent, starosta) jako organ administracji publicznej staje wobec prowadzenia postępowania administracyjnego, dotyczącego interesu prawnego gminy, której jest organem wykonawczym. Są to często sprawy istotne dla gminy, jak np. przekształcenie prawa użytkowania wieczystego (gruntu będącego własnością gminy) w prawo własności.
W takich przypadkach orzecznictwo skłaniało się do uznawania, że w sytuacji, gdy wójt jest uprawniony do wydania decyzji w I instancji, gmina po prostu nie może być stroną. Prowadzi to – według Komisji - do sytuacji, w której w wielu istotnych dla siebie sprawach, jednostki samorządu terytorialnego pozbawione są możliwości obrony swoich interesów, mogąc tylko biernie obserwować działania strony przeciwnej.
Zdania prawników - administratywistów są podzielone. Z jednej strony wskazuje się na zalety możliwości czynnego uczestnictwa gmin w postępowaniach odwoławczych, z drugiej – na możliwość naruszenia konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności i równości postępowania; wobec tego rolę rozstrzygającą powinna pełnić inna jednostka samorządu terytorialnego, wskazana przez organ odwoławczy.
NiP
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA