REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zrewolucjonizuje szkolnictwo wyższe

AMarek

REKLAMA

Pobudzanie rywalizacji między uczelniami, przywileje dla instytucji przodujących w rankingach, blokowanie wieloetatowości pracowników oraz ograniczenie możliwości bezpłatnego studiowania na dwóch kierunkach - to filary projektu, który trafił właśnie pod obrady rządu.

Projekt nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach naukowych przewiduje zmiany w trzech podstawowych dziedzinach funkcjonowania uczelni:

REKLAMA

- zarządzaniu placówkami,
- karierach i stopniach naukowych,
- programie studiów oraz uprawnieniach studenckich.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych nowości przewidzianych w projekcie jest obietnica finansowego nagradzania wydziałów wyróżniających się poziomem kształcenia oraz osiągnięciami na polu naukowym. Te przodujące ośrodki badawczo - edukacyjne w przyszłości oceniane będą przez międzynarodową komisję, która nada wybrańcom zaszczytny tytuł Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Poza tytułem, wyróżniene jednostki otrzymywać będą przez 5 lat, po 10 mln zł rocznie, uzyskają one ponadto pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie z budżetu państwa i ze środków UE na cele związane z prowadzoną działalnością.

Nobilitowanie najlepszych uczelni zdaniem projektodawców nowych przepisów wpłynie korzystnie na świadomość i status osób zatrudnionych w szkolnictwie wyższym. Część środków przyznanych uczelni będzie można przeznaczyć na wynagrodzenia dla wybitnych pracowników naukowych, rektorzy otrzymają także większą swobodę w ustalaniu wysokości wynagrodzeń. Dzięki tym rozwiązaniom, stopniowo będzie się zmniejszać liczba pracowników zatrudnionych na dwóch etatach. Podejmowanie trzeciego etatu zostanie objęte ustawowym zakazem.

Na tym mnie koniec zmian w regulacjach kadrowych. Projekt modyfikuje także sposób nadawania habilitacji oraz tryb obsadzania stanowiska rektora. Ubiegający się o habilitację oceniani będą w kontekście całego dotychczasowego dorobku. O przyznaniu tytułu zadecyduje więc obiektywny, rzeczywisty wkład w działalność badawczą, nie zaś ocena napisanej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiektywizm ma również towarzyszyć procesowi rekrutacji na stanowisko rektora uczelni. Jego gwarantem stanie się obsadzanie tegoż stanowiska w drodze konkursu. Wsród wymagań stawianych kandydatom, nacisk kładziony będzie na zdolności lub doświadczenie menedżerskie. 

Nie wszystkie elementy projektu spotkają się z aplauzem zainteresowanych. Studentów z pewnością zasmuci fakt ograniczenia w projekcie możliwości bezpłatnego podejmowania studiów na drugim kierunku. Uprawnienie to otrzymają jedynie najlepsi studenci. Pozostali będą musieli ponosić koszty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje wprowadzenie nowych zasad od 2011 r. Czy to się uda - zadecydują organy uczestniczące w dalszych częściach procesu legislacyjnego. 

AMarek

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA