REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zrewolucjonizuje szkolnictwo wyższe

AMarek

REKLAMA

Pobudzanie rywalizacji między uczelniami, przywileje dla instytucji przodujących w rankingach, blokowanie wieloetatowości pracowników oraz ograniczenie możliwości bezpłatnego studiowania na dwóch kierunkach - to filary projektu, który trafił właśnie pod obrady rządu.

Projekt nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach naukowych przewiduje zmiany w trzech podstawowych dziedzinach funkcjonowania uczelni:

REKLAMA

- zarządzaniu placówkami,
- karierach i stopniach naukowych,
- programie studiów oraz uprawnieniach studenckich.

REKLAMA

Jedną z najważniejszych nowości przewidzianych w projekcie jest obietnica finansowego nagradzania wydziałów wyróżniających się poziomem kształcenia oraz osiągnięciami na polu naukowym. Te przodujące ośrodki badawczo - edukacyjne w przyszłości oceniane będą przez międzynarodową komisję, która nada wybrańcom zaszczytny tytuł Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Poza tytułem, wyróżniene jednostki otrzymywać będą przez 5 lat, po 10 mln zł rocznie, uzyskają one ponadto pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie z budżetu państwa i ze środków UE na cele związane z prowadzoną działalnością.

Nobilitowanie najlepszych uczelni zdaniem projektodawców nowych przepisów wpłynie korzystnie na świadomość i status osób zatrudnionych w szkolnictwie wyższym. Część środków przyznanych uczelni będzie można przeznaczyć na wynagrodzenia dla wybitnych pracowników naukowych, rektorzy otrzymają także większą swobodę w ustalaniu wysokości wynagrodzeń. Dzięki tym rozwiązaniom, stopniowo będzie się zmniejszać liczba pracowników zatrudnionych na dwóch etatach. Podejmowanie trzeciego etatu zostanie objęte ustawowym zakazem.

Na tym mnie koniec zmian w regulacjach kadrowych. Projekt modyfikuje także sposób nadawania habilitacji oraz tryb obsadzania stanowiska rektora. Ubiegający się o habilitację oceniani będą w kontekście całego dotychczasowego dorobku. O przyznaniu tytułu zadecyduje więc obiektywny, rzeczywisty wkład w działalność badawczą, nie zaś ocena napisanej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obiektywizm ma również towarzyszyć procesowi rekrutacji na stanowisko rektora uczelni. Jego gwarantem stanie się obsadzanie tegoż stanowiska w drodze konkursu. Wsród wymagań stawianych kandydatom, nacisk kładziony będzie na zdolności lub doświadczenie menedżerskie. 

Nie wszystkie elementy projektu spotkają się z aplauzem zainteresowanych. Studentów z pewnością zasmuci fakt ograniczenia w projekcie możliwości bezpłatnego podejmowania studiów na drugim kierunku. Uprawnienie to otrzymają jedynie najlepsi studenci. Pozostali będą musieli ponosić koszty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje wprowadzenie nowych zasad od 2011 r. Czy to się uda - zadecydują organy uczestniczące w dalszych częściach procesu legislacyjnego. 

AMarek

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA