| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rekordowe "janosikowe" może uderzyć w Mazowsze

Rekordowe "janosikowe" może uderzyć w Mazowsze

O ile nie zmienią się zasady ustalania poziomu subwencji wyrównawczej na rzecz biedniejszych województw, Mazowszu może grozić oddanie z jej tytułu kwoty 940 mln zł, czyli około połowy swoich przewidywanych dochodów.

Poziom subwencji ustalany jest na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Wówczas były one rekordowo wysokie. Obecnie jednak, na skutek związanego z kryzysem gospodarczym ich przewidywanego spadku, regionowi zagraża dokładnie odwrotna prognoza.

 

Gdyby się spełniła, województwo znalazłoby się w paradoksalnej sytuacji, w której – aby wywiązać się z „janosikowego” – musiałoby zaciągnąć kredyty specjalnie na ten cel. Nastąpiłoby to kosztem wielu zaplanowanych inwestycji, na które przez samo zmniejszenie wpływów z podatków może zabraknąć ok. 400 mln zł. 

 

Władze województwa apelują do rządu o rozwiązanie tego problemu. Proponują naliczenie subwencji w zeszłorocznej wysokości albo ustalenie jej górnego pułapu na 35 proc. dochodów.

 

Tylko dwa województwa: Mazowieckie oraz Dolnośląskie płacą „janosikowe”. Jednak w przypadku tego drugiego przewidywana do zapłaty kwota to ok. 16 mln zł.

 

Dochody województw w dużym stopniu (na Mazowszu w 90 proc.) zależą od wpływów z podatku CIT, a ich spadek szacuje się na ok. 20 proc. Niezależnie od wyników negocjacji z rządem, władze województwa zapewniają o priorytetowym traktowaniu inwestycji strategicznych dla regionu, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

 

NiP

przemyslaw.niewiadomski(at)infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »