REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznańskie Targi - o finansowaniu inwestycji samorządowych

REKLAMA

W dniach 24-27 listopada br. w Poznaniu odbywa się pierwsza edycja Targów dla Gmin, Miast i Regionów GMINA. Jest to miejsce do dyskusji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń o najważniejszych dla samorządów kwestiach. Jedną z czołowych pozycji na liście spotkań zajęła zorganizowana 25 listopada br. przez redakcję „GSiA” konferencja pt. Finansowanie i realizacja inwestycji samorządowych.

Targi GMINA adresowane są do samorządów terytorialnych, stowarzyszeń oraz organizacji odpowiedzialnych za kształtowanie i rozwój polskich regionów, miast i wsi. „Gazeta Samorządu i Administracji” jako partner Targów przygotowuje konferencję poświęconą finansowaniu i realizacji inwestycji samorządowych w 2010 r.

REKLAMA

 


O środkach unijnych

Podczas tego spotkania poruszono m.in. kwestie pozyskiwania środków unijnych i możliwości realizacji inwestycji samorządowych z wykorzystaniem pomocy unijnej oraz stosowania zamówień publicznych przy inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską. Do tej części panelu zaprosiliśmy przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który opowiedział o planach resortu na 2010 r. pod kątem inwestycji samorządowych. Zaprezentowane zostały dobre praktyki wykorzystania środków unijnych przez konkretne samorządy (np. Miasto Zamość). Swoimi uwagami podzielili się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego jako jednostki pośredniczącej w rozdysponowywaniu środków UE.

 


Inwestycje w ramach PPP

REKLAMA

Podczas panelu Finansowanie i realizacja inwestycji samorządowych nie mogło zabraknąć tematu, który jest ciągle mało znany, a bardzo interesujący, czyli partnerstwo publiczno-prywatne. W tej części uczestnicy konferencji mogli poznać najważniejsze elementy współpracy pomiędzy parterem publicznym a przedsiębiorcami, o których opowiedziała Agata Kozłowska Dyrektor Investment Support.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Temat, który często przysparza samorządowcom trudności, to wybór podstawy prawnej, na jakiej będą realizowane przedsięwzięcia PPP - przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym czy o koncesji. Od tej decyzji zależy m.in. procedura wyboru partnera prywatnego. O tych kwestiach dyskutowali przedstawiciele samorządów, które już zakończyły inwestycje w tej formule.

 


O zamówieniach publicznych

Druga część konferencji poświęcona była tematyce zamówień publicznych. Przedstawiciel Urzędu Zamówień Publicznych zaprezentował najnowsze zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, a ekspert „GSiA” Andrzela Gawrońska-Baran poinformowała, jak pod względem Pzp zabezpieczyć inwestycje unijne. Kolejnym tematem były różnice między procedurą przetargową dla koncesji a  PPP.

Zapoznaj się ze szczegółowym programem konferencji>>


Honorowy patronat na konferencją objęła Elżbieta Bieńkowska Minister Rozwoju Regionalnego oraz Jacek Sadowy Prezes Urzędu Zamówień Publiczny
.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w panelu zaprosiliśmy 25 listopada br. do pawilonu nr 6/6A, ul. Głogowska 14, w Poznaniu. Udział w konferencja był bezpłatny.


 

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA