REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wręczono samorządowe Oskary

REKLAMA

Po raz dwunasty wręczono w niedzielę w Warszawie nagrody im. Grzegorza Palki, zwane Samorządowymi Oskarami. Są one przyznawane za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego.

"Wręczamy te nagrody za dobre praktyki i za serce dla społeczności lokalnych i regionalnych. Są one podziękowaniem dla tych, którym dziękuję nie mówi nikt" - powiedział podczas uroczystości przewodniczący kapituły przyznającej nagrody Tadeusz Wrona - przewodniczący przyznającej nagrody Ligi Krajowej i prezydent Częstochowy.

REKLAMA

Liga Krajowa jest stowarzyszeniem samorządowców, które promuje działania na rzecz kontynuacji demokratycznych reform w Polsce. Wspiera wszelkie formy samorządności i tworzenia więzi lokalnych, integrujących mieszkańców.

REKLAMA

Nagrodę w kategorii ogólnopaństwowej otrzymał przewodniczący Rady Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie Mirosław Stec - za zasługi dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności w zakresie tworzenia prawa samorządowego. Za aktywną działalność w najwyższych strukturach europejskich nagrodzono wójta gminy Stare Bogaczowice, przewodniczącego Komisji Spraw Administracyjnych i Finansowych (CAFA) przy Komitecie Regionów w Brukseli Leszka Świętalskiego.

W kategorii działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym, za konsekwentne działania na rzecz współpracy samorządów lokalnych i regionalnych nagrodzony został Kazimierz Barczyk - przewodniczący Federacji Związku Gmin i Powiatów RP i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Za działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności województwa mazowieckiego na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym nagrodę przyznano marszałkowi województwa Adamowi Struzikowi.

REKLAMA

W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym nagrodę za osobisty wkład i zaangażowanie w umacnianie idei samorządu terytorialnego przyznano pośmiertnie byłemu wiceprezydentowi Poznania Maciejowi Frankiewiczowi. Za skuteczne zarządzanie powiatem oraz zaangażowanie w działalność krajowych struktur samorządowych nagrodzono starostę polkowickiego i wiceprezesa Związku Powiatów Polskich Marka Tramsia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapituła nagrody przyznała także wyróżnienia. W tym roku otrzymali je: starosta powiatu piaseczyńskiego Jan Dąbek - za skuteczne zarządzanie finansami publicznymi; marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak - za wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w regionie; burmistrz miasta i gminy Byczyna Ryszard Gruener - za inicjatywy rozwijające współpracę polsko-czeską, szczególnie w zakresie turystyki; prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult - za szeroki zakres działań inwestycyjnych, szczególnie w zakresie infrastruktury komunikacyjnej oraz sportowo-rekreacyjnej.

Pozostałe wyróżnienia otrzymali: burmistrz miasta i gminy Radzymin Zbigniew Piotrowski - za działania na rzecz edukacji patriotycznej; wójt gminy Solina Zbigniew Sawiński - za budowanie prestiżu gminy i działania proinwestycyjne; prezydent Opola Ryszard Zembaczyński - za skuteczne wykorzystanie środków unijnych oraz działania na rzecz rozwoju miasta; oraz pośmiertnie były burmistrz miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna Waldemar Serwiński - za działania na rzecz rozwoju gminy oraz doliny Popradu.

Do uczestników uroczystości listy skierowali: prezydent Lech Kaczyński oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Obecni byli m.in. doradca prezydenta Danuta Wawrzynkiewicz, b. minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka i wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

Nagrodę imienia Grzegorza Palki, tragicznie zmarłego pierwszego prezydenta miasta Łodzi w III RP, od 1998 r. przyznaje Liga Krajowa, zrzeszająca Ligi Miejskie i Ligi Wiejskie. Nagroda ma postać srebrnego medalu z wizerunkiem Palki. Członkinią kapituły nagrody jest m.in. wdowa po Palce - Jadwiga. Jednym z pierwszych laureatów nagrody był premier Jerzy Buzek.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

REKLAMA

Zabawa na świeżym powietrzu sposobem na zapobieganie otyłości u dzieci

Nowe wyniki badań opublikowanych na łamach „Acta Paediatrica” sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym, które bawią się na świeżym powietrzu są mniej narażone na wystąpienie otyłości w późniejszym dzieciństwie. 

Nieudana próba oszustwa "na wypadek". Senior przechytrzył oszusta

Tym razem oszustwo "na wypadek" się nie powiodło. 50-latek, który pełnił rolę tzw. "odbieraka" trafił do aresztu. Wszystko dzięki przytomności umysłu seniora, który zorientował się, że dzwoni oszust. 

REKLAMA