REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowsze przygotowane na ewentualną powódź

PAP

REKLAMA

Na terenach zalewowych, objętych planami ewakuacji na wypadek powodzi, mieszka na Mazowszu 62 tys. ludzi. To najczarniejszy scenariusz, który raczej się nie sprawdzi, ale jesteśmy przygotowani także na taką ewentualność - uspokaja wojewoda Jacek Kozłowski.

Obecnie sytuacja jest stabilna, na rzekach nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe, przepływ wody jest ustabilizowany, a jej poziom waha się w granicach kilku-kilkunastu centymetrów - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

"Dziś to zagrożenie nie jest realne a potencjalne, jednak powódź jest zawsze zdarzeniem nieoczekiwanym i nikt nie może zapewnić, że w województwie mazowieckim ona się nie wydarzy. Przy niekorzystnym splocie wydarzeń pogodowych powódź może mieć miejsce" - dodał.

REKLAMA

Kozłowski przypomniał, że na Mazowszu duża powódź roztopowa, która spowodowała duże straty, wydarzyła się w 1979 r. na dorzeczach Narwi i Bugu. W 1982 r. Mazowsze było zaś świadkiem powodzi powstałej w wyniku zatorów lodowych na Wiśle. Wtedy zalany został lewy brzeg Płocka i jego okolice.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński poinformował, że zlodzenie rzek, które obecnie występuje na Mazowszu, nie występowało w takiej skali od wielu lat; pokrytych lodem jest 90 proc. głównych rzek województwa. Zamarznięta jest m.in. Narew, Pilica i Bzura. Grubość pokrywy lodowej na zbiorniku we Włocławku (na Wiśle) sięga 40 cm, a na Jeziorze Zegrzyńskim (u ujścia Bugu i Narwi) 20-30 cm. "Grubość pokrywy śnieżnej i utrudniony odpływ wody mogą spowodować podtopienia" - powiedział.

Podczas konferencji poinformowano, że jedna z najgrubszych pokryw śnieżnych w kraju jest obecnie w Warszawie. We wtorek śniegu było więcej tylko na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. "Słup wody zawartej w śniegu sięga 80 milimetrów i jest porównywalny z bardzo dużym letnim oberwaniem chmury, który powoduje lokalne zalania" - powiedział wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaznaczył jednak, że obecne warunki pogodowe są bardzo sprzyjające - niewielki mróz w nocy i temperatura nieznacznie powyżej zera w dzień sprawia, że śnieg topi się, a woda spływa stopniowo. Niebezpieczny byłby nagły i znaczny wzrost temperatury i ocieplenie przesuwające się od południa ku północy kraju, jednak według prognoz pogody taka sytuacja raczej nie będzie mieć miejsca. Jak podkreślił, Warszawa jest stosunkowo bezpieczna - ewentualny zator na Wiśle może powstać poniżej miasta, w okolicach Łomianek. Na wysokości Warszawy lód występuje tylko na praskim brzegu.

Wojewoda podkreślił, że Mazowsze jest dobrze przygotowane zarówno do minimalizowania ryzyka, jak i do pomocy mieszkańcom, gdyby powódź jednak stała się faktem. Do usuwania zatorów lodowych na zaporze we Włocławku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dysponuje pięcioma lodołamaczami, a Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otworzył ponad 300 budowli piętrzących wodę, tak by ułatwić jej przepływ. Zaopatrzony jest magazyn przeciwpowodziowy w Kamionie, w którym zgromadzono ok. 400 tys. worków do wypełnienia piaskiem; uwzględniając zasoby powiatów i gmin jest ich w sumie ok. miliona.

Mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk poinformował, że w każdej chwili do akcji może wkroczyć ponad 500 strażaków, kolejnych 150 jest na tzw. dyżurach domowych. Do niesienia pomocy gotowych jest też ponad 4,5 tys strażaków ochotników.

Gdyby siły cywilne nie były w stanie poradzić sobie z rozmiarami powodzi, do akcji wkroczyć ma wojsko. Jak powiedział szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Roman Ćwikliński, gotowych do pomocy jest 373 żołnierzy z 12 jednostek na terenie Mazowsza oraz dwa patrole saperskie, śmigłowcowe zespoły minerskie i ciężki sprzęt, w tym amfibie. W każde miejsce na terenie województwa żołnierze mogą dotrzeć w ciągu 24 godzin.

Na stronach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego można też znaleźć porady dla mieszkańców na wypadek powodzi. Osoby mieszkające na terenach zalewowych powinny zgromadzić w domu m.in. niezbędną ilość czystej wody oraz niepsującej się żywności, apteczkę, koce, śpiwory, ciepłą odzież i nieprzemakalne obuwie.

Zapewnić należy sobie także odpowiednią ilość źródeł światła oraz radio na baterie. Szczegółowe wytyczne znajdują się pod adresem internetowym: http://www.mazowieckie.pl/wydzialy/wydzial_bezp_zarzadzanie_krGzysowe.html .

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w 2024 roku. Jakie podwyżki są zapisane w obywatelskim projekcie ustawy?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

REKLAMA