REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowsze przygotowane na ewentualną powódź

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP

REKLAMA

Na terenach zalewowych, objętych planami ewakuacji na wypadek powodzi, mieszka na Mazowszu 62 tys. ludzi. To najczarniejszy scenariusz, który raczej się nie sprawdzi, ale jesteśmy przygotowani także na taką ewentualność - uspokaja wojewoda Jacek Kozłowski.

Obecnie sytuacja jest stabilna, na rzekach nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe, przepływ wody jest ustabilizowany, a jej poziom waha się w granicach kilku-kilkunastu centymetrów - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

"Dziś to zagrożenie nie jest realne a potencjalne, jednak powódź jest zawsze zdarzeniem nieoczekiwanym i nikt nie może zapewnić, że w województwie mazowieckim ona się nie wydarzy. Przy niekorzystnym splocie wydarzeń pogodowych powódź może mieć miejsce" - dodał.

REKLAMA

Kozłowski przypomniał, że na Mazowszu duża powódź roztopowa, która spowodowała duże straty, wydarzyła się w 1979 r. na dorzeczach Narwi i Bugu. W 1982 r. Mazowsze było zaś świadkiem powodzi powstałej w wyniku zatorów lodowych na Wiśle. Wtedy zalany został lewy brzeg Płocka i jego okolice.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński poinformował, że zlodzenie rzek, które obecnie występuje na Mazowszu, nie występowało w takiej skali od wielu lat; pokrytych lodem jest 90 proc. głównych rzek województwa. Zamarznięta jest m.in. Narew, Pilica i Bzura. Grubość pokrywy lodowej na zbiorniku we Włocławku (na Wiśle) sięga 40 cm, a na Jeziorze Zegrzyńskim (u ujścia Bugu i Narwi) 20-30 cm. "Grubość pokrywy śnieżnej i utrudniony odpływ wody mogą spowodować podtopienia" - powiedział.

Podczas konferencji poinformowano, że jedna z najgrubszych pokryw śnieżnych w kraju jest obecnie w Warszawie. We wtorek śniegu było więcej tylko na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. "Słup wody zawartej w śniegu sięga 80 milimetrów i jest porównywalny z bardzo dużym letnim oberwaniem chmury, który powoduje lokalne zalania" - powiedział wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaznaczył jednak, że obecne warunki pogodowe są bardzo sprzyjające - niewielki mróz w nocy i temperatura nieznacznie powyżej zera w dzień sprawia, że śnieg topi się, a woda spływa stopniowo. Niebezpieczny byłby nagły i znaczny wzrost temperatury i ocieplenie przesuwające się od południa ku północy kraju, jednak według prognoz pogody taka sytuacja raczej nie będzie mieć miejsca. Jak podkreślił, Warszawa jest stosunkowo bezpieczna - ewentualny zator na Wiśle może powstać poniżej miasta, w okolicach Łomianek. Na wysokości Warszawy lód występuje tylko na praskim brzegu.

Wojewoda podkreślił, że Mazowsze jest dobrze przygotowane zarówno do minimalizowania ryzyka, jak i do pomocy mieszkańcom, gdyby powódź jednak stała się faktem. Do usuwania zatorów lodowych na zaporze we Włocławku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dysponuje pięcioma lodołamaczami, a Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otworzył ponad 300 budowli piętrzących wodę, tak by ułatwić jej przepływ. Zaopatrzony jest magazyn przeciwpowodziowy w Kamionie, w którym zgromadzono ok. 400 tys. worków do wypełnienia piaskiem; uwzględniając zasoby powiatów i gmin jest ich w sumie ok. miliona.

Mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk poinformował, że w każdej chwili do akcji może wkroczyć ponad 500 strażaków, kolejnych 150 jest na tzw. dyżurach domowych. Do niesienia pomocy gotowych jest też ponad 4,5 tys strażaków ochotników.

Gdyby siły cywilne nie były w stanie poradzić sobie z rozmiarami powodzi, do akcji wkroczyć ma wojsko. Jak powiedział szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Roman Ćwikliński, gotowych do pomocy jest 373 żołnierzy z 12 jednostek na terenie Mazowsza oraz dwa patrole saperskie, śmigłowcowe zespoły minerskie i ciężki sprzęt, w tym amfibie. W każde miejsce na terenie województwa żołnierze mogą dotrzeć w ciągu 24 godzin.

Na stronach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego można też znaleźć porady dla mieszkańców na wypadek powodzi. Osoby mieszkające na terenach zalewowych powinny zgromadzić w domu m.in. niezbędną ilość czystej wody oraz niepsującej się żywności, apteczkę, koce, śpiwory, ciepłą odzież i nieprzemakalne obuwie.

Zapewnić należy sobie także odpowiednią ilość źródeł światła oraz radio na baterie. Szczegółowe wytyczne znajdują się pod adresem internetowym: http://www.mazowieckie.pl/wydzialy/wydzial_bezp_zarzadzanie_krGzysowe.html .

PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA