REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowsze przygotowane na ewentualną powódź

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP

REKLAMA

Na terenach zalewowych, objętych planami ewakuacji na wypadek powodzi, mieszka na Mazowszu 62 tys. ludzi. To najczarniejszy scenariusz, który raczej się nie sprawdzi, ale jesteśmy przygotowani także na taką ewentualność - uspokaja wojewoda Jacek Kozłowski.

Obecnie sytuacja jest stabilna, na rzekach nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe, przepływ wody jest ustabilizowany, a jej poziom waha się w granicach kilku-kilkunastu centymetrów - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

"Dziś to zagrożenie nie jest realne a potencjalne, jednak powódź jest zawsze zdarzeniem nieoczekiwanym i nikt nie może zapewnić, że w województwie mazowieckim ona się nie wydarzy. Przy niekorzystnym splocie wydarzeń pogodowych powódź może mieć miejsce" - dodał.

REKLAMA

Kozłowski przypomniał, że na Mazowszu duża powódź roztopowa, która spowodowała duże straty, wydarzyła się w 1979 r. na dorzeczach Narwi i Bugu. W 1982 r. Mazowsze było zaś świadkiem powodzi powstałej w wyniku zatorów lodowych na Wiśle. Wtedy zalany został lewy brzeg Płocka i jego okolice.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński poinformował, że zlodzenie rzek, które obecnie występuje na Mazowszu, nie występowało w takiej skali od wielu lat; pokrytych lodem jest 90 proc. głównych rzek województwa. Zamarznięta jest m.in. Narew, Pilica i Bzura. Grubość pokrywy lodowej na zbiorniku we Włocławku (na Wiśle) sięga 40 cm, a na Jeziorze Zegrzyńskim (u ujścia Bugu i Narwi) 20-30 cm. "Grubość pokrywy śnieżnej i utrudniony odpływ wody mogą spowodować podtopienia" - powiedział.

Podczas konferencji poinformowano, że jedna z najgrubszych pokryw śnieżnych w kraju jest obecnie w Warszawie. We wtorek śniegu było więcej tylko na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. "Słup wody zawartej w śniegu sięga 80 milimetrów i jest porównywalny z bardzo dużym letnim oberwaniem chmury, który powoduje lokalne zalania" - powiedział wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaznaczył jednak, że obecne warunki pogodowe są bardzo sprzyjające - niewielki mróz w nocy i temperatura nieznacznie powyżej zera w dzień sprawia, że śnieg topi się, a woda spływa stopniowo. Niebezpieczny byłby nagły i znaczny wzrost temperatury i ocieplenie przesuwające się od południa ku północy kraju, jednak według prognoz pogody taka sytuacja raczej nie będzie mieć miejsca. Jak podkreślił, Warszawa jest stosunkowo bezpieczna - ewentualny zator na Wiśle może powstać poniżej miasta, w okolicach Łomianek. Na wysokości Warszawy lód występuje tylko na praskim brzegu.

Wojewoda podkreślił, że Mazowsze jest dobrze przygotowane zarówno do minimalizowania ryzyka, jak i do pomocy mieszkańcom, gdyby powódź jednak stała się faktem. Do usuwania zatorów lodowych na zaporze we Włocławku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dysponuje pięcioma lodołamaczami, a Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otworzył ponad 300 budowli piętrzących wodę, tak by ułatwić jej przepływ. Zaopatrzony jest magazyn przeciwpowodziowy w Kamionie, w którym zgromadzono ok. 400 tys. worków do wypełnienia piaskiem; uwzględniając zasoby powiatów i gmin jest ich w sumie ok. miliona.

Mazowiecki komendant Państwowej Straży Pożarnej Gustaw Mikołajczyk poinformował, że w każdej chwili do akcji może wkroczyć ponad 500 strażaków, kolejnych 150 jest na tzw. dyżurach domowych. Do niesienia pomocy gotowych jest też ponad 4,5 tys strażaków ochotników.

Gdyby siły cywilne nie były w stanie poradzić sobie z rozmiarami powodzi, do akcji wkroczyć ma wojsko. Jak powiedział szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Roman Ćwikliński, gotowych do pomocy jest 373 żołnierzy z 12 jednostek na terenie Mazowsza oraz dwa patrole saperskie, śmigłowcowe zespoły minerskie i ciężki sprzęt, w tym amfibie. W każde miejsce na terenie województwa żołnierze mogą dotrzeć w ciągu 24 godzin.

Na stronach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego można też znaleźć porady dla mieszkańców na wypadek powodzi. Osoby mieszkające na terenach zalewowych powinny zgromadzić w domu m.in. niezbędną ilość czystej wody oraz niepsującej się żywności, apteczkę, koce, śpiwory, ciepłą odzież i nieprzemakalne obuwie.

Zapewnić należy sobie także odpowiednią ilość źródeł światła oraz radio na baterie. Szczegółowe wytyczne znajdują się pod adresem internetowym: http://www.mazowieckie.pl/wydzialy/wydzial_bezp_zarzadzanie_krGzysowe.html .

PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA