reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie wdraża program ochrony przed hałasem

Śląskie wdraża program ochrony przed hałasem

Do 11 marca potrwają konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla Województwa Śląskiego. Program obejmuje odcinki dróg i linii kolejowych poza aglomeracjami, gdzie przekraczane są normy hałasu i wskazuje przeciwdziałania.

Program to opracowanie zawierające m.in. konkretne zalecenia techniczne oraz propozycje innych działań ograniczających hałas przy głównych trasach. Dokument na lata 2009-2013 został opracowany w regionie po raz pierwszy, odtąd - zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska - będzie odnawiany co pięć lat.

Specjaliści - jako najbardziej obciążone w woj. śląskim hałasem - wskazują w opracowaniu przede wszystkim główne ciągi komunikacyjne, m.in. większe odcinki drogi nr 1 i S-1 oraz autostrady A 4, a także drogi nr 81 (wiślanka) między Mikołowem, a Pawłowicami, czy dróg nr 86 i S-86 między Wojkowicami a Katowicami.

Inne wymienione w dokumencie krótsze fragmenty to m.in. obwodnica w Tarnowskich Górach (DK-11), DK-44 spod Rudy Śląskiej do Tychów, DK-78 w Wodzisławiu Śląskim, DK-94 w Sławkowie oraz od Czeladzi do Będzina i linia kolejowa nr 001 - między Zawierciem a Łazami.

Międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach nie zostało objęte programem, ponieważ z 26,2 tys. operacji lotniczych w ub. roku nie spełnia kryterium tzw. głównego portu lotniczego - powyżej 50 tys. operacji lotniczych rocznie.

Program wykorzystuje dane z map akustycznych, wykonanych w 2007 r. na odcinkach tras komunikacyjnych tam, gdzie natężenie ruchu przekracza 6 mln samochodów rocznie (16,4 tys. dziennie) lub linii kolejowych o natężeniu ruchu pociągów ponad 60 tys. rocznie.

Specjaliści przyznają, że ograniczenie poziomu dźwięku do wartości poniżej dopuszczalnych poziomów w otoczeniu analizowanych odcinków dróg krajowych i linii kolejowych - przy istniejącym natężeniu ruchu oraz lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy - będzie trudne, a w niektórych przypadkach wręcz nierealne.

W dokumencie zaproponowano m.in. działania krótkookresowe - do 2013 r., a także na kolejne lata. Najwyższy priorytet działań do wykonania przed 2013 r., gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy - objął tereny położone wokół dróg o łącznej długości 14 km. Szacunkowy łączny koszt potrzebnych w tym priorytecie działań to ok. 139 mln zł.

Tam, gdzie najbardziej dokucza hałas, specjaliści sugerują m.in. budowę zabezpieczonych akustycznie obwodnic i dróg alternatywnych wraz z niedopuszczeniem do powstawania w ich sąsiedztwie nowych domów mieszkalnych, remonty nawierzchni istniejących tras oraz obudowywanie ich ekranami akustycznymi czy infrastrukturą uspokajającą ruch.

Łączny koszt działań naprawczych na wszystkich ujętych programem odcinków dróg wyliczono na 674 mln zł. Finansowanie wszystkich elementów programu spoczywać będzie głównie na zarządcach dróg krajowych i linii kolejowych, może też być wspierane m.in. ze środków unijnych, funduszy ochrony środowiska i dotacji budżetu państwa.

W ramach konsultacji przygotowanego za 235 tys. zł przez krakowską firmę EKKOM projektu programu odbyło się już spotkanie informacyjne z przedstawicielami samorządów. Projekt zamieszczono na stronie internetowej Województwa Śląskiego, przewidziano też jego publiczne prezentacje. Wnioski można zgłaszać do 11 marca.

PAP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama